Stupii tip "tzeapa"

Creat de justy, Aprilie 24, 2011, 07:59:32 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

un stup mult comentat si de cele mai multe ori de nepriceputi sau de super versati
este ca arata rau??  unii sint f convinsi ca albinele nu vor putea supravetui intr un asemena stup !!!?????

orbanstefan64

dar iata si unul fabricat de mine si comentat de un nepriceput, in ce sens doriti al timplariei sau al apiculturii din pacate functioneaza f bine vb : arunca un prost piatra si zece destepti nu o poate scoate

cristipep

Apropos de scandura...eu mi-am facut un stup din scandura uscata de 6ani ..........si ca drept dovada anul acesta am pus stupul pe vatra si binenteles ca au aparut mici crapaturi , asa ca...........nimic nu este imposibil.Si ca exemplu stupii lu orbanstefan sunt super fain lucrati o spun ca am luat si eu de la el

POSTASUL

Citat din: orbanstefan64 din Iunie 26, 2011, 03:30:47 PM
dar iata si unul fabricat de mine si comentat de un nepriceput, in ce sens doriti al timplariei sau al apiculturii din pacate functioneaza f bine vb : arunca un prost piatra si zece destepti nu o poate scoate
ar fii perfect stupul , da nu vad unde iai montat robinetul sa curga mierea cand se umple =)) =)) =)) :hi: :hi: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Eu am vazut diversi stupi facuti de Stefan si mi-au placut!
Am vazut si stupi facuti de altii si m-a apucat rasul/plansul! :uimit:
Bine ca multi dintre acesti producatori de stupi nu au cont pe forum...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 03, 2011, 10:24:59 PM
Eu am vazut diversi stupi facuti de Stefan si mi-au placut!
Am vazut si stupi facuti de altii si m-a apucat rasul/plansul! :uimit:
Bine ca multi dintre acesti producatori de stupi nu au cont pe forum...

eu nu am vazut de la stefan nimic
nici macar o matcarnita, o prajitura, etc....
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

dan motu

domnule orban eu nu vreau sa jicnesc pe nimeni dar vedeti diferenta dintre cel facut de dv si cel pe care lati prezentat prima data ,diferenta de la cer la pamant.Anul trecut la rapita era un cetatean din jud arad cu acel tip de stupi ,va rog sa ma credeti ca ieseau albinele pe la toate colturile mia fost mila de saracu om ca nui putea inchide pe cand sa plece cu ei,a facut namol si a inceput sa tencuiasca la ei ca sa nu iasa,nustiu cei care fac aceste lazi nu se gandesc decat la profit nu si la cei care folosesc aceste lazi

orbanstefan64

nu jignesti pe nimeni de aia sintem oameni sa ne intelegem .stupul care la m prezentat primul este de la fabrica de stupi, materialul era uscat eu numai l am vopsit nu am gasit defecte la el . pot sa spun ca sint cazuri cind mai scapa cite o mica greseala ,nimeni nu este perfect.nu pot si nici nu mi permit sa comentez cea ce nu am vazut 

mosunick

#68
Citat din: bismark din Aprilie 25, 2011, 10:16:56 AM
   Da asa-i ce face omul cu mina lui este si mai ieftin si nu are ce sa mai spuna.Si eu imi confectionez singur cutiile si de la prima la urmatoare m-am perfectionat si pot spune ca nu am probleme pina acum.Am confectionat pina acum 26 de buc.de 12 rame la care voi atasa cite un corp normal cu gratie si voi continua sa confectionez inca.Fiind standard rama normala nu-mi mai fac probleme.Imi voi construi si un mic ventilator cu o baterie de 12 v si un ventilator auto cu care voi sufla albina din corpul magazie in cuib si voi inlocui magazia cu rame noi. Astfel nu voi mai folosi fumul care sa afecteze mierea. Asa am vazut in Austria si extragea foarte rapid la sute de stupi zilnic 2 persoane.Totul fiind standard.Cu respect

Buna ziua. Ati reusit sa va faceti ventilatorul - izgonitor? As fi interesat sa vad ce solutie ati gasit.
Multumesc
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

cristipep

Eu folosesc stupi facuti de Stefan Orban si sunt chiar super  nu am avut nici un fel de problema cu ei  si urmeaza sa mai iau , cu toate ca este foarte departe de mine.

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 03, 2011, 10:24:59 PM
Eu am vazut diversi stupi facuti de Stefan si mi-au placut!
Am vazut si stupi facuti de altii si m-a apucat rasul/plansul! :uimit:
Bine ca multi dintre acesti producatori de stupi nu au cont pe forum...

elvis

Citat din: cristipep din Februarie 17, 2013, 09:35:28 AM
Eu folosesc stupi facuti de Stefan Orban si sunt chiar super  nu am avut nici un fel de problema cu ei  si urmeaza sa mai iau , cu toate ca este foarte departe de mine.

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 03, 2011, 10:24:59 PM
Eu am vazut diversi stupi facuti de Stefan si mi-au placut!
Am vazut si stupi facuti de altii si m-a apucat rasul/plansul! :uimit:
Bine ca multi dintre acesti producatori de stupi nu au cont pe forum...
si cu tran sportul cum faci?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

cristipep

Fiecare cum se descurca , mai mult de 200 lei la 10 lazi nu am platit transportul , si in zona la mine nu am de unde sa cumpar stupi buni, trainici sa fiu multumit de ei . Nu stiu pe nimeni.

elvis

da si eu am aceeasi problema am facut pana acum la 2 tamplari si sunt jalnici...acum sunt in faza de culegere de informatii apoi o sa imi fac cele trebuincioase sa imi fac singur stupii ca nu merge altfel
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: elvis din Februarie 17, 2013, 07:30:33 PM
da si eu am aceeasi problema am facut pana acum la 2 tamplari si sunt jalnici...acum sunt in faza de culegere de informatii apoi o sa imi fac cele trebuincioase sa imi fac singur stupii ca nu merge altfel

fiind  din  mehedinti, daca vrei stupi  din  lemn, incearca  cu incredere  stupii lui skipy, dinn  resita
daca  vrei  un  stup care sa  te  multumeasca din  mai multe  puncte  de  vedere, apeleaza la stupii de poliuretan
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cristipep

Cat costa un stup din poliuretan??