Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

Citat din: dinupaltinis din Octombrie 12, 2015, 04:56:30 PM
Citat din: oroles din Octombrie 12, 2015, 10:29:58 AM
Englezii nu mai au cosasi (acele insecte care sar prin iarba) din cauza pesticidelor. Au venit la noi vreo cativa entomologi impreuna cu cu Printul Charles, au vazut ca avem cosasi si alergau foarte incantati dupa ei.

Sa vedem de ce goana aceasta dupa tratarea cu neonicotinoide la noi:

Producem mult mai putin decat am putea produce. Avem o suprafata cultivata cu cereale mai mare decat multe state occidentale, insa scoatem productii semnificativ mai mici la ha. Cum agricultura este la noi este unul dintre "motoarele economiei" se incearca un compromis. In loc sa se investeasca in sisteme de irigatii (varianta scumpa) se investeste in seminte rezistente la seceta si in pesticide (varianta ieftina). Faramitarea proprietatii agricole este iarasi o cauza a slabei productii. Cei care inca isi lucreaza pamantul nu investesc nici macar in seminte. De irigatii nici nu mai vorbim. Se face agricultura de subzistenta si semisubzistenta. Cei  care isi dau pamantul la asociatii se duc si il fura pe cel caruia i-a arendat pamantul. Anul urmator pamantul nu ii mai este luat de catre arendator si cum nici proprietarul nu are chef sa il munceasca ramane parloaga. Parloagele contribuie mult la pretul ridicat al cerealelor. Impozitul mic aplicat pe terenuri il face pe taran sa nu isi munceasca pamantul. In plus taranul este refractar la noile tehnologii si idei. Pune porumb in loc sa isi diversifice productia. Nu pot sa nu remarc cum o groaza de consateni ai parintilor mei s-au amuzat teribil cand niste tineri din sat au plantat pe terenuri de peste un hectar nuci, capsuni, levantica si alte plante "neconventionale". Radeau ca prostii fara sa isi puna problema ca aia traiesc si scot profit de zeci de ori mai mult decat pe terenurile cultivate de ei cu porumb. Tara merge intr-un picior din cauza taranimii si imi asum aceasta afirmatie. Le place subzistenta si nemunca. Ca sa nu aiba surprize la alegeri, partidele au amanat aprobarea sanctiunilor pentru cei care nu isi lucreaza pamantul si nu il dau in arenda. Macar pe aceasta tema au fost discutii in Parlament, insa  protejarea proprietatii nici macar nu s-a pus in discutie. Bine ca modifica Codul Penal pentru protejarea celor corupti prin introducerea "arestului la domiciliu" si "eliberarea sub control judiciar" insa pentru protejarea micului intreprinzator nu se face nimic. De aceea suntem in Evul Mediu. Parerea mea e ca o simpla sanctiune a celor care nu isi muncesc pamantul aflat in proprietate ar genera o multime de schimbari benefice: s-ar reduce pretul la cereale (si implicit la lapte si carne), s-ar reduce pretul la terenuri agricole, s-ar comasa multe proprietati etc. Deh, scaderea in sondaje trebuie sa si-o asume si cineva...
Deci dupa parerea dumitale nenorocitii astia de tarani care nu mai vor sa-si rupa oasele si sa-si bage pensiile si salariile in pamant,ca sa scoata aproape nimic,ar trebui bagati la bulau.Cum poti dumneata sa spui ca pretul la cereale este mare cand in primavara in jud.Timis era porumbul si graul 0,30-0,40 bani/kg si acuma la Caransebes este 0,80 de bani/kg.De ce nu incerci dumneata sa traiesti vreo 2,3 ani doar din munca pamantului si dupa aia sa-mi spui cati bani ai reusit sa pui in cont la banca.
Intotdeauna taranii au fost calificati ca:prosti,lenesi si hoti si mai nou evazionisti.Hai sa-i bagam in puscarie sau sa-i scoatem la munca cu jandarmi,mama lor de puturosi.
Ce sa-i faci Dinule, vorbeste si Ion ca si el e om. Pe de o parte se plange de chimizarea pe care o fac "marii latifundiari"deveniti peste noapte, in mare parte straini, care fara chimicale nu ar reusi sa faca fata,iar pe de alta parte il infiereaza tocmai pe cel care ii   face cel mai putin rau.

oroles

Citat din: Aurel din Octombrie 12, 2015, 08:21:06 PM
      Ce sa-i faci Dinule, vorbeste si Ion ca si el e om.
Bonus pentru Aurel:
http://romaniateiubesc.stirileprotv.ro/emisiuni/2014/sezonul-2/noi-vrem-pamant-muncit-in-tara-poreclita-zgranarul-europei-93-din-agricultori-abia-traiesc-din-ce-cultiva.html

Si cei de la Romania Te Iubesc "e om", mai om ca tine!
E ultimul post pe aceasta tema. Sa nu va aud ca va plangeti ca va merge greu si statul nu va ajuta1
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

istodorescu vasile

domnu OROLES : cu toata stima din partea mea fata de toti membrii de pe acest forum, va aduc aminte , ceea ce cu siguranta cunoasteti, ca si apicultorii in proportie destul de mare sunt tarani si eu ma numar printre ei, si inteleg din ce postati dumneavoastra ca sunt un lenes cu mina intinsa catre stat. va mai amintesc daca ati uitat ca nu taranii au distrus fabricile, si uzinele tarii. mai situ ca nu taranii au facut tara asta de rusine peste tot prin lume. taranii  in mare parte dintre ei sunt oameni cu o educatie precara, si usor manipulabili, fapt ce a fost exploatat la maxim de catre politicieni , insa nu puteti da vina pe tarani pentru acest lucru. sunt  si tarani alcoolici, hoti, infractori, asa cum este si la oras, insa este gresit sa se generalizeze. traiesc la tara, si sunt intr-o zona unde credinta in dumnezeu inca primeaza. in satele din zona mea, nu sunt hoti care sa iti plece cu ceva de prin ograda, insa umblind in pastoral in diferite zone ale tarii am conoscut si sate asa cum le descrieti dumneavoastra, de aceea este gresit sa generalizati. sunt destui tarani in 2015 care traiesc la fel ca acum sute de ani,si asta nu din vina lor, care trudesc cu palmele batatorite, cu modestie, si supunere iesita din comun, fata de care nu este drept sa se  vorbesca la modul ca sunt lenesi.

oroles

Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 12, 2015, 08:27:55 PM
domnu OROLES : cu toata stima din partea mea fata de toti membrii de pe acest forum, va aduc aminte , ceea ce cu siguranta cunoasteti, ca si apicultorii in proportie destul de mare sunt tarani si eu ma numar printre ei, si inteleg din ce postati dumneavoastra ca sunt un lenes cu mina intinsa catre stat. va mai amintesc daca ati uitat ca nu taranii au distrus fabricile, si uzinele tarii. mai situ ca nu taranii au facut tara asta de rusine peste tot prin lume. taranii  in mare parte dintre ei sunt oameni cu o educatie precara, si usor manipulabili, fapt ce a fost exploatat la maxim de catre politicieni , insa nu puteti da vina pe tarani pentru acest lucru. sunt  si tarani alcoolici, hoti, infractori, asa cum este si la oras, insa este gresit sa se generalizeze. traiesc la tara, si sunt intr-o zona unde credinta in dumnezeu inca primeaza. in satele din zona mea, nu sunt hoti care sa iti plece cu ceva de prin ograda, insa umblind in pastoral in diferite zone ale tarii am conoscut si sate asa cum le descrieti dumneavoastra, de aceea este gresit sa generalizati. sunt destui tarani in 2015 care traiesc la fel ca acum sute de ani,si asta nu din vina lor, care trudesc cu palmele batatorite, cu modestie, si supunere iesita din comun, fata de care nu este drept sa se  vorbesca la modul ca sunt lenesi.
Da domnule istodorescu. Mai exista o specie de apicultori care a primit subventii pentru anumite masuri si dupa cei 5 ani de proiect au incheiat cu apicultura sau si-au redus numarul de stupi. Se mai laudau cu realizarea lor... Imi cer scuze ca ii numesc "lenesi".

Eu nu zic ca toti, insa majoritatea sunt asa! Nu e o jignire, ci un adevar. Vizualizati ultimul film postat de mine si va veti da seama ca e asa cum spun. Dumneavoastra nu intelegeti ca oriunde ma duc si caut oameni la munca nu gasesc. Spune Porumboiu din filmul de mai sus ca a adus muncitori din Maramures... Oare de ce? Ca sunt harnici? Am dat 60 de RON la zi la un om la extras mierea si cu greu l-am gasit. Oare de ce? Ca sunt harnici? Mentionez ca eu nu castig pe zi 60 de RON. Am avut mai bine de un an taiat salariul in guvernarea PDL. Luam 720 ron si nu m-am dus cu mana intinsa la stat...
A nu se considera ca generalizez! Apicultorii sunt o patura aparte. In apicultura nu se poate sa fii "prost" ca ti se duce afacerea de rapa!
Cred ca am si eu dreptul la opinie!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Citat din: Aurel din Octombrie 12, 2015, 08:57:11 PM
... Statul roman le scuteste de impozite pentru ca ne otravesc solul si pleaca cu profitul.

Nu statul roman, ci politicianul roman, care este corupt pana in maduva oaselor...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Oroles, am si porci romanesti . Acum o saptamana am intercat 17 bucati . Aceiasi poveste si la mine cu vecinii . Taranul batran creste porcul cu porumb boabe iar eu cu amestecul cunoscut. Diferenta a fost evidenta mai ales ca eu am aditivat reteta si cu drojdie de bere inactiva si hamsii. Porcul trecuie taiat la 7 luni altfel intri in pierdere. La fel si cu gainile , mananca o cantitate enorma de cereale pentru cateva oua de 60 bani bucata.
  Practic la ora actuala in Romania nu mai exista taran ca in vremurile bune . Mai sunt cateva comunitati izolate in zonele de deal si munte unde omul are frica de Dumnezeu dar si acele zone vor disparea in maxim 20 de ani.

istodorescu vasile

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 12, 2015, 09:00:07 PM
Citat din: Aurel din Octombrie 12, 2015, 08:57:11 PM
... Statul roman le scuteste de impozite pentru ca ne otravesc solul si pleaca cu profitul.

Nu statul roman, ci politicianul roman, care este corupt pana in maduva oaselor...
oare o fi vina  taranul pentru acest fapt? si inca un aspect, mare parte dintre apicultorii ce au facut apicultura doar de dragul fondurilor de la coana europa, nu au fost tarani , fiindca vorba aceea nu ii ducea capul, ci in mare parte au fost apicultori de la oras care au avut acces la informatie, si traditionalele PILE, fiindca taranul needucat nu prea era bagat inb seama.

istodorescu vasile

inca un aspect pe care l-am omis: un taran needucat, nu inseamna ca e si prost, insa  marea problema sunt  cei nascuti timpiti, care prin diferite circumstante au otinut diplome si functii cu putere decizionala, lipsiti de orice credinta, care au distrus aceasta tara

pharaonu75

Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 12, 2015, 09:13:50 PM
inca un aspect pe care l-am omis: un taran needucat, nu inseamna ca e si prost, insa  marea problema sunt  cei nascuti timpiti, care prin diferite circumstante au otinut diplome si functii cu putere decizionala, lipsiti de orice credinta, care au distrus aceasta tara

Hai ca mi-ai dat dreptate pana la urma! :D

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 12, 2015, 09:00:07 PM
Citat din: Aurel din Octombrie 12, 2015, 08:57:11 PM
... Statul roman le scuteste de impozite pentru ca ne otravesc solul si pleaca cu profitul.

Nu statul roman, ci politicianul roman, care este corupt pana in maduva oaselor...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Daca maine se da o lege ca amantele de smecheri sa paraseasca sistemul functionarilor , va bate vantul prin institutiile statului . Dar e mai bine cu ele ca avem si noi cu ce sa ne clatim ochiul cand mergem cu jalba in proțap.

romikele

Citat din: Dragos G. din Octombrie 12, 2015, 09:19:24 PM
... ne clatim ochiul cand mergem cu jalba in proțap.
Mai bine decât cu proțapu-n jalbă (nu halbă!)  :P

Aurel

Citat din: Dragos G. din Octombrie 12, 2015, 09:19:24 PM
  Daca maine se da o lege ca amantele de smecheri sa paraseasca sistemul functionarilor , va bate vantul prin institutiile statului . Dar e mai bine cu ele ca avem si noi cu ce sa ne clatim ochiul cand mergem cu jalba in proțap.
Si de cele mai multe ori doar cu asta ramanem :D

oroles

Citat din: Dragos G. din Octombrie 12, 2015, 09:06:23 PM
Porcul trecuie taiat la 7 luni altfel intri in pierdere.
Zi-i asta tatalui meu. El nu credea asta pana nu i-am demonstrat. Imi tot zicea ca cei care ii cresc in ferme mari le dau hormoni, ii modifica genetic. I-am aratat ca nu e asa! Si eu le-am dat lapte praf rest de la albine.

Citat
  Practic la ora actuala in Romania nu mai exista taran ca in vremurile bune . Mai sunt cateva comunitati izolate in zonele de deal si munte unde omul are frica de Dumnezeu dar si acele zone vor disparea in maxim 20 de ani.
Tot capitalismul si bunastarea se bazeaza pe cateva aspecte simple: calcul, reinvestirea profitului, predispozitie la risc.
CALCUL: Iei pixul in mana si calculezi. E simplu: cat ai scos - cat ai investit = PROFIT. Mai tragi cu ochii la cei mai buni si incerci si tu. Cand incepe sa dea cu minus te retragi sau schimbi ceva ce nu merge.
REINVESTIREA PROFITULUI: Termen necunoscut taranului roman. In special a doua parte a sintagmei. O poveste de anul acesta: O "taranca" ruda de-a mea a iesit la vanturat boabele pe drum, la E85. O familie cu numar de Italia a oprit si i-a cerut sa ii dea 5 kg de fasole din productia proprie, promitandu-i suma de 17 RON pe KG. "Taranca" a refuzat, in conditiile in care avea o cantitate mai mare decat nevoile ei si pretul in Cora per kg pentru acelasi tip de fasole era de 7-10 RON. Ar fi facut ceva profit pe care l-ar fi reinvestit, lucru la care nu s-a gandit!
RISC: Termen total lipsit din vocabularul taranului (nu si al apicultorului!). Stiu ca oricand imi pot pierde toata stupina si totusi nu vand totul si imi bag banii la saltea cum fac cei mai multi "tarani".

Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau... Vorbesc despre un tip aparte de "tarani", cuvant care are atat sens propriu cat si figurat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurel

  Si mana de lucru pe ce loc e?Poate el sa tot calculeze daca nu e forta de munca. Acum taranul a invatat sa si-o foloseasca cand vrea si daca vrea si are folos. Asta nu vor sa inteleaga unii care vai ce mari intreprinzatori si producatori sant ei dar cu efortul prostului.

oroles

Citat din: Aurel din Octombrie 12, 2015, 09:35:04 PM
  Si mana de lucru pe ce loc e?Poate el sa tot calculeze daca nu e forta de munca. Acum taranul a invatat sa si-o foloseasca cand vrea si daca vrea si are folos. Asta nu vor sa inteleaga unii care vai ce mari intreprinzatori si producatori sant ei dar cu efortul prostului.
Mana de lucru intra la "cat ai investit". Dar cine nu il lasa pe "prost" sa fie si el intreprinzator? Trebuie sa intelegi ca occidentalii au renuntat la "efortul prostului" prin investirea in tehnologie. Si la noi se vede acest trend. In Suedia s-a redus ziua de lucru la 6 ore. Va veni o vreme cand si la noi costurile cu "mana de munca" sa fie insignifiante in procesul de productie. Si sa vezi atunci "revolta prostului" care nu mai are de munca!

Uita-te la ultimele doua minute din ultimul film postat de mine! E apoteotic!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani