Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

   Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum se numeste arbustul din fotografii . Albinele cara polen la greu din florile sale si este foarte vizitat de insecte.

Kiwi Bee

Dragose seamana cu socul.Daca are si mirosul parfumat atunci e ea.

Fa un suc de soc si bea cu familia si pt mine.Aici inca nu am avut ocazia sa culeg flori de soc.

balasbebe

Pot sa spun despre soc ca nu este melifer. Are polen dar albinele nu-l viziteaza..

Soc nu este.

D006

  Nu este soc deoarece ere talia unui boschete , socul creste pom.

cristian87

Nu sunt sigur dar s-ar putea sa fie o varianta de lamn cainesc.
In alta ordine de idei oare culesul  prelungit de cules  nu are influenta negativa asupra dezvoltarii familiilor de albine?
Mi se pare ca de cand le-am culegatoarele alor mei cam stagneaza.
E drept ca nici nu este cine stie ce cules in zona.
I-am mai si stimulat cu sirop dar nu foarte mult.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Kiwi Bee din Mai 15, 2011, 01:48:02 PM
Dragose seamana cu socul.Daca are si mirosul parfumat atunci e ea.

Fa un suc de soc si bea cu familia si pt mine.Aici inca nu am avut ocazia sa culeg flori de soc.

cert nu e floare de soc
socul infloreste imediat dupa salcam si inflorescenta e plata
in poza e cam sub forma de ciuperca
o fi altceva, dar soc nu e
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefan1

  Cred ca este vorba despre calin (Viburnum lantana). Este adevarat ca talia acestui arbust este mai mare, insa exista o mare variabilitate. De fapt genu Viburnum cuprinde peste 150 de specii, cu mari variatii in ce priveste foliatia dar si florile. Intr-adevar este bine frecventata de albine. De obicei prefera locurile mai umede. Urmareste ce fructe o sa faca (se coc prin august). Ar trebui sa fie niste 'bomboane' de culoare rosie sau neagra. Ca o curiozitate, din ramurile acestor arbusti se faceau de preferinta sagetile, fiind un lemn flexibil si care se rupe greu.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Calinu71

 :bzz: foarte interesant, multumim!
Să şti să lupţi când vrei să ai
Să nu renunţi când pierzi sau dai
Să fi şi bun şi înţelept
Şi vei găsi drumul cel drept.

Calinu71

la ce treuie sa fiu atent acuma in perioada asta de salcam si ploua continu fetitele nu pot sa iasa la plimbare dupa cumparaturi ? multumesc
Să şti să lupţi când vrei să ai
Să nu renunţi când pierzi sau dai
Să fi şi bun şi înţelept
Şi vei găsi drumul cel drept.

orbanstefan64

sa le controlezi sa nu aiva botci  :nod: :nod:

Kiwi Bee

Ei , imi era si mie dor de soc.Adica de un suc de soc.

Dragose incearca sa faci puieti din acel pomulet/arbust ceo fi si sati plantezi in fiecare stupina.Ornamental arata frumos.La albine le place......ceti mai trebuie?Atentie mare!!! o sa ai nevoie de mai multe lighiane ca sa poti cara polenul adunat de albine. :)

bogdan moldovean

salve stupari.Sunt incepator practicant pe stup vert.10 rame dadant.Azi m am uitat la unii dintre ei si am constatat ca au tedinta de blocare a cuibului cu polenCe am facut :am avut rame crescute gata goale si am bagat la fiecare fam cate doua rame goale crescute una a 3 a rama si inca una a 7 a rama .Alea cu pastura leam dat mai la margine si daca nu am putut le am scos de tot din stup.Ce vreau sa VA INTREB:este bine cum am procedat IN PERIOADA ACEASTA?sa fac loc matcii sa se oua pe inca doua rame .Astept raspunsul d-voastra sau contradictii Va multumesc

Donbazil

Sal'tare!
Dupa parerea mea este o varietate de calin. In Banat i se spoune si Gestrila. Are florile foarte frumoase si acum e inflorit. Miroase fain si este intens vizitat de albine. Toamna face nioste boabe rosii.
Sal'tare!
Donbazil - Faget

dedu

Citat din: dedu din Mai 13, 2011, 04:52:21 PM
:new: Am si eu o nelamurire: Am o familie pe 3 rame din primavara,nu se dezvolta deloc desi matca ponteaza bine si are 2 rame de puiet dar nu creste deloc,nu vreau sa il ajut de la altii pentru ca vreau sa se descurce singur.....de ce nu se dezvolta?
Matca are,ponteaza bine dar are botci de o luna incoace continu dar nu stiu ce se intampla cu matcile dupa ce ies ca tot matca aia o are,ce sa fie oare?

Pana la urma am eliminat matca si am lasat o botca mare din care sa isi faca matca!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

dedu

#4784
Azi in stupina mea!!!

http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!