Stupii tip "tzeapa"

Creat de justy, Aprilie 24, 2011, 07:59:32 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

Chit special pentru lemn  sa se puna la crapaturi este ieftin si foarte bun eu am facut asa la doi stupi vechi si acum este totul ok nu afecteaza deloc albina eu pe o cutie am dat 8lei si totusi am cumparat de la un magazin mai scump . Si data viitoare cu un minim de scule cateva lazi isi poate face fiecare asa cum am facut si eu si sunt extrem de incepator dar albina deja de o buna perioada de timp sta foarte bine in el .........

remiland

Citat din: justy din Aprilie 26, 2011, 07:18:43 PM
"sunt mai mult ca sigur ca batranul din cauza multor comenzi mai foloseste si scandura verde sare nu a apucat sa se usuce"

sunt si eu convins ca asa este. insa nu stiu de ce noi romanii ne lacomim sa castigam mult si sa dam kix? mai bine spui ca nu se poate si gata, insa iti pastrezi numele nepatat!
am facut niste stupi la un alt producator si la vanzare mi-a aratat cu aparatul de umiditate ca lemnul era cu adevarat uscat. dupa aceasta experienta trista, ce producator credeti ca o sa aleg pentru viitorii stupi??? raspunsul e clar.
Gresit! batrinul ,,nu foloseste nimic" in acest caz,pentru simplul motiv ca nu el construieste acesti stupi,el reprezinta imaginea acestor stupi si dupa cum insusi afirma:nu are nici o legatura materiala cu acesti stupi.problema e ca a ajuns chiar el sa se plinga de neseriozitatea producatorului,probabil asa se explica faptul ca nu a luat atitudine pina acum(sint deja 4 pagini) si nu este batrinul omul care sa ,,ramina dator".

cristian87

Ce sa mai raspunzi in fata evidentei.
Cei pe care i-am cumparat eu au un an de exploatare si de ficare data reusesc sa ma surprinda in ce mod  se  mai crapa sau deformeaza.
Oricum ei au mai multi clienti decat pot face fata asa ca  nu vad de ce ar purta lupte futile pe forumuri.
Voi cu indignarea si ei cu banii in banca.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

albine

D-ai un ban da stai in fata.De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

licutza

AM LUAT SI EU STUPI DE LA BATRANUL SI SUNT MULTUMIT LA BANI ASTIA,AM MAI COMANDAT 10.
licutza

cristian87

Sa ii folositi sanatos iar la anul sa dea domnul sa nu va para rau desi ma cam indoiesc.
Oricum va invitam sa va faceti cunoscute opiniile si atunci , tot aici si tot cu majuscule.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

licutza

Sper sa nu-mi para rau,am si din poliuretan de la Mures dar sunt f scumpi,asta e nu poti fi cu toate.
licutza

PACO

problema cutiilor de stupi este ca majoritatea celor care fabrica stupi nu sunt apicultori,(Batranul e doar cu reclama , de productie se ocupa altcineva ), sfatul meu este sa probati cutiile cu rame cand le cumparati, apar multe probleme la dimensiuni(vedeti sa aveti loc pe fundul stupului pentru a baga varachetul, de asemenea vedeti cate rame incap, pentru un apicultor cativa mm conteaza).
          aveti grija ca fetele sa nu fie dintr o bucata, crapa mult mai repede.
          daca fetele sunt din doua bucati, locul de imbinare fata-spate nu trebui sa coincida cu cele laterale.
          chiar daca lemnul nu este uscat bine scandura nu are voie sa se crape la imbinari,( asta inseamna ca s a folosit aracet prost,scandura crapa oriunde numai la imbinari nu)
           in caz ca se crapa eu folosesc un aracet bun amestecat cu rumegus fin( eventual de slaif)
           pentru umiditatea scandurei exista aparat de masurat instantaneu, rugatii pe cei care vand sa va masoare umiditatea(dureaza un minut)
            recomandat ar fi sa dati un ulei de in dupa ce cumparati cutiile pt protejare.

remiland

#53
Citat din: pharaonu75 din Aprilie 26, 2011, 09:57:43 PM


Florin-braileanul a deschis celalalt topic pentru a-si spune nemultumirile.
Daca ar fi mai multi ca el, cu siguranta vom afla ca mai exista apicultori nemultumiti ca una platesc si alta primesc, iar lista producatorilor vizati s-ar largi!

Unde este acel topic ,ca nu-l mai gasesc,vreau sai fac si eu un pic de,, reclama"

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Obombo

Citat din: PACO din Mai 03, 2011, 12:55:23 PMaveti grija ca fetele sa nu fie dintr o bucata, crapa mult mai repede.
Chestia asta e noua pentru mine. Eu am stupi cu pereti dintr-o bucata, dealtfel pe aici se fac numai asa, nu exista stupi facuti din bucati si nimeni nu se plange de faptul ca ar crapa stupi. Importanta e calitatea si umiditate lemnului.


pngflorin

nu am avut rabdare sa rasfoiesc.......asa ca intreb :

Cine este "mesterul" ce a facut stupii ???

PACO

ma refeream in cazul in care scandura nu e chiar bine uscata

remiland

Citat din: licutza din Mai 02, 2011, 08:53:45 PM
AM LUAT SI EU STUPI DE LA BATRANUL SI SUNT MULTUMIT LA BANI ASTIA,AM MAI COMANDAT 10.

Ce inseamna ,,la banii astia",ca eu nu prea inteleg?
Oricum ,daca i-ai primit te poti considera fericit, eu nu am avut norocul asta,nu pot sa ma pling ca altii de defectele lor, pentru simplul motiv ca nu am intrat in posesia lor.
Am,, beneficiat'' in schimb de o mare neseriozitate din partea domnului Lorant care dupa niste termene ambigui de genul:junmatatea lunii martie,inceputul saptaminii viitoare,s-a ajuns la ultimul:15 mai,care oricum nu a fost respectat,si asta intr-un interval de trei luni,mai precis de pe data de 08 februarie.
Se pare ca domnul Lorant este un om ocupat, pentru ca nici la telefon nu raspunde(nu mai vorbesc de faptul ca a promis ca ma suna),asa ca... m-am lamurit!
Taare as fi curios sa ,,vad"ce scuze ii gasesc unii colegi si in cazul de fata, cat despre el insusi nici nu cred ca poate fi vorba...nu s-a ,,obosit" niciodata.