Stup model -Batranul-

Creat de mmacreanu, Februarie 01, 2013, 07:43:15 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Daca foloseste cineva acest tip de stupi, as avea nevoie de niste pareri!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

cazacu marius

Citat din: mmacreanu din Februarie 01, 2013, 07:43:15 PM
Daca foloseste cineva acest tip de stupi, as avea nevoie de niste pareri!
ce pareri vrei la banii astia :rotfl:
macin-Tulcea

prisecarul

Citat din: cazacu marius din Februarie 16, 2013, 09:53:53 AM
Citat din: mmacreanu din Februarie 01, 2013, 07:43:15 PM
Daca foloseste cineva acest tip de stupi, as avea nevoie de niste pareri!
ce pareri vrei la banii astia :rotfl:
eu ii folosesc!
nu sunt cei mai buni, dar la acesti bani merita, sunt usori si ma descurc foarte bine cu ei in pastoral!
ii am de 3 ani si, pana acum, nu am avut probleme!
mare atentie cand ii asmblezi!
acum fiecare, in functie de buget, se orienteaza la ce ii convine!
eu unul sunt multumit!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

cipriene

imi cer scuze, dar cum arata acest tip de stup?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

guraustefan

Folosesc stupii model batranul de 2 ani,sunt buni,dar,,,,,daca prinzi un lot facuti cu scandura semiuscata e NASPA,se separa toate scandurele.Totusi la banii astia sunt bunicei .Un sfat ,cumpara doar kit-ul,lasa sa se usuce scandura o vara si dupa aceea monteazai.Toate cele bune!
macin.tulcea,

dorindafi

Citat din: cipriene din Februarie 16, 2013, 10:55:00 AM
imi cer scuze, dar cum arata acest tip de stup?
sunt frumoshi , shi se inchid shi bine  :D  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

RazvanTi

Citat din: guraustefan din Februarie 16, 2013, 11:06:36 AM
....Un sfat ,cumpara doar kit-ul,lasa sa se usuce scandura o vara si dupa aceea monteazai.Toate cele bune!
din cate am inteles kitul nu pica asa cum vine pachet d'apai sa-l mai lasi si un an la uscat...
n-as vrea sa fiu in pielea aluia care incearca  :nebun:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

ady iulian

toti vrem ieftin si de foarte mare calitate , dar daca ii iei asamblati si ti se spune cas uscati in uscator iar ei pana toamna  fundul scade cate 2-3 cm  cum  au patito uni  prieteni,  %%-

cipriene

Citat din: dorindafi din Februarie 16, 2013, 05:06:40 PM
Citat din: cipriene din Februarie 16, 2013, 10:55:00 AM
imi cer scuze, dar cum arata acest tip de stup?
sunt frumoshi , shi se inchid shi bine  :D  :hi:

ok, sunt frumosi, dar totusi cum arata?  :uimit:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

Da un clic pe Stupii Batranului de pe imaginea forumului si o sa-i vezi.

mmacreanu

Cand am cerut o parere nu m-am referit neaparat la pret. Mie imi place modelul iar faptul ca producatorul nu face treaba de mantuiala ... se poate rezolva. Cand am cerut pareri, m-am referit mai mult la exploatarea lor (daca este confectionat cu grija acasa de ex). Daca toata lumea cumpara kit ca sa iasa mai ieftin, si acasa iti pierzi rabdarea cand ii montezi, apar tot felul de defecte. Am vorbit cu un apicultor care vrea sa-mi vanda 10 familii de albine cu 500 lei familia+lada. El isi face singur lazile si spunea ca nu confectionarea conteaza, cel mai mult conteaza asamblarea lazii.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

PACO

la fabricarea unei cutii conteaza totul, in primul rand materialul trebuie sa fie de calitate, pt. ca daca scad asa de mult cum zic unii, s ar putea sa te trezesti cu ramele pe fundul stupului sau la transport sa ti iasa albina prin toate imbinarile sau sa apara crapaturi peste tot. Dimensiunuile sunt foarte imporante ( vorbim de mm), ori nu ti incap ramele , ori raman spatii prea mari netolerate de albina si o sa muncesti sa cureti mereu limbile construite, ori caturile nu o sa se potraveasca de la un stup la altul.

Bistriteanul

Am stupi tip Batranul de vreo 3 ani si sunt la fel ca atunci cand i-am cumparat, fara crapaturi, fara gauri... si isi fac treaba.
Singurul incovenient este ca din cauza ca montajul l-am facut cu niste baieti mai putin atenti la detalii, nu pot sa folosesc magaziile de exemplu sau capacul de la un stup si la alti stupi, (sau sa inversez intre ele magaziile de 1/2) pentru ca acele leaturi/picioruse verticale au fost batute la inaltimi putin diferite si astfel se intampla sa nu potriveasca de la un stup la altul(ramine spatiu).
Modul in care se face montajul kitului este foarte important.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Apicotef

Hai sa va spun eu cate ceva despre stupi in general....

Cine fabrica stupi ieftini si comenzi multe nu poate folosi decat material lemnos necorespunzator (verde).
1 metru cub scandura verde = 650 lei (pret 2013)
1 metru cub scandura uscata = 1200 lei (pret 2013)
1 metru cub scandura = cca 15 stupi pe 10 rame si 20 caturi 1/2 sau 1/3
1 muncitor necalificat = salariu de 750 lei pe luna +cca. 400 lei parti sociale + echipament = 1300 lei / luna

deci la un calcul sumar , precupunand ca stupii sunt facuti din scandura uscata, producatorul investeste :

1200 lei materialul + 1300 lei manopera + 500 lei consumabile/curent/utilaje= 15 stupi pe 10 rame si 20 caturi 1/2 sau 1/3

Acum nu stiu cat costa stupii de unde-i cumparati dvs.dar tinand cont ca trebuie si un profit pente toate cheltuielile expuse mai sus, marea intrebare care ne-o punem este :

CUM POT UNII SA PRODUCA STUPI IEFTINI SI BUNI ? .... sau poate doar IEFTINI .....

A N A L I Z A T I !!! SI OCHII CAT CEPELE !

sorinma

Pretul este cam umflat la material si in un atelier dotat nu o sa se faca doar 15 stupi in o luna(numai daca nu socotesti uscatul materialului in uscator ). 15 stupi ii fac din briceag in o luna  :hi:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde