Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

gore

Sa traiesti si La multi Ani Dragos, sa te bucuri alaturi de familie de bunatatile ce vor fi facute din porcii sacrificati. Acum sa te intreb asa in spirit de gluma, ai anesteziat porcii inainte de a le face felul?!!!!!
   Sarbatori fericite !!
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 19, 2010, 07:08:19 PM
Sa-i mancati sanatosi si sa mai cresteti asemenea "frumuseti" si la anul! :hi:!

dragose... sa-ti dau adresa mea...?

privata de e-mail sa-mi trimiti si mie niste sorici (ca soric si toba... nu mai sunt ca au fost demisi), si vreo 2 carnati?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Daca vrei sorici proaspat vino maine la mine ca mai sacrific unul !

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Decembrie 19, 2010, 08:37:01 PM
  Daca vrei sorici proaspat vino maine la mine ca mai sacrific unul !

multam de invitatie.... eu voiam sa trimiti ... pe e-mail ca ajungea mai r/d

maine sunt la scarbici
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ASANACHE VALERIU

Le-am pus gratii antisoareci

orbanstefan64

Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 19, 2010, 10:21:21 AM
ce se intimpla in zilele calduroase cind ar putea sa si faca zborul de curatire?

ioanardelean55


D-nu Valeriu de unde sinteti  ? va intreb fiind-ca la noi nu prea e nevoie ca stupii sa fie bagati la adapost iarna , ei pot fi iernati foarte bine in aer liber iar daca adapostul nu e bun e chiar mai rau ca afara , din cite stiu eu numai rusii din spre siberia ierneaza in adaposturi , acolo iarna e iarna nu ca la noi , eu iernez roi si pe 2-3 rame singuri in lada fara probleme ,iar zona din ardeal unde sint eu nu e chiar asa de ,,CALDUROASA " ca, banatu sau oltenia .

jimm

Citat din: ioanardelean55 din Decembrie 20, 2010, 08:28:27 PM

eu iernez roi si pe 2-3 rame singuri in lada fara probleme ,iar zona din ardeal unde sint eu nu e chiar asa de ,,CALDUROASA " ca, banatu sau oltenia .
Va salut  :hi:
Puteti sa-mi spuneti cum ii pregatiti si cum ii impachetati?

ioanardelean55


  Tot ce este cu 2 pina la 5 rame inclusiv ierneaza cu diafragma de polistiren de 4-5 cm grosime la perete ,diafragma normala , ramele cu albina nimic plus ,diafragma normala ,polistiren de 4-5 cm , deasupra podisoare ,si peste 3-7 cm grosime mat. textil ( paturici s-au perinite ) Hrana suficienta pina dupa 15 februarie 1 martie . cu prima ocazie o sa pun si poze la ,, Acestia sintem noi  , ioanardelean55 "

orbanstefan64

bine ai revenit pe forum ioane :hi: :hi: :hi:

ioanardelean55


Bine v-am GASIIIIIIIIIIIIIIIIT  :hi: :hi: :hi: :hi:

ASANACHE VALERIU

Eu sunt din Bacau, iar stupina o am la 28 Km intr-un sat numit Parincea. Am observat ca iernile la noi au inceput sa fie din ce in ce mai reci. In tara mai sunt stupari care ierneaza in adapost. Putini, i-adevarat. Daca albinelor mele le va fi mai bine asa, le voi ierna deacum incolo in acest fel.

Prelip

Bun găsit tuturor!  :hi:
În legătură cu împachetarea albinelor pentru iernare, am observat anul trecut la unii stupi ca între polistiren şi peretele lateral al cutiei a apărut mucegai, aşa că anul acesta am încadrat polistirenul cu ziare mototolite. Abia aştept la primăvară să văd cum se comportă. Menţionez că folosesc aceeaşi metodă de împachetare pentru toţi stupii: diafragmă,ziare,polistiren,ziare, iar deasupra podisor de scândură, 2 foi de ziar, lăsând 5 cm spre spatele stupului, şi pernuţe de papură.
Folosesc polistirenul din comoditate, bunicul folosea pentru umplerea spaţiului lateral doar ziare.
În 2011 voi confecţiona pernuţe de papură şi pentru lateralul stupului, lângă diafragmă.

dedu

Citat din: ASANACHE VALERIU din Decembrie 20, 2010, 10:17:53 AM
Le-am pus gratii antisoareci
Apropo de gratii anti-soareci: azi vine fraimio la mine si mi-o zis ca pe urdinis la un stup era plin de fagure faramitat,am mers sa vad si cand colo...........in stup erau 2 soareci grasi si rotofei,mi-au ros ramele de numa,maine o sa i bag o turta dar cred ca la anul o sa am priobleme cu el,probabil ca va fi tare agresiv:(
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

stefan1

  Totdeauna zdrobiturile mai mari de faguri, excremente de soarec sau albine cu toracele mancat scoase la urdinis sau trase de stupar la curatirea fundului, sunt semne clare ca in stup au intrat soareci. Deranjul facut de soareci e foarte mare, chiar dupa ce au fost indepartati. Mirosul de soarec creeaza disconfort in stup. Nu am constatat totusi ca acei stupi sa fie mai agresivi in anul urmator.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)