Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

abeja

Citat din: marian sima din Octombrie 09, 2014, 08:36:58 PM
O intrebare pentru colegul,Italianul.
In italia se gasesc botci ca cele din imagine?

I-mi trebuiesc cateva si aici nu gasesc.


Daca te tot bagi inseama poate.s bune astea.cu siguranta nu vor roi .Am lucrat la selectie vreo 10 ani si stiu ce spun :rotfl:.

Jimmy2011

#8356
Citat din: desprealbine din Octombrie 09, 2014, 05:21:29 PM
Plecam de la presupunerea ca stupii tai au ajuns in situația de roire prin suprapopulare(in cazul tau ma indoiesc sa fie prea mulți),excludem alte situații exceptionale.
Si atunci avem metode antiroire:
-luam culegatoarea sau
- luam rame cu puiet
-băgam la clădit
- marim spațiu
- izolam matca
- ii luam matca
- ii schimbam matca
- ii ducem la un cules intensiv
- punem colectoarele de polen
Din toate astea tu alesasi ineptia asta care ai scris-o si mai ești si mândru de tine?

Salut,

Mi-as permite un mic comentariu vs ridicarea ramelor cu puiet capacit din familia intrata in friguri. Cand am avut probleme cu familii intrate in frigurile roitului,am ridicat toate ramele cu puiet capacit,si am introdus  in locul lor rame cu oua si puiet larvar si problema s-a rezolvat imediat fara sa am gol de albina culegatoare.
Asa am procedat eu si a functionat.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

dinupaltinis

Citat din: bucovineanu din Octombrie 09, 2014, 07:51:05 PM
Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 09, 2014, 05:56:06 PM
familiile cu matci tinere crescute chiar din botci de roire, in primul an nu roiesc indiferent cit de aglomerate ar fi, cit de putin spatiu ar avea.
Eu am observat contrariul: familia care roieste anul acesta roieste si in anul urmator, chiar daca i se asigura spatiu suficient. Cel putin asa e la mine.

Si la mine la fel.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

marian sima

Despre albine ,am spus ''FORTEZI STUPUL SA ROIASCA" nu am spus" fortez stupul sa roiasca " tu nu cunosti nici sensul cuvintelor? :zzz:

Bio intradevar Kamy a murit insa nu a fost singurul care ma vizitat ti-am spus,acest forum are simpatizanti chiar la sud de Dunare .
Un apicultor din Bulgaria ,Plemen il chiama urmareste forumul cand vine pe la mine ,omul are 300 de familii e patronul magazinului apicol din  Ruse (cel de la autogara).

Acum a achizitionat un sistem de invertire a zaharului  in cantitati industriale si peste 20 de zile ii voi posta produsul la anunturi,astept eticheta ca produsul deja il am si a fost si administrat albinelor.

Te astept si pe tine pe la mine,tin neaparat sa am o  poza cu tine. :) =))

Abeja ,Dotore :D sigur o familie bezmetica nu roieste in veci.

Poza ta e de la o familie bezmetica,puiet de trantore cu varoa la greu,botci neviabile din care nu vor rezulta matci.

Daca pe altii ii duci in eroare mai Dotore ,pe mine nu ma duci.

Nea Bucovineanu cine se trezeste cu stupul ca ii roieste mai ales in lipsa culesului si foloseste botcile face o prostie.

Legat de botcile de roire daca privesti mai amanuntit situatia ce determina ca acea matca sa iasa roitoare?
Materialul biologic din care rezulta matca?
Sau informatia acumulata de matca tanara inainte de a ecloza?

Daca privim la o albina care eclozeaza ii spunem ca este puiet insa matca dupa eclozare este matura sexual gata de a-si lua rolul in serios.

Medicina moderna spune ca daca o mama asculta un gen de muzica inainte sa nasca copilul nascut va recunoaste acea muzica.

Asa si matca inainte de a ecloza percepe situatia din stup situatiie in care ea a luat fiinta si o va reda curand in existenta ei.

Daca ei o botca de roire de la inceputul aparitiei ei si o vei reda unui roi  matca rezultata va fi neroitoare.

Alde Dotore care face matci in stupi bezmetici nu are cum sa inteleaga ce spun eu.





desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 10, 2014, 09:23:09 AM


Asa si matca inainte de a ecloza percepe situatia din stup situatiie in care ea a luat fiinta si o va reda curand in existenta ei.

Așa ceva.........!!!!!! ))/ ))/ ))/
Itradevar..... Cu asta ai depășit manualul,ne-ai depășit si pe noi , te-ai depășit si pe tine insuti!!!

oroles

"Intr-adevar" nu "intradevar" :D daca tot vrem sa aratam ca stim limba romana.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

desprealbine

Citat din: oroles din Octombrie 10, 2014, 10:38:20 AM
"Intr-adevar" nu "intradevar" :D daca tot vrem sa aratam ca stim limba romana.
Pe "ecloza" nu-l văzusi ???

marian sima

Cateva vorbe spuse de un om cu experienta,inmulteste prin botci de roire si stupii nu ii roiesc.

Stie el de ce,acest apicultor da clasa Lui Dotore din spania si altor indivizi care pretind ca au mii de stupi dar nu cunosc apicultura.

Cea ce am spus sta in picioare,o botca tanara din roit altoita unui roi fara matca va da o matca neroitoare.

Insa habarnisti nu au cum sa inteleaga cea ce spun.

Apicultura by Lazar Strugaru , ep. 3


claudiu_tgv

Eu stiu ca reginele care provin din botci de roire isi vor pastra obiceiul (roirea se transmite genetic generatiilor viitoare, este ereditara) si vor roi la randul lor.
Si da, procentul de roire in cazul reginelor de un an se reduce la 5%. Asa scrie Hristea in Stuparitul nou (pag. 379). Mai scrie ca francezul Siebenthal nu a avut in prisaca sa de 60 de stupi niciun roi de 40 de ani. In schimb, albinele, prin selectie, aveau instinctul de a-si creste matci noi prin schimbare linistita anuala sau la cel mult 2 ani.

desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 10, 2014, 11:49:41 AM
Cateva vorbe spuse de un om cu experienta,inmulteste prin botci de roire si stupii nu ii roiesc.

Stie el de ce,acest apicultor da clasa Lui Dotore din spania si altor indivizi care pretind ca au mii de stupi dar nu cunosc apicultura.

Cea ce am spus sta in picioare,o botca tanara din roit altoita unui roi fara matca va da o matca neroitoare.

Insa habarnisti nu au cum sa inteleaga cea ce spun.

Apicultura by Lazar Strugaru , ep. 3

"Matcile provenite din stupii care se pregatesc sa roiasca
Acest mijloc de obtinere a matcilor da rezultate foarte bune cu conditia ca familia respectiva sa fie recordista.
Botcile de roire duc la obtinerea unor matci de foarte buna calitate, singurul dezavantaj fiind acela ca perpetueaza insusirea de a roi la descendenta, dar, contribuie la ridicarea valorii acestora. Botcile de roire sunt de 2 ori mai lungi decat cele crescute pe dispozitivele artificiale mobile iar cantitatea de laptisor ramasa dupa eclozionare in acestea este de 2 ori mai mare decat cea ramasa in botcile crescute prin transvazare.
O metoda recomandata apicultorilor incepatori este fortarea roirii. Familiile care urmeaza sa produca matcile se hranesc stimulent si sunt imputernicite periodic cu faguri cu puiet capacit, primavara timpuriu, cuibul tinandu-se stramtorat. Pe masura ce botcile sunt capacite se detaseaza de pe faguri si se folosesc in stupina."



marian sima

Asta spune cartea.
Dar ce sune experienta voastra apicola ?
Daca iau larve pentru matci inainte ca familia sa intre in frigurile roiri vor rezulta matci roitoare?

Atunci care este mostenirea genetica?

Hrana administrata larvei are principiul sa faca o matca roitoare?Difera continutul de continutul altor tipuri de botci?

Si uite cum un om cu experienta ca nea Lazar este facut mincinos de indivizi care nu cunosc apicultura decat cea ce spune cartea.

Desprealbine cand se intoarce ultima data matca in botca?


In a cata zi de la eclozare iese puietul afara la zborul de recunoastere si in a cata zi de la eclozare iese matca afara din stup?



Claudiu prin selectie nu elimini toate genele inaintasilor ,determinarea neroiri o realizezi si prin metode de analiza a comportamentului albinelor.









desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 10, 2014, 01:02:43 PM
Asta spune cartea.
Dar ce sune experienta voastra apicola ?
Daca iau larve pentru matci inainte ca familia sa intre in frigurile roiri vor rezulta matci roitoare?

Atunci care este mostenirea genetica?

Hrana administrata larvei are principiul sa faca o matca roitoare?Difera continutul de continutul altor tipuri de botci?

Si uite cum un om cu experienta ca nea Lazar este facut mincinos de indivizi care nu cunosc apicultura decat cea ce spune cartea.

Desprealbine cand se intoarce ultima data matca in botca?


In a cata zi de la eclozare iese puietul afara la zborul de recunoastere si in a cata zi de la eclozare iese matca afara din stup?



Claudiu prin selectie nu elimini toate genele inaintasilor ,determinarea neroiri o realizezi si prin metode de analiza a comportamentului albinelor.
Experiența apicola spune ca niciodată nu vei "starpi"roirea numai prin selectia matcilor.

claudiu_tgv

"Daca iau larve pentru matci inainte ca familia sa intre in frigurile roiri vor rezulta matci roitoare?"

Eu cred ca da, daca familia este cunoscuta ca roitoare, eu cred ca vor roi. Dar acest lucru necesita ani multi de apicultura in spate ca sa analizezi comportamentul albinelor. Si cred ca depinde mult si rasa albinelor. Eu spun doar parerea, sunt doar in primul an de apicultura, nu am experienta, doar din ce am citit si intrebat (am citit doar pe Hristea, asa mi s-a parut ca de la el am ce invata, asa cum am ce invata si aici pe forum :) ).

"Claudiu prin selectie nu elimini toate genele inaintasilor ,determinarea neroiri o realizezi si prin metode de analiza a comportamentului albinelor."

Asta e adevarat, se stie ca albinele, inainte de a fi descoperite de om, s-au inmultit prin roire naturala.

Foarte multi autori de carti si crescatori de albine celebri sustin ca nu au descoperit toate tainele comportamentului albinelor.





marian sima

Claudiu ma refeream la familia descrisa de Desprealbine.

Adica;"Matcile provenite din stupii care se pregatesc sa roiasca
Acest mijloc de obtinere a matcilor da rezultate foarte bune cu conditia ca familia respectiva sa fie recordista.

Si mai este ceva Claudiu;

Siebenthal nu a avut in prisaca sa roi de 40 de ani.

Unde este selectia?
Nu spune ,primi ani a avut 7% roi,in ani urmatori a avut 5% si pe urma nu a mai avut,nu asta e selectia?

Dar buf asta nu a mai avut nici un roi si pe urma a inceput selectia,ameliorarea si selectia e una.
Si procedeele folosite in determinarea neroiri e altceva.

Un rezultat brusc nu il ai prin selectie,rezultatul prin selectie vine in timp.



claudiu_tgv

"Matcile provenite din stupii care se pregatesc sa roiasca
Acest mijloc de obtinere a matcilor da rezultate foarte bune cu conditia ca familia respectiva sa fie recordista."

Sunt de acord, am avut si eu o familie care mi-a roit, dar care a si dat cea mai multa miere fata de celelalte. De asta vreau ca la anul sa-mi fac regine de la ea, regine care vor ramane cu instinctul de roire, nu?


"Un rezultat brusc nu il ai prin selectie,rezultatul prin selectie vine in timp."

Asta e adevarat; chiar daca nu e precizat, eu am inteles ca rezultatul a venit in timp, in urma selectiei si schimbarii matcilor.