Ioan Ardelean

Creat de ioanardelean55, Februarie 02, 2010, 05:51:45 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Plangerea penala unde ai facut-o? La Politie sau la Parchet?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mosunick

Citat din: ioanardelean55 din Martie 03, 2016, 08:09:58 PM

Dupa cum sint de bune legile .....

Pina acum nu am recuperat nimic , a ramas totul in custodia hotului ,eu am venit acasa cum m-am dus; adica cu miinile in buzunar .
Am fost audiat apr. o ora , fiind toti luati prin surprindere nu le venea sa creada cum am reusit sa descopar furtu dupa un an si jumatate maiales
ca eu sint in Alba iar hotu  in Timisoara . Din fericire si spre norocul meu toti cei 15 stupi erau acolo ,bine mascati de ai lui . Am cerut sa se faca o perchezitie rapida acasa la hot ca magaziile nu erau la stupi iar ramele de la magazii au initiala mea stantata  lucru care nu s-a putut face fara mandat .
Prietenii la nevoie se cunosc... Ar fi bine sa ne facem toti stante - marcare prin tratament termic-ardere-si sa facem o pagina numai cu ele. Asa,  cand cineva o sa incerce sa vanda ce nu e al lui, careva tot il da in gat!
Succes 'nea Ioane!
Cere Parchetului sa dispuna ridicarea stupilor si restituirea lor. Sa arati care sunt elementele care le diferentiaza de ceilalti stupi! Si sa le duci fotografii ale celorlalti stupi pe care i-ai facut (sa se vada diferentele constructive, culoare, concept) ca sa poata avea baza sa emita ordonanta de restituire. Daca ai si o schita cu cotele e si mai bine!!! Descriere cat mai completa!
Neaparat!
Atlfel... te vede anul viitor si nu ii ai inapoi!
P.S. Ala e hotul sau zice ca i-a cumparat de undeva? Ca asta e relevant ca sa poata sa dispuna ridicarea silita si restituirea imediata sau nu.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

ioanardelean55


Cu stantare sau alte semne nu se realizeaza nimic dimpotriva ,Hotii in primul rind se vor scapa de acele semne s-au va distruge lada ,iar cind declari furtu si spui ce semne ai avut cind esti pus fata in fata cu hotu i-ti va demonstra ca nu ai semne ,si atunci ce faci. Eu avind ramele stantate cu anul in care le-am facut ( am aratat undeva nu mai stiu topicul cum erau stantate ) hotul tot insista sa-i arat o serie s-au un nume scris undeva , si i-mi zicea sa deschid lada sa ma uit , era capcana intinsa de el , adica ; daca eu mergeam pe varianta cu ramele stantate si nu erau in stup puteam sa apar ca mincinos .dar nu am vrut sa deschid nicio lada , in schimb i-am spus (binenteles feta de politisti ) toate elementele din stup si capac in afara de rame .(care binenteles ca nu mai erau ale mele ) nici nu voia sa auda el insista pe serie s-au nume stiind sigur ca nu mai sint . Eu pe viitor voi colabora cu clientii mei si le voi da un cod la fiecare serie de lazi dar nimeni nu va sti unde se afla ascuns acel cod , proprietarul va trebui sa faca dovada ca lazile furate sint ale lui iar la politie s-au daca e cazul la expertiza voi arata unde este ascuns codu si ce numar are . Mi se pare cel mai sigur lucru prin care poti dovedi ca esti proprietarul lazilor furate .

ioanardelean55


Blaj 2016

ioanardelean55


Zi cu soare .

ioanardelean55


Din spatele tarabelor.

oroles

Citat din: ioanardelean55 din Martie 04, 2016, 08:02:58 PM

Cu stantare sau alte semne nu se realizeaza nimic dimpotriva ,Hotii in primul rind se vor scapa de acele semne s-au va distruge lada ,iar cind declari furtu si spui ce semne ai avut cind esti pus fata in fata cu hotu i-ti va demonstra ca nu ai semne ,si atunci ce faci. Eu avind ramele stantate cu anul in care le-am facut ( am aratat undeva nu mai stiu topicul cum erau stantate ) hotul tot insista sa-i arat o serie s-au un nume scris undeva , si i-mi zicea sa deschid lada sa ma uit , era capcana intinsa de el , adica ; daca eu mergeam pe varianta cu ramele stantate si nu erau in stup puteam sa apar ca mincinos .dar nu am vrut sa deschid nicio lada , in schimb i-am spus (binenteles feta de politisti ) toate elementele din stup si capac in afara de rame .(care binenteles ca nu mai erau ale mele ) nici nu voia sa auda el insista pe serie s-au nume stiind sigur ca nu mai sint . Eu pe viitor voi colabora cu clientii mei si le voi da un cod la fiecare serie de lazi dar nimeni nu va sti unde se afla ascuns acel cod , proprietarul va trebui sa faca dovada ca lazile furate sint ale lui iar la politie s-au daca e cazul la expertiza voi arata unde este ascuns codu si ce numar are . Mi se pare cel mai sigur lucru prin care poti dovedi ca esti proprietarul lazilor furate .
Se pot face etichete autocolante cu coduri de bare care se pot lipi undeva sub tabla de la capac. In momentul in care vii cu scanerul de la telefon si iti da o adresa a unei pagini personale (chiar si de facebook), numeni nu mai are ce comenta. Am mai aratat cum se fac.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Martie 20, 2016, 05:10:40 PM
Citat din: ioanardelean55 din Martie 04, 2016, 08:02:58 PM

Cu stantare sau alte semne nu se realizeaza nimic dimpotriva ,Hotii in primul rind se vor scapa de acele semne s-au va distruge lada ,iar cind declari furtu si spui ce semne ai avut cind esti pus fata in fata cu hotu i-ti va demonstra ca nu ai semne ,si atunci ce faci. Eu avind ramele stantate cu anul in care le-am facut ( am aratat undeva nu mai stiu topicul cum erau stantate ) hotul tot insista sa-i arat o serie s-au un nume scris undeva , si i-mi zicea sa deschid lada sa ma uit , era capcana intinsa de el , adica ; daca eu mergeam pe varianta cu ramele stantate si nu erau in stup puteam sa apar ca mincinos .dar nu am vrut sa deschid nicio lada , in schimb i-am spus (binenteles feta de politisti ) toate elementele din stup si capac in afara de rame .(care binenteles ca nu mai erau ale mele ) nici nu voia sa auda el insista pe serie s-au nume stiind sigur ca nu mai sint . Eu pe viitor voi colabora cu clientii mei si le voi da un cod la fiecare serie de lazi dar nimeni nu va sti unde se afla ascuns acel cod , proprietarul va trebui sa faca dovada ca lazile furate sint ale lui iar la politie s-au daca e cazul la expertiza voi arata unde este ascuns codu si ce numar are . Mi se pare cel mai sigur lucru prin care poti dovedi ca esti proprietarul lazilor furate .
Se pot face etichete autocolante cu coduri de bare care se pot lipi undeva sub tabla de la capac. In momentul in care vii cu scanerul de la telefon si iti da o adresa a unei pagini personale (chiar si de facebook), numeni nu mai are ce comenta. Am mai aratat cum se fac.
Cel mai simplu este cu un microcip electronic asemanator cu acela al animalelor de companie. Din exterior nu se vede nimic, ramane doar o urma ca de cui.
Este de studiat posibilitatea de a atasa un dispozitiv miniatural care sa poata urmari traseul prin GPS. In felul acesta poti dormi linistit acasa si stupii pot sta singuri pe camp.

MirceaCalin

Citat din: tinumaftei din Martie 20, 2016, 08:06:58 PM
...Este de studiat posibilitatea de a atasa un dispozitiv miniatural care sa poata urmari traseul prin GPS. In felul acesta poti dormi linistit acasa si stupii pot sta singuri pe camp.

Asta ar fi idealul spre care probabil tind asimptotic marea majoritate a posesorilor de stupi...

ioanardelean55


Inca unul aproape gata

ioanardelean55



    :bzz: :bzz:

ioanardelean55


  :yes: :yes:

orbanstefan64

fain !!!  :bravo:
spor la treaba !!!!

bismark

   Pavilion stationar sau transportabil ?.Vad ca ai trecut de la timplarie la fierarie. :bravo:.Si eu sint in proiect cu un asemenea lucru ca nu prea mai am loc de desfasurare in stupina.Si la virsta asta nu prea ma mai atrage plecarea de acasa.Domnul Ion spor la treaba si sa-l vedem gata.Sanatate si respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mosunick

Nea' Ion cred ca s-a saturat de carat cu carca... :hi: :hi: :hi:
Spor la treaba!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone