tratament bio

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 01:57:50 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Albinuto pe celalalt site "al tau" un mare apicultor ia raspuns unui circotas ca daca nu isi declara identitatea nu au ce discuta si ... nu ia mai raspuns  :hi:

ALBINUTA

Batranule,stai tu linistit ca proletaru il ignora... ca atata doar merita:IGNORANTA!Tipii destepti se dau la o parte din calea...unora.

D006

si firme de certificare
List of Organic certifiers
RO-ECO-001
BCS OKO-GARANTIE ROMANIA S.R.L
Strada Belsugului, nr. 24, ap.1
540037, Târgu Mures, Mures
Telefon: +40 265250846
Fax: +40 265250928
E-mail: E-mail
www.agrecogmbh.de

PricopArthur

Impresionant! Sunt ceva firme bio.
Miere multă şi inimă curată!

D006

sa treci le bio este extremi de simplu , contactezi o firma , plaresti 200 de euro si intri in conversie , apoi in fiecare an platesti abonamentul la firma . dar nu uitati ca daca aveti stupina bio pentru primele 50 de familii primesti o subventie de 75 ron pe an. plus ca ai la achizitie miere pretul cu 20% mai mare decat la conventional.

PricopArthur

Adica platesti 200 de euro pe an, si primest sprijin 90 - 100. Interesant.
Miere multă şi inimă curată!

D006

e cam 900 subventia plus cei 20% la miere.

D006

si apropo de bio , nu este acceptat tratamentul cu Protofilul de la ICDA , eu cu ajutorul domnului Pricop dau drumul la o sarja in gospodarie.

D006

Dragos  tu  ii  faci  pe  toti,  sa  treca  la  bio ?

D006

Deocamdata ma chinui sa trec eu ! :uimit:

D006

Citat din: dragos2006Deocamdata ma chinui sa trec eu ! :uimit:
Si  ce  ai  sa  faci cu  materialul  pe  care  il  ai  in  dotare?

D006

nimic nu se pierde totul se transforma , deja ramele le am numai cu inox , problema este cu ceara , trebuie sa cumpar ceara cu certificat bio.
   Problema este ca vreau sa fac totul ca la manual si ma costa ceva bani , mai ales gardul care delimiteaza stupina va fi de peste 2,5 m inaltime din beton si tabla. Plus o constructie micuta numai pentru inventarul de la bio.

D006

Aveti probleme cu vecinii?Eu am un lot de 22m latime si lungimea 250m si tot am avut problema cu vecinii.Au facut o cerere catre primarie sa scot albinele din sat care a semnat 16 persoane.In asemenea situatii,puteam construi gard si de 3m.Am luat o casa la un sat vecin,la 300m inafara satului.Aici in inprejurimi se ocupa cu cultivarea zarzavaturi.Stationar nu stiu cum asi putea descurca.Daca ai vecin rai poti sa ai surprize!!!

D006

Eu am procedat mai simplu , i-am facut si pe vecini stupari !

stefan1

Am postat pe alt topic o stire pe care am citit-o si care am vazut ca nu ati comantat-o. In Londra sunt 1500 de stupari amatori care tin 5000 de familii de albine in oras, pe balcoane, pe acoperisuri sau in gradini. Albinele lor sunt de obicei mai agresive ca ale noastre.
Ma gandesc insa ca cei care fac pastoral risca sa aiba albine mai agitate dupa drumuri si manipulari si atunci ar putea aparea probleme.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)