De pe net brevet

Creat de apivasmob, Noiembrie 20, 2011, 08:54:32 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

stefan1

  Oare chiar exista de cumparat acest produs? Oare daca se baga in sirop sulfat de cupru, nu va ajunge si in miere?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marius_vfp

salut , e foarte posibil sa ajunga si in miere aceasta substanta , totusi nu exista si alta cale mai bio pentru tratarea acestei boli ?
in vara am observat si eu la unul din stupi cateva albine cu aceste semnalmente , asi vrea sa stiu daca este priculoasa aceasta boala . va multumesc
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jonny_it

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 26, 2011, 11:19:05 AM
salut , e foarte posibil sa ajunga si in miere aceasta substanta , totusi nu exista si alta cale mai bio pentru tratarea acestei boli ?
in vara am observat si eu la unul din stupi cateva albine cu aceste semnalmente , asi vrea sa stiu daca este priculoasa aceasta boala . va multumesc

Totusi a mai vazut cineva aceasta boala in ultimii 30 de ani?

bucovineanu

Boala neagra de padure apare la unele familii in anii cand exista cules masiv de mana. Albinele bolnave devin negre, lucioase si par mai mici. Ele incearca sa intre in stupi si albinele sanatoase nu le lasa. Pe scandurica de zbor sunt foarte multe albine care in aparenta se lupta, ceva asemanator cu furtisagul, dar cele negre nu sunt omorate, ci doar impiedicate sa intre in stup. Nu sunt afectate toate familiile. Chiar si fara nici un fel de tratament, boala dispare odata cu incetarea culesului de mana. Vara trecuta, desi am avut cules de mana, nu am avut nici o familie cu boala.

scorpion

  Nu este nici o boala. Chestia asta se intampla la cules la floarea soarelui din cauza uleiului continut.
  Un batran le zicea la albine ,,gazarite" din aceasta cauza :hippo:

bucovineanu


marius_vfp

salut, si totusi , de unde ne putem da seama daca e din cauza culesului de mana , sau a florii soarelui , in toamna am observat si eu acest lucru ,doar la unii din stupi , in apropiere era un lan destul de mare de floarea soarelui , cules de mana nu stiu de unde ar putea fi  padure e doar de tei si salcam in zona ,flora spontana nimic , , cum facem diferenta ,  afecteaza aceasta boala cumva familia ,  la controlul de iarna acea familie e foarte agresiva , a avut si putin puiet varos dar a disparut .
sanatate spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva