Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  S-au deschis niste "cariere de piatra" de unde binevoitorii au abatut asupra mea "o ploie de pietre" asa incat eu trebuie sa-mi construiesc un scut puternic. Cum postez anumite probleme legate de stuparie vine imediat "ploaia de meteoriti" asupra mea ...  mai bine ori schimb subiectul ori tac astfel incat sa-mi gasesc si eu un loc sub soare unde sa fiu lasa sa traiesc linistit . Cica "de ce sa te legi la cap daca nu te doare " ?

orbanstefan64

eu zic ca ceva curatenie nu strica si oricum vb de jurnal apicol care are leg cu acest forum
rog administratorii ............

D006

Nu, Dragose.
Tu esti cel care singur iti dai cu piatra peste mana.
Dar ....... vei evolua si invata in timp.  :hi:

D006

  Eu am considerat ca aici este coltisorul meu , daca cineva intra si stege ceva FARA ACORDUL MEU , eu chiar nu  mai are rost sa scriu pe acest forum . NO COMENT .

D006

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 23, 2010, 12:01:44 AM
  Eu am considerat ca aici este coltisorul meu , daca cineva intra si stege ceva FARA ACORDUL MEU , eu chiar nu  mai are rost sa scriu pe acest forum . NO COMENT .
De acord.
Viata nu e numai roz.  :hi:

ilalexandru

Propun eu o tema de discutie....ce metoda folositi pentru schimbarea matcilor batrane din familiile de albine! Metoda detaliata primavara, vara si toamna...in fiecare anotimp, cel putin eu, folosesc tehnici diferite. Detalii...dupa ce batranii isi expun metodele lor

D006

Eu, cand nu mi-a placut o matca pt motive diverse am facut 2, 3, 4 roiuri cu botci din acea familie.

andrei_calinescu

Alexandru, creeaza un subiect aparte cu problematica adusa de tine. Cred c-ar fi mai "vizibil".

pharaonu75

Topicul asta a fost creat, asa cum ii spune si numele, ca JURNAL APICOL!
Insa vad ca s-a transformat in ARENA COCOSILOR!
Va rog, daca aveti ceva sa ii reprosati lui Dragos, sa o faceti in ARENA, nu aici... lasati topicul asta sa decurga in continuare ca un adevarat jurnal...

Dragos are dreptate sa fie suparat... a creat un topic interesant, unde a postat foarte multa informatie apicola, si care a devenit, bineinteles si cu aportul altor membri, cel mai lung topic de pe forum!
Asta inseamna munca sustinuta... 169 de pagini nu sunt chiar de neglijat!
Asa ca am rugamintea sa nu ii strigati munca si sa "il luati la pietre" pe alt topic, in sectiunea special destinata!

@Dragos - stai linistit, nimeni nu sterge nimic de pe forum decat daca reprezinta incalcari grave ale regulamentului!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 24, 2010, 09:27:41 AM
Topicul asta a fost creat, asa cum ii spune si numele, ca JURNAL APICOL!
Insa vad ca s-a transformat in ARENA COCOSILOR!
Va rog, daca aveti ceva sa ii reprosati lui Dragos, sa o faceti in ARENA, nu aici... lasati topicul asta sa decurga in continuare ca un adevarat jurnal...

Dragos are dreptate sa fie suparat... a creat un topic interesant, unde a postat foarte multa informatie apicola, si care a devenit, bineinteles si cu aportul altor membri, cel mai lung topic de pe forum!
Asta inseamna munca sustinuta... 169 de pagini nu sunt chiar de neglijat!
Asa ca am rugamintea sa nu ii strigati munca si sa "il luati la pietre" pe alt topic, in sectiunea special destinata!

@Dragos - stai linistit, nimeni nu sterge nimic de pe forum decat daca reprezinta incalcari grave ale regulamentului!

subscriu la parerea faraonului

terminati cu bulibaseala forumurilor
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Calin Catalin

Citat din: AndreiRN din Noiembrie 23, 2010, 01:28:13 AM
Eu, cand nu mi-a placut o matca pt motive diverse am facut 2, 3, 4 roiuri cu botci din acea familie.
Sa inteleg ca ati facut roi din acea familie cu botci luate din alte familii sau ca ati facut roi, folosind si botcile tot din acea familie?
Ma gandesc ca daca ati avut un motiv sa schimbati matca, nu ati folosit botci din aceeasi familie (decat poate daca a fost o familie performanta si matca a imbatranit).
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

D006

Citat din: clncatalin din Noiembrie 28, 2010, 09:22:29 PM
Citat din: AndreiRN din Noiembrie 23, 2010, 01:28:13 AM
Eu, cand nu mi-a placut o matca pt motive diverse am facut 2, 3, 4 roiuri cu botci din acea familie.
Sa inteleg ca ati facut roi din acea familie cu botci luate din alte familii sau ca ati facut roi,
Pai cam asa ar fi normal.  :hi:
Botcile le-am facut eu prin metoda Miller.

D006

  A fost o zi de 1 dec. fantastica cu frig , zapada si inconjurat de zeci de prieteni . Ce-ti poti dori mai mult de la prima zi de iarna !   :hi:

dedu

In luna mai am dat un roi la un prieten,nu stiu ce si cum a facut,nu prea stie apicultura(invata) a bagat familia cu putina miere in iarna,daca maine am sa i bag o turta oare are ceva?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

stupar

Aztazi 02 dec.ac-a fost o zi cu soare albinele au iesit la zbori unele carau apa.In partea pavilionului care dupamasa era la umbra si acolo zburau albinele.Ca o zi de primavara. :hi: :hi: