Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Atmosfera e destinsa, nu cred ca se supara nimeni.
  Lui Batranu ii amintesc ca mama lui A.I.Cuza era grecoaica, venita de curand din Constantinopol. O chema Sultana Cozandinii si se zice ca avea origini genoveze. Nu stia bine romaneste si corespondenta cu baiatul- domnitor o ducea in franceza. A mai avut un baiat care a murit dupa o cazatura de pe cal si o fata tot Sultana. Aceasta ascendenta nu l-a impiedicat pe Cuza sa fie patriot. Am mai spus, nici Napoleon nu a fost francez, nici Hitler nu a fost neamt, nici Stalin nu a fost rus.
  Si Mircea cel Batran avea mama neromana (bizantina sau dupa altii sarboaica) iar sotia de origine germana, din Carintia si fiul sau Vlad Dracu a fost domnitor, ca si fii acestuia Vlad Tepes si Radu cel Frumos.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Bătrânul

Citat din: stefan1 din Octombrie 09, 2010, 01:11:47 AM
  Atmosfera e destinsa, nu cred ca se supara nimeni.
  Lui Batranu ii amintesc ca mama lui A.I.Cuza era grecoaica, venita de curand din Constantinopol. O chema Sultana Cozandinii si se zice ca avea origini genoveze. Nu stia bine romaneste si corespondenta cu baiatul- domnitor o ducea in franceza. A mai avut un baiat care a murit dupa o cazatura de pe cal si o fata tot Sultana. Aceasta ascendenta nu l-a impiedicat pe Cuza sa fie patriot. Am mai spus, nici Napoleon nu a fost francez, nici Hitler nu a fost neamt, nici Stalin nu a fost rus.
  Si Mircea cel Batran avea mama neromana (bizantina sau dupa altii sarboaica) iar sotia de origine germana, din Carintia si fiul sau Vlad Dracu a fost domnitor, ca si fii acestuia Vlad Tepes si Radu cel Frumos.
Stefan ai perfecta dreptate !  Eu in plus pot arata AICI mormintul stra srabunicului meu, deci SINT ACASA ,E SI PATRIA MEA !!!  :razz:

pharaonu75

Citat din: FlorinI din Octombrie 08, 2010, 11:06:28 PM
era doar un banc
sper ca ai inteles si sa nu te superi
eu orice trec prin bancuri

Tin la gluma poate mult mai mult decat trebuie...
Si poate din masochism, atunci cand se fac glume pe seama mea, mai pun si eu paie pe foc... :nebun:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: Batrinul din Octombrie 09, 2010, 07:40:01 AM
SINT ACASA ,E SI PATRIA MEA !!!  :razz:

Nimic mai adevarat!

Un conducator al neamului romanesc, care a facut foarte mult bine poporului roman (nu discut si despre descendentii sai) a fost Regele Carol I, care era german! Fara pic de ascendenta romaneasca!
Morala?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Greseala o facem noi, oamenii de rand, pentru ca ne lasam prada manipularilor facute de politicieni... ei au interese mari, noi doar impartim un forum, o paine amara! Daca noi nu ne-am sicana pe astfel de teme, nici politicienii nu ar mai face valuri, pentru ca le-ar dispare masa de manevra...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

adminule sef, hai sa mutam discutia asta pe topicul de diverse si sa nu stirbim jurnalul apicol a lui dragos
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

valter

  Acum scrie Dragos2006 :

  Pentru ca trebuie sa vin si eu cu niste precizari si poze ar fi bine sa continuam subiectul aici :
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2611.0
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

flavius

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 09, 2010, 12:23:14 PM
Citat din: Batrinul din Octombrie 09, 2010, 07:40:01 AM
SINT ACASA ,E SI PATRIA MEA !!!  :razz:

Nimic mai adevarat!

Un conducator al neamului romanesc, care a facut foarte mult bine poporului roman (nu discut si despre descendentii sai) a fost Regele Carol I, care era german! Fara pic de ascendenta romaneasca!
Morala?

Pharaoane, aici imi cer scuze, da' te contrazic...Carol I a fost numai "imaginea" externa a Romaniei, "spatele" au fost marii patrioti pasoptisti ai Romaniei, in speta familia Bratienilor, romani get-beget, argeseni de-ai mei...daca ar fi sa multumim din inima unui strain, acela ar fi Regina Maria a Romaniei, englezoaica, sotia nevolnicului Ferdinand I, care a jonglat mana-n mana cu Ionel Bratianu, pana la moartea acestuia, si ne-a scos dintr-un "rahat" mare in WWI, cand nu mai "eram" decat vreo 5-6 judete (1916), iar in 2 ani ajungeam la Romania Mare, iar in perioada interbelica centru de influenta zonal...apropo, cati isi mai aduc aminte ca in 1919 armata romana a MARSALUIT victorios in Budapesta? La fel ca si in 1945 (chit ca atunci eram "manati" de rusi...)...armata maghiara nu a calcat niciodata prin Bucuresti...

Romikele si Dragos: eu zic ca sunteti oameni mari, maturi, si daca aveti ceva de impartit, o puteti face civilizat si matur, intre voi 2...

Am vrut de mai mult timp sa scriu cu privire la "contrele" foarte dure de aici...fratilor, eu mai sunt activ si pe alte forumuri, multa lume se contreaza pe diverse teme, da' cu argumente, nu cu atacuri la pesoana...chiar sa nu putem sa ne contrazicem pe teme specifice, si sa recurgem la injurii/invective/aprecieri peiorative, chiar si provocate de partea adversa?

Hai sa va dau un exemplu edificator de "contra" de pe un forum de masini: germane versus japoneze...de vreo 5 ani se chinuie unii sa arate ca nemtii is mai tari in masini ca japonezii, in timp ce altii le scot ochii cu performantele "ochiosilor", la preturi super-competitive...da' in 5 ani nu am vazut vreo injurie...pe cuvant de onoare...chit ca unii au tatuata pe creier marca BMW, iar altii au inceput sa studieze limba japoneza de atata pasiune...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

  Luni si Marti se anunta vreme mai calduta pana la 15 gr. in zona mea . vreme prielnica pentru un tratament cu varachet. Sa profitam de ferestrele cu vreme frumoasa pentru a extermina cati mai multi paraziti !
   In sezonul activ un acarian traieste pana la 4 luni , stie careva cat traieste un acarian in lipsa puietului ?

D006

  Super  ! cea mai tare stuparita din judetul Buzau !


valter

Zice lumea ca suntem frati de prostioare...
Da ...cu asta m-ai dat gata dragos2006.

Mos poveste  va pune in atentie:
-fund antivaroare-un lucru benefic pentru albina:
-folia peste rame-benefica cu dichis;
-pat rece/ pat cald, o controversa generalizata;
-pozitia fata de luna a familiilor de albina, sa nu faci se* cand impachetezi, sa gauresti ramele in treimea -patrimii cu creionul, sa folosesti ME vs Dadant vs ME redus.
Toate-s paleative, familia de albine iese  din iarna mai buna sau mai rea     functie de hrana pe care o are de-a lungul unui sezon si ceia ce poate un apicultor sa-i lase din ce ia(albina) a putut aduna.
Am cunoscut un tovaras la Topraisar(nea Traian) care ierna fara diafragma prin anii 1997, care intretinea cu usurinta 450 familii de albine(basca 50 vaci, 200 oi) si si-a construit vila in Spania- copiilor care l-au parasit.
Sa crestem copii(cu ajutorul albinelor) pentru ai oferi Europei Unite pentru a ingriji epavele lor ramolite...de ramolitii nostri(adicatele noi) se ocupa Ministeru Sanatatii.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

   De mult timp urmaresc multe informatii care nu sunt adesate  marelui public , azi citesc un articol in care scrie ca se naste prima generatie de copii care va muri inaintea parintilor !  va pune pe ganduri aceasta informatie ?
  La fel si in stuparie , in ultimii doi ani au aparut stupari ca ciupercile dupa ploaie , unii dintre ei dau si sfaturi pe forumuri dar pun pariu ca dupa inca 5 ani din cei noi maxim 50% se vor mai ocupa cu stuparia dar din cei vechi aproape sigur toti vor muri cu stupi in batatura.

D006

  Azi conform planului la o stupina am efectuat tratament cu Varachet iar la alta am facut un sondaj urmand ca maine sa facem tratamentul .
  Control de rutina :
   


  Am profitat de vremea buna si am controlat si cele doua familii cu probleme :

   


  Si aplicam noi experimente :


andrei_calinescu

Dragos, daca vrei sa recoltezi propolis, cumpara 10 caucaziene si or sa te umple.
Ce ai in anvelope la lins?