SECTIUNEA IV Inmultirea familiilor de albine

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2009, 07:39:19 PM

« precedentul - următorul »

cipriene

Citat din: valter din Ianuarie 03, 2012, 08:21:06 PM
Citat din: POSTASUL din Ianuarie 03, 2012, 07:17:13 PM
donu bio eu sunt incepator , am intrat in iarna cu 4 fam. si 2 roiuri , si vas ruga frumos sami dati un sfat sau sa expuneti o metoda cat mai simpla pentru ami inmultii  efectivul in primavara . Va multumesc  :hi:

Daca nu se supara bio va dau eu o reteta...verificata.
Ce as face eu cu patru familii si doi roi?
In primul rand nu as diviza, roi artificial ori stolona.As incerca maximum de productie(miere, propolis, polen).
As vinde tot(sau aproape tot) in scopul de a obtine cati mai multi bani.
Cu banutii obtinuti mi-as cumpara atatea roiuri, familii cat pot cuprinde cu veniturile obtinute.

Ar rezulta. Sase familii deosebite de productie(proprii) bagate in sezonul urmator, plus inca sase familii cumparate.

Si... nu e o gluma.


interesant sfat.
pana la urma nu conteaza prin ce metoda te inmultesti (ca nr. de fam.), ci unde ajungi  :bravo:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Bistriteanul



Am sa prezint o metoda simpla, folosita cu succes de mine, metoda la indemana fiecarui apicultor incepator, prin care se obtin roiuri foarte de timpuriu, astfel incat sa avem familii puternice in toamna. Metoda e prezentata in Manulaul apicultorului ed.1986.

In primul rand  alegi o familie recordista, cu matca de calitate a carei insusiri vrei sa le multiplici, famile pe care o deplasezi fata de ceilalti stupi (astfel incat sa ai spatiu ca pe pozitia respectiva  sa-ti incapa 4 lazi noi).


Inca de timpuri stimulezi  toate familiile cu turte cu miere sau Apifonda, apoi dupa zborul de curatire cu miere si polen sau inlocuitor de polen. (eu nu am avut, am bagat doar apifonda).
Apoi cand timpul permite incepi cu stimulare cu sirop.( sa zicem prin Martie)

In momentul in care familia tinta are 6 rame cu puiet, o intaresti cu alte 2 rame cu puiet capacit si albinele acoperitoare, rame luate de la ceilalti stupi pe care ii ai. Trebuie sa ai grija sa nu cumva sa scoti cu ramele de puiet si matca (matcile) din stupii donatori. Verifici atent!
Aceste rame cu puiet si albina acoperitoare le introduci in familia tinta cand este timp frumos si cules si le asezi deoparte si alta a cuibului familiei, ca sa nu fie probleme cu acceptarea albinelor straine.

Dupa 7-8 zile intaresti din nou familia cu alte 2 rame cu puiet capacit (fara albina acoperitoare de aceasta data) si mentii familia stramtorata (cu diafragame) pe aceste 12 rame (10 cu puiet +2 pe margini cu hrana), astfel incat avind atit de multa albina si spatiu insuficient, famila va intra in frigurile roitului.

Ramele cu puiet le scoti cate una de la ceilalti stupi,  nu toate de la acelasi stup ca sa nu il slabesti. Toate familiile le stimulezi cu sirop, si scoaterea unei singure rame cu puiet nu le afecteaza atit de mult.

Sa revenim, ai obtinut o famili suprapopulata intrata in friguri, friguri care se observa prin aparitia botcilor. Cand ai in botci lavre de 3-4 zile, scoti matca cu rama de puiet si albine pe care se afla (ai grija sa nu ai botci) si o muti intr-o noua lada pozitionata mai departe, in lada alaturi de ea introduci inca 2 rame cu puiet si albina acoperitoare luate de la ceilalti stupi, si formezi astfel un prim roi cu matca batrina.
Famila orfanizata, o stramtorezi cu diafrgama si o hranesti astfel incat lavrele din botci sa fie bine hranite. La capacirea primelor botci, treci la divizarea familei in 2 parti cat mai egale. Ar fi bine sa folosesti 2 lazi noi (identice) pozitionate cu urdinisurile catre pozitia veche a urdisului astfel incat lucratoarele sa se imparta cat mai egal. Dupa 3-4 zile imparti din noi fiecare familie in 2, tot asa cu urdinisurile apropiate. Urmaresti ca in fiecare lada sa ai botci frumoase si lasi doar 2 de varste putin diferite.
Apoi, dupa 2 zile, departezi lazile astfel incat matcile venite de la imperechiere sa nu greseasca lada.

Deci ai obtinut dintr-o famile (cu ajutorul altor familii) 5 roiuri pe cate 2-3 rame, roiuri
care le stimulezi sa se dezvolte in continuare.

Avantajul metodei este ca se pot obtine roiuri foarte de timpuriu, in luna Mai poti avea roiuri cu matci imperecheate, rouri care au astfel timp sa se dezvolte.


Singura problema care am intampinat-o a fost ca nu am reusit sa identific matca in stupul atit de populat si am identificat-o si mutat-o doar dupa ce am divizat.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

POSTASUL

dar de acesta varianta ce ziceti??                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Pentru cresterea efectivului de albine cu 50 % (sa facem din doua familii trei) sunt doua situatii. Sa presupumen ca avem doua familii, X si Y si facem inca o familie Z     ,     cand nu dispumen de matci imperecheate. In aceasta situatie vom fi nevoiti sa facem niste permutari dupa cum urmeaza:

    Se ia cutia in care formam familia Z si punem din familia Y rama cu matca si o rama cu miere (central), apoi completam cu rame cu faguri artificiali peste care scuturam toata albina din familia Y. Familia Z se aseaza in locul familiei Y (familia Z va primi toata albina culegatoare a familiei Y, albina ce va construi fagurii introdusi si va avea si matca familiei Y)
    Cutia familiei Y cu fagurii cu puiet de toate varstele, fara albina, se aseaza in locul familiei X (aceasta va primii toata albina culegatoare de la familia X si isi va trage botci pentru a obtine o alta matca)
    familia X va fi mutata in alt loc in stupina si i se va administra apa in faguri (aceasta familie va ramane cu matca, puietul si albina tanara din familia X si isi va forma in scurt timp albina culegatoare)
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

dorindafi

 :roll: n0ai spus in ce perioada
eu am facut inversari intre familii dar numai in timpul culesului de salcam 2 shi 3
nu am riscat la un cules de intretzinere  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

POSTASUL

Citat din: dorindafi din Ianuarie 05, 2012, 09:54:56 PM
:roll: n0ai spus in ce perioada
eu am facut inversari intre familii dar numai in timpul culesului de salcam 2 shi 3
nu am riscat la un cules de intretzinere  :hi:
stimulate din primavara , nu conteaza cand !! operatiunea facuta la momentul oportun , culesul nu ma intereseaza  pentruca le voi intretine eu  , intrun cuvant cat mai devreme ......
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Oricare metoda vrem sa folosim pentru inmultire, acest lucru trebuie facut in momentul cand familia respectiva a ajuns la apogeu si are deja botci. Cu cat mai devreme in timp, cu atat mai bine. Pentru asta e nevoie de stimulare

Bistriteanul

Citat din: POSTASUL din Ianuarie 05, 2012, 08:21:58 PM
dar de acesta varianta ce ziceti??                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Pentru cresterea efectivului de albine cu 50 % (sa facem din doua familii trei) sunt doua situatii. Sa presupumen ca avem doua familii, X si Y si facem inca o familie Z     ,     cand nu dispumen de matci imperecheate. In aceasta situatie vom fi nevoiti sa facem niste permutari dupa cum urmeaza:

    Se ia cutia in care formam familia Z si punem din familia Y rama cu matca si o rama cu miere (central), apoi completam cu rame cu faguri artificiali peste care scuturam toata albina din familia Y. Familia Z se aseaza in locul familiei Y (familia Z va primi toata albina culegatoare a familiei Y, albina ce va construi fagurii introdusi si va avea si matca familiei Y)
    Cutia familiei Y cu fagurii cu puiet de toate varstele, fara albina, se aseaza in locul familiei X (aceasta va primii toata albina culegatoare de la familia X si isi va trage botci pentru a obtine o alta matca)
    familia X va fi mutata in alt loc in stupina si i se va administra apa in faguri (aceasta familie va ramane cu matca, puietul si albina tanara din familia X si isi va forma in scurt timp albina culegatoare)


Dupa parerea mea metoda aceasta nu merita.
Nu merita sa-ti bulversezi in primavara toate familiile din stupina ca sa obtii un 50% indoielnic.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

POSTASUL

ma intreb ce fam. de albine vor avea acum in anul 2012  cei care in 2011 au divizat si facut roi [nuclei] pe 2-3 rame , pur si simplu  2-3 ram pe una urmarind sa aibe oua proaspete ,sa aibe de unde isi trage botci ,  deci cu regine de salvare , cum comentati aceasta metoda de inmultire ???
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

jenica67

#83
      Eu am facut un roi(R4) pe 20 mai cu o rama cu puiet cu botca de capacita de salvare (care in 27 mai era deja eclozata) , o rama cu miere si pastura ambele cu albina de acoperire si 3 rame vechi cu miere cu 20-30%. Cel de al doile-a(R5) pe 25 mai, l-am facut cu rama cu botca de schimbare linistita (care in 12 iunie era deja eclozata), o rama cu puiet si inca 2 rame vechi cu miere. In 14 iunie la R4 am pus 4 rame cu FA si am schimbat pozitia cu un stup cu matca f buna.  Acesta in 5 zile (pe 19 iunie) avea cele 4 rame construite in intregime, si am bagat-o si pe a 10-a, iar in 23 iunie i-am pus magazia cu 7 rame D1/2R (atatea am avut pe momet, una am pus-o dupa cateva zile). De la R4 am stors la tei 7 rame de miere, si a avut rezerve suficiente pentru toamna si de la R5 nu am stors nimic, dar a avut la fel suficiente rezerve. Bineinteles ca pe amandoi i-am stimulat in primele saptamani cu sirop, si in toamna destul de putin, ca nu a fost nevoie. La strangerea cuiburilor asa aratau : 
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Adrian Roman

Citat din: POSTASUL din Ianuarie 06, 2012, 04:09:02 PM
ma intreb ce fam. de albine vor avea acum in anul 2012  cei care in 2011 au divizat si facut roi [nuclei] pe 2-3 rame , pur si simplu  2-3 ram pe una urmarind sa aibe oua proaspete ,sa aibe de unde isi trage botci ,  deci cu regine de salvare , cum comentati aceasta metoda de inmultire ???
Paguboasa varianta, asa cum e prezentata.

POSTASUL

Citat din: Adrian Roman din Ianuarie 06, 2012, 06:21:54 PM
Citat din: POSTASUL din Ianuarie 06, 2012, 04:09:02 PM
ma intreb ce fam. de albine vor avea acum in anul 2012  cei care in 2011 au divizat si facut roi [nuclei] pe 2-3 rame , pur si simplu  2-3 ram pe una urmarind sa aibe oua proaspete ,sa aibe de unde isi trage botci ,  deci cu regine de salvare , cum comentati aceasta metoda de inmultire ???
Paguboasa varianta, asa cum e prezentata.
vas ruga sami explicati , de ce??  :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Adrian Roman

E doar o discutie teoretica, sau ai facut asa si-ti pui semne de intrebare ?

dan motu

domnule postas asa ceva nu se face,asta insamna sati faci stupi praf

POSTASUL

Citat din: Adrian Roman din Ianuarie 06, 2012, 06:34:21 PM
E doar o discutie teoretica, sau ai facut asa si-ti pui semne de intrebare ?
nu , nu am facut asa ceva si nu cred ca voi face , daca va uitai pe pagina mea nu am decat 4 fam bunisoare si doi roi artificiali facuti cu botci de roire  in vara trecuta  , dar stiu sigur pe cineva care a aplicat aceasta metoda anul trecut [ca lea stimulat , ca lea dat etc. , etc.] si de asta am intrebat ce sanse au acele miniroiuri [nuclee] in acest an bineinteles daca vor prinde primavara
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

dorindafi

 :hi: jenica tata

,,Eu am facut un roi(R4) pe 20 mai"
nu ai fost nevoit in toamna sa-i alimentezi prea mult ca tea ajutat timpul
intreb eu:-ai fi dublat stupina in acest fel?
               -daca ar trebui sa dai sirop la greu atunci ai mai incerca?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092