SECTIUNEA IV Inmultirea familiilor de albine

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2009, 07:39:19 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

Citat din: dorindafi din Ianuarie 06, 2012, 07:29:43 PM

intreb eu:-ai fi dublat stupina in acest fel?
             
Da as fii procedat astfel daca as fii acesat vreo masura  141-112  si ma asteptam sa mi vina in verificare
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Adrian Roman

Citat din: POSTASUL din Ianuarie 06, 2012, 07:37:31 PM
Citat din: dorindafi din Ianuarie 06, 2012, 07:29:43 PM

intreb eu:-ai fi dublat stupina in acest fel?
             
Da as fii procedat astfel daca as fii acesat vreo masura  141-112  si ma asteptam sa mi vina in verificare
Asa este, cunosc doua asemenea cazuri, cu aceasi motivatie.
De ce nu e bine? Toata bibliografia explica de ce !
Matcile sunt cele mai putin calitative, si va fi diferenta mare intre ele.Se pierde mult timp pana intra "pe rol" nucleul. Si nu e sigur ca nu rateaza, deci necesita corectie-alt timp, alte albine. Stimulare din greu=cheltuiala. Slabesti alte familii, fiindca trebuie sa scoti rame cu puiet capacit,macar, daca nu si acoperite cu albine tinere, si asta de mai multe ori(2-3 R/nucleu). Merita ? Asta e doar prima faza. A doua este echilibrarea pentru iernare, populatie si hrana. A treia faza , daca ies bine din iarna, trebuie gandit la matci serioase pentru schimb, deci alta cheltuiala.

jenica67

#92
   Nu stiu ce a fost pagubos, la metoda mea ? Poate imi explicati. Dar eu am avut la inceputul anului 3 stupi, la unu, la sfarsitul lui martie, mi-a murit matca si si-au tras botci. Ce era sa fac, am dat o rama cu puiet capacit, la unu din cei 2 ramasi, care era mai tare, iar cu celalat am unit stupul fara matca. Asta se intampla pe 4 aprilie. Numarul ramelor cu puiet si miere in stupul unit, era cam 14-15. L-am lasat asa, pe doua corpuri Dadant, completand cu rame cele doua corpuri. Pe la sfarsitul lunii am dus stupii la rapita, la acesta cu 2 corpuri, considerand ca e cam tare, sa nu imi roiasca, i-am pus si 2 magazii, una de 3/4 si una de 1/2R. Cand m-am intors, fiind prea tare si pentru ca era si prea inalt (eu i-am dus intr-un Opel Kadett), si sa previn roitul, l-am spart direct in 2, un corp D si o magazie. Asta era pe 13 mai. Automat cel fara matca, si-a tras botci de salvare. Pe 15 mai a inceput salcamul, pe 20 ce a mai contat, daca am scos o rama cu puiet si una cu miere si am facut R4 ? Pe 25 am vazut la celalat stup, 3 botci de schimbare linistita din care am luat 2 capacite si inchise la culoare. Si am facut R5. Din stupul obtinut din spargerea celui mare, care a ramas cu matca, am mai facut si R6 prin 19 iunie. Stupul a avut o matca tare prolifica, motiv pentru care i-am pus 2 magazi, una de 3/4R si una de 1/2R, si in 14 iunie i-am luat culegatoarele schimband locul cu R4. Dupa 4 zile(19 iunie) i-am luat si 2 rame din cuib si am facut R6. Matca drept razbunare, a ouat tot cuibul (ramele ce le-am completat) si a urcat in magazia de 3/4 si mi-a ouat 4 rame. Dupa tei am ajutat R6 care a ajuns mai tare decat R5. In total am recoltat si 105 kg de miere si iernez pe 6 stupi. Poate ca un stupar mai experimentat, facea mai mult, dar eu sunt multumit, pentru al doilea an de experienta.
  Cam asa arata o rama aleasa pentru iernare, inainte a de a face descapaciri, la ramele retrase din cuiburi.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Adrian Roman

Nu trebuie sa fii suparacios, doar discutam si schimbam pareri, nu ? Evident ca la inceput si cu familii putine,am facut si eu la fel, si cred ca toti, sau macar majoritatea. Eu faceam referire la cei care fac astfel de inmultiri ca sa le iasa la numar pentru controale si am specificat ca stiu doua cazuri. Despre acelea am facut referire. :hi: La cate familii ai acuma, ar merge metoda Miller, e usoara si buna.

jenica67

       Nu sunt suparacios, si chiar m-asi bucura daca cineva, mi-ar arata alta posibilitate, sa fac si mai mult. E normal, ca la asa putina experienta, sa nu aleg calea cea mai buna. Pentru anul acesta, vreau sa cresc matci, si vreau sa imi fac mai multe nuclee, pe care sa le iernez, o parte cate 2 familii, in stupi cu 10 rame, (deaorece numai din astia am construit), si o parte in mini plus. Si o sa imi las numai cele 6 familii, mai tari peste iarna, urmand ca nucleele sa le inputernicesc, sa devina familii in anul viitor. Oricum am deja un plan, intocmit amanuntit si calculat la nivel de rama, cu varianta minima si maxima. Restul, sa fim sanatosi, la vara sa fie cald si sa avem un am prielnic apiculturii si vom mai vedea in primavara viitoare rezultatele anului asta.
In final o imagine, cu ultimul roi facut R6, in care cred ca am bagat cam multa albina, comparat cu R5, dar asta nu are decat, sa il faca mai tare.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

POSTASUL

as mai avea o mica nedumerire   :uimit:  cand am facut cei 2 roi artificiali in vara trecuta , din ce citisem in general la formarea roiurilor artificiale cu botci frumoase  din roire se recomanda punerea a 2 botci urmand ca albina sasi aleaga una din ele  ; la un roi  a reusit siau ales una singura netrebuind sa mai intervin dar la al doilea surpriza mia roit   :D cu doi pumni de albina si sau pus in cel mai inalt mar , intrebarea mea este ; Se pune o botca sau doua la formarea roiului artificial???
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

milu56

Dece sa ii inmultesti?Ai ajuns la o performanta sa ii inmultesti tu?Daca inca nu cred ca e mai bine sa ii lasi sa se inmulteasca natural pentruca asa poti vedea si invata ceva din secretele albinelor bineinteles sa ai familii puternice.Chiar daca ai multi roi sa alege matca mai buna si restul toamna se unesc.

Adrian Roman

Nu, nu,... roiurile naturale se duc si nu-i sigur ca le prinzi la timp, dar daca-si face matcile singur, poate planifica dezvoltarea stupinei si calendaristic, si cantitativ , si calitativ.

milu56

Eu personal inca nu am ajuns la asa performanta.Mi sa intamplat ca a iesit matca la fecundat cu toate albinele si nu sa mai intors la stup si ma gandesc ca cineva a furat mireasa cu tot cu nasii.

jenica67

   La formarea roiului, se pun doua botci dar de varste diferite. In plus, de aia nu e bine sa faci roiuri, cu matci de roire, ca alea au o anumita tinta intiparita, roirea. Cu de astea, e bine sa pui una si cealalta in bigudiu, sau protejata cumva.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

POSTASUL

Citat din: milu56 din Ianuarie 07, 2012, 01:10:30 PM
Eu personal inca nu am ajuns la asa performanta.Mi sa intamplat ca a iesit matca la fecundat cu toate albinele si nu sa mai intors la stup
nu stiam ca matca iese la fecundat inpreuna cu toate albinele   :uimit:   :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006


milu56

in Romania mi sa intamplat cand a iesit matca la fecundat cu albinele aproape toate si nu sa mai intors la stup am pus albinele pe faguri artificiali si le-am dat matca nefecundata.

roi_ag

Citat din: milu56 din Ianuarie 07, 2012, 10:10:16 PM
in Romania mi sa intamplat cand a iesit matca la fecundat cu albinele aproape toate si nu sa mai intors la stup am pus albinele pe faguri artificiali si le-am dat matca nefecundata.
Ca atunci cand iese la imperecheat sa plece si cu albina aia?