Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Un apicultor e bine sa cunoasca si tamplarie. Daca nu pentru a-si construi singur stupii macar pentru a face reparatiile necesare. Vara se poate face apicultura performanta, iarna este destul timp pentru a construi stupii de care avem nevoie. Un tamplar care nu nu cunoaste nimic despre albine nu va sti sa faca stupi perfecti.

tassevasi

#4861
Citat din: bucovineanu din Iulie 31, 2011, 11:52:42 PM
Un apicultor e bine sa cunoasca si tamplarie. Daca nu pentru a-si construi singur stupii macar pentru a face reparatiile necesare. Vara se poate face apicultura performanta, iarna este destul timp pentru a construi stupii de care avem nevoie.

Corecta afirmatie      " Un tamplar care nu nu cunoaste nimic despre albine nu va sti sa faca stupi perfecti."        Acum m-am convins ca niciunul dintre noi nu avem dotarile d-lui Hanganu ,fiecare a inceput cum a putut .
Eu daca nu dadeam acum 4 ani 305 lei pe o cutie de la ACA poate ca nu ma apucam de timplarie , dupa modelul cumparat am mai facut 26 ,e ceva , dar mai inainte m-am dotat cu sculele necesare , am facut primul  intr-o luna, tot am bibilit la el ,apoi am marit " strocul ",am facut 5 in 2 luni , ca in final (anul acesta )sa fac o serie de 22 in 3 luni , nu ma gindeam decit la cutii nicidecum la dotari cu laborator si ce-am vazut la dinsul . Probabil dinsul a lucrat la inst .de cercetare apcol,de a stiut cu ce  sa-si doteze stupina mai intii .
Sunt f f curios daca cineva din dvs (colegi)cei ce urmarim aici ,aveti macar jumatate din ce are dinsul , ori ceva in PLUS , cum ar fi(de exemplu ) un "microscop electonic".
   Multi dintre noi nu au centrifuga , nu mai vorbim de inox  ori electrica , ce sa mai zicem de incubator ori microscop ce mai  are dindul  si.... tot vrem sa ne miscam .
   Cu respect pt dinsul si cel ce a realizat ,  le doresc numai bine si inca multe asamenea . :hi:

mape 48-petru manea

D -ul Hanganu are o experienta de vreo 70 ani si in plus o mare dragoste pt.albine si sete de cunoastere
Multa sanatate d-le APICULTOR  :hi: :hi: :hi:

andrei_calinescu

Salutari

Pentru Domnul Hanganu, felicitari, nivel occidental ca dotari.

Dragoselu', am cateva intrebari:
1. Cu ce trateaza contra vorroua si ce schema de tratament foloseste?
2. Produce si miere? Recolteaza acasa, in atelier?
3. Ce preturi presteaza pentru matci?
4. Cate vetre de stupina detine si fam productie in general?


D006

  1) cu produsul de la Bayer , imi scapa denumirea dar parca Api-war
  2)Produce o tona de miere pe an, bineinteles ca este prelucrata in laborator.
  3) 50 lei / buc
  4) o vatra cu 50 de familii.

  Si toate astea la venerabila varsta de 87 ani.

danut

Citat din: dragos2006 din August 04, 2011, 11:08:06 AM
  1) cu produsul de la Bayer , imi scapa denumirea dar parca Api-war
  2)Produce o tona de miere pe an, bineinteles ca este prelucrata in laborator.
  3) 50 lei / buc
  4) o vatra cu 50 de familii.

  Si toate astea la venerabila varsta de 87 ani.
Toata stima si respectul ptr. acest om! :hi:

pharaonu75

RESPECT pentr domnul Hanganu!
Din videoclipuri nu ii dai 87 de ani!
Omul este o enciclopedie vie!
Dragos, nu mai sta pe la Ramnic, ia-ti concediu si da fuga in stupina domniei sale pentru a mai filma cate ceva!
Haide ca eu iti spun SARUT-MANA de pe acum! ^:)^ ^:)^
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andrei_calinescu

Acu' vreo doi ani avusesem acordul lui Giles Ratia de a veni in Romania sa prezide un curs de cresterea matcilor.
Vazandu-l pe d-l Hanganu, ma intreb ce utilitate ar avea acest lucru.
Dansul ar fi omul ideal pentru un astfel de lucru. Omul asta nu mai are de demonstrat nimanui nimic.
Si-a "infaptuit lucrarea". Singura lui menire ramane impartirea de informatie la "pinguini" ca noi, ca sa-l citez pe Valter.
Dincolo de infromatiile pur tehnice in tehnologia apicola, de nepretuit sunt cunostintele dansului in managementul apicol.
Si mai sunt ca dansul, un altul e d-l Popescu, tot din Giurgiu.
Ce imi place si e foarte imbucurator, e ca ne intoarcem "la batrani". Ma bucur pentru Stefanul tau Dragoselu', a sta in preajma a astfel de oameni, e o zidire de caracter.

marian sima

Dragos daca mergeai si la dl Popescu si la batrinul din Pietrisu (giurgiu) care are familiile de albine in scorburi in pamint ,faceai un documentar,in Jud Giurgiu sint peste 3000 de apicultori cu o pondere buna de miere pe tara ,si sint si zone favorabile stuparitului stationar,unde se scoate miere miere de salcim tei si floare-soarelui,are si acest sistem de stuparit avantajele sale,s-a vazut si din prezentarea dl Hanganu.

Florin-braileanul (FlorinI)

pe dragos il etichetez in cateva cuvinte:

MARE BOIER,
MARE CARACTER!
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

happy

Tare bun Jurnalul asta apicol pentru toata lumea.Multumim! :bravo:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

orbanstefan64

sint f multe lucruri interesante atit teoretice cit si practice  :hi:

pharaonu75

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din August 06, 2011, 11:22:42 PM
pe dragos il etichetez in cateva cuvinte:

MARE BOIER,
MARE CARACTER!

Ar mai fi si alte cuvinte de pus la eticheta lui Dragos, aprecieri pozitive, dar s-ar putea sa ne ia lumea la palme, ca il laudam prea mult! :D :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Va multumesc din suflet pentru aprecieri mai ales ca vin de la OAMENI de nota 10 si sper ca suntem pe un forum de nota 10 ! Inseamna ca efortul nostru , al celor care cred in APIARDEAL nu a fost in zadar si roadele incep sa apara.
  Stau si ma gandesc la vremurile trecute cand eram injurat si hulit de unii "apicultori"  dar azi chiar am devenit o FAMILIE. Ca un fapt divers va amintesc episodul in care eram in razboi cu Zorici - atunci presedinte ACAR si Moraru- atunci director - ICDA.  Atunci le explicam ca nu sunt sefi pe vecie si va veni ziua in care vor deveni doar niste ilustri anonimi. Timpul a trecut iar cei doi au fost expulzati din toate structurile ACAR. la momentul actual eu sunt tot aici si ma intalnesc cu apicultori din toata tara iar cei doi incearca pe la colturi sa urzeasca o revenire in perimata asociatie.

Kiwi Bee

Dragose doar o intrebare: restul filmelor facute la nea Hanganu cind ni le arati?