Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

PACO

Ce sa mai caute dupa diafragma la ora asta ?

bio

Cu ani in urma,  dupa  ce stringeam familia de albine la numarul de rame bine ocupat de albine, restul de rame il lasam si peste iarna dupa diafragma. Mi s-a intimplat de citeva ori ca familii de albine sa le  gasesc trecute pe ramele care le-am dat dupa diafragma ... :(
Sa spun ca la 150-170 de familii cum aveam in acele vremuri se intimpla ca 1-2 familii sa le gasesc trecute dupa diafragma.... intr-un an, nu mai putin de 7 familii mi-au trecut dupa diafragma si si-au facut cuibul acolo si de atunci am trecut la metoda de a nu mai ierna in stup decit cu ramele care formeaza cuibul .

Acum las in stup doar ramele pe care este format cuibul iar restul le depozitez in magazia pentru rame .

italianu

Unde stau ramele mai bine decit in stup?
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

MirceaCalin


italianu

Citat din: MirceaCalin din Octombrie 24, 2014, 08:18:00 PM
Citat din: italianu din Octombrie 24, 2014, 08:09:23 PM
Unde stau ramele mai bine decit in stup?


Citat din: bio din Octombrie 24, 2014, 06:59:25 PM
... in magazia pentru rame .


Deci

Da? Cite 50 si eu ce ma fac daca am 300? Le culc linga mine-n pat?
In stup acolo-i locul lor!
De cind ma stiu nu mi-a mai trecut matca singura ,,pirleazul"! Oare nu ati ,,ajutat-o" sa treaca diafragma di neatentie?

Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

marian sima

Atentie ,cine pune benzi cu mavrirol si are rame dupa diafragma poate avea surpriza ca albina sa treaca dupa diafragma si sa moara de foame acolo.

Eu asa am patit intr-un an.

bucovineanu

Daca ramele din cuib sunt foarte pline, regina si albinele trec pe ramele de dupa diafragma si fara benzi de mavrirol.

tepes v

Am patit si eu .
giurgiu

D006


D006

Citat din: apivasmob din Octombrie 24, 2014, 12:38:20 PM
De ce lasi 2-3 rame dupa diafragma ? Nu crezi ca se poate duce coana si cuibul se muta pe cele 2-3 rame?
Daca urmareai clipul cu sunet aflai ce se intampla cu ramele respective... nu las rame dupa diafragma peste iarna .

cornelioandanciu

In sfarsit un clip frumos!Un patron care munceste pe rupte! Pun pariu ca de data asta angajatii stateau pe sezlonguri, cu cate o bauturica si cate o mancarica in fata, urmarindu-l pe sef cum se rupe cu munca! Asa mai da! =D>
Va salut.

dan sebastian

Se vede in clip ce mai chefuiau facand la betoane. Daca are noroc si termina pana da inghetul baga stupina inauntru. Macar scapa de zapada. O sa-l tina lazile alea o viata.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cornelioandanciu

Faceau betoane?L-am vazut pe sarite... Deci pana la urma patronul facea munca cea mai usoara?  :)
Va salut.

apivasmob

Citat din: dragos2006 din Octombrie 25, 2014, 09:16:21 AM
Citat din: apivasmob din Octombrie 24, 2014, 12:38:20 PM
De ce lasi 2-3 rame dupa diafragma ? Nu crezi ca se poate duce coana si cuibul se muta pe cele 2-3 rame?
Daca urmareai clipul cu sunet aflai ce se intampla cu ramele respective... nu las rame dupa diafragma peste iarna .
Acuma cand ajungi acasa si vremea este nepotrivita mai deranjezi familiiile inca o data (ghemul va fi fractinat si multa albina va cadea pe fundul stupului la scuturarea (perierea) ramelor.
Intradevar prima oara am urmarit filmul fara sonor ca nu aveam la ce.,dar nu mi-ai raspuns la prima intrebare.
Sanatate tuturor apicultorilor

PACO

Cine te obliga sa umbli cand vremea este rea ? Spre sfarsitul saptamanii tempereturile se vor ridica.
Voi vorbiti numai de exceptii care la un ultim control se rezolva foarte usor. Cel putin in cazul de fata albina nu si va muta cuibul NICIODATA dupa diafragma parasind puietul.