Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 25, 2015, 03:55:21 PM
Am vazut asta insa am o intrebare: nu le inveti hoate in felul acesta. Nu ai deloc probleme cu furtisagul ?

Esti singurul care ai prins smecheria ! le invat foarte hoate ! si daca prin pastoral se nimereste o stupina de ciori vopsite marca Buckfast sau alte alea sa-l  fereasca Dumnezeu sa fie lipsa de cules ca ramane fara albine !

ionel07196555

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 25, 2015, 07:26:42 PM



Esti singurul care ai prins smecheria ! le invat foarte hoate ! si daca prin pastoral se nimereste o stupina de ciori vopsite marca Buckfast sau alte alea sa-l  fereasca Dumnezeu sa fie lipsa de cules ca ramane fara albine !

daca nimeresti cind e cules cum e ? :rotfl: si mai si ploua sau e mai rookoro.

D006

Pe cules le da iertare la ciorile vopsite dar in rest sa fuga cei cu cai verzi pe pereti de pe langa mine.

ionel07196555

Acum vad de ce nu va plac ciorile vopsite .
Iarasi revin incercati cu ceva autentic si dupa mai vorbim.
Ce inseamna la o stupina mare 100 de coco,kiar si in conditile anului trecut daca avem cintaru la salcim pus sub cioara trebuia sa vin cu duba cu butoie dar in nici un caz nu a fost miere de salcim in rame,la restu de stupi sa nu moara de foame.

D006

eu cu AM carpatica am facut miere de salcam anul trecut , aici e diferenta ! nici daca imi da cineva 100 de coco tot nu vin cu cioara la mine instupina . Vorba aceia , cat ai spala un sigan tot pute ...

Muntoiu Radu

#9170
Citat din: Ignatov Andrei din Ianuarie 25, 2015, 09:26:49 AM
Citat din: Muntoiu Radu din Ianuarie 25, 2015, 09:12:12 AM
Eu am extras ramele pe care le-am scos din cuib la restrangere pentru ca nu trageau mierea necapacita daca o puneam dupa diafragma si nu aveam timp sa stau toata toamna dupa ele si sa mai risc si formari de ghem gresite,

Treci cu furculitza peste celule ca sa le deformezi si vei vedea ca vor "trage" fara probleme.
E bine si sa extragi mierea necapacita (fara sa descapacesti ce este pe rama) si sa pui ramele la rezerva.
Mierea necapacita extrasa poate fi pusa in hranitoare si este luata fara probleme !!!

Am incercat dar nu a functionat. De mierea necapacita tot nu s-au atins iar cea descapacita au capacit-o la loc. S-au comportat ca si cum ar fi avut furtisag, probabil pentru ca am dat ramele dupa diafragma in aceeasi zi dupa restrangere si inca erau obisnuite cu vechiul format de cuib.

Rame cu miere capacita pentru primavara nu stiu daca sunt mai bune decat mierea la punga pentru stupii in pericol. Logic, o rama cu miere capacita ajuta un singur interval problema daca e frig, dar o punga poate ajuta toate intervalele.

Muntoiu Radu

#9171
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 25, 2015, 08:59:03 PM
eu cu AM carpatica am facut miere de salcam anul trecut , aici e diferenta !

Daca are abdomenul complet negru (fara sa fie "hoate batrane") sau negru cu dungii maronii-inchis, vreau si eu 10-15 familii  primavara asta de la cine are de vanzare :) Pe youtube am mai vazut cateodata, dar in judetul Sibiu nu am intalnit pana acum astfel de albine la nici unul din cele 5 stupine pe care le-am vizitat anul trecut, si nici in natura la cules.


http://www.youtube.com/watch?v=AvXct1GlhI0

cristi_vidican

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 25, 2015, 07:26:42 PMEsti singurul care ai prins smecheria ! le invat foarte hoate ! si daca prin pastoral se nimereste o stupina de ciori vopsite marca Buckfast sau alte alea sa-l  fereasca Dumnezeu sa fie lipsa de cules ca ramane fara albine !
Albină mai hoață ca Buckfast nu prea am văzut. E prima la furat. Mă tem să nu fie invers.
Înseamnă că n-ai văzut până acum Bk

D006

Am vazut Bk , si nu m-a impresionat. Totusi atentie cand cumparati ciori chioare pe post de BK !

cornelioandanciu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 25, 2015, 08:41:48 PM
Pe cules le da iertare la ciorile vopsite dar in rest sa fuga cei cu cai verzi pe pereti de pe langa mine.
Dragos, generatiile astea degeaba le inveti hoate, ca nu o sa faci cine stie ce culesuri cu ele, poate cel de rapita, ca ele mor.Dar invate-le hoate pe astea tinere, care eclozioneaza de acum incolo,care prind culesurile viitoare! Poate o sa ai norocul sa nu fie pe langa tine nimeni mai apoi! :D
Va salut.

D006

Au aparut pe piata si hranitoarele automate :

ra.doi

Citat din: paul1 din Ianuarie 25, 2015, 09:45:57 AM
Citat din: paul1 din Ianuarie 25, 2015, 09:22:34 AM

Mi-am amintit foarte bine ca ai postat foto respectiv pe Stuparitul, numai ca nu mi-am amintit la fel de bine si ... data postarii ! Intr-adevar, este vorba de 14 septembrie 2014 ceea ce poate presupune ca sunt photo de ... actualitate !
Si daca tot e sa respectam adevarul ... istoric (14 septembrie 2014) spuneai ca ai 200 rame precum cea din imagine ! Poti sa pui un foto cu cele 200 rame ??? :hi:
Dic! ce-l injuri?
Fireste ca poate dar pe rand ca nu incap toate intro poza.
Si poate ca mai seamana unele cu altele asa pana ce ai crede ca ar fi identice dar vreo 5 sant diferite clar.

Am o regina cu 3 piciore, oua bine.
Sa pun poza cu ia sa zic- asa arata reginele mele?

Adrian.B.

Nea Andrei pazea ,ca dusmanii te-mpresoara!!

Ignatov Andrei

Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 27, 2015, 06:45:52 PM
Nea Andrei pazea ,ca dusmanii te-mpresoara!!

Si nu voi ca sa ma laud, nici ca voi sa te-nspaimant,
Cum venira, se facura toti o apa si-un pamant.

Adrian.B.

Da-le nea Andrei cu Scrisoarea-n cap sa se-nvete minte.