Proiect Ordin pentru modificarea OM 119/2011

Creat de romikele, Septembrie 30, 2015, 01:35:46 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Sistemul unitar de identificare a stupinelor şi stupilor care va înlocui OM 119/2011

bucovineanu

Este ca si cum ai crotalia grajdul si nu animalul din interior.  :smile:

cornelioandanciu

Eu , daca as fi ministru al agriculturii, as da urmatorul ordin :
Io, ministru al agriculturii, prin prezentul ordin dispun ca fiecare albina din stup sa dea cate un kil de miere pe an, ca noua nu ne mai ajung taxele si impozitele cu care ii belim pe oameni, bineinteles si pe apicultori.
     Astfel crotaliile si panourile si alte cacaturi din astea vor putea fi platite , si sa mai ramana si bani, ca sa ne intre noua in buzunar (pardon, buget am vrut sa zic)
     Trantorii nu vor fi scutiti ! (Decat cei din Parlament, politrucii de pe la judete si cei care fac parte din tot felul de comitete si comitii )
Am zis !
     Semneaza : Io, mare ministru !
Va salut.

romikele

Citat din: cornelioandanciu din Septembrie 30, 2015, 04:34:41 PM
...

Daca citeai cu atentie textul, nu mai debitai prostiile de mai sus.

- Modificarile la ordin dau posbilitatea fiecarui apicultor sa se identifice, fara a face parte obligatoriu dintr-o forma asociativa.
- Daca totusi e membru al unei asociatii, el va putea "migra" la alta, cu tot cu numere, acestea nemaidepinzand de forma asociativa.
- Placutele vor putea fi inlocuite de ex. prin pirogravarea codului pe cutie, fara a face investitii in table, plastice si altele asemanatoare.
- Daca se fac unificari, sau sunt pierderi, dar apicultorul doreste sa refaca efectivul, numarul nu va mai fi eliminat, in lada respectiva se va putea muta o noua unitate biologica.
...
Tabelele din anexe se vor completa la solicitarea UE, nu a ministrului, dar daca va place sa va dati cu stangu-n dreptul, atunci SPOR LA TREABA!
Mai intai cititi legislatia europeana, apoi comentati!

cornelioandanciu

Vad ca va place grozav sa aveti stupii crotaliati, sa fiti supusi uunor reguli, etc. Asta ma deranjeaza, plus birocratia necesara implementarii si supravegherii unor imbecilitati din astea, pai dau stupii mai multa miere daca sint crotaliati, si daca esti obligat sa fii pfa ,etc? Nu puteam fi lasati in pace, unul cu doi stupi, altul cu doua sute, altul cu o mie, fara birocratie ? Platea fiecare impozit cand i se virau banii de la procesator, procesatorul tragea banii astia si ii vira la bugetul Statului, ce era asa mare lucru ?
Dar mai bine tot felul de ordine , care mai de care !
Va salut.

bio

Nea' Mihai...??..de ce esti asa rau..??...

Cornel,  ne-a spus doar  ce ar face el daca ar fi ministru al agriculturii...

..norocul nostru, sau al lui a lui Cornel, este/... ca nu este el ministru al agriculturii... =))


romikele

Citat din: cornelioandanciu din Septembrie 30, 2015, 07:31:19 PM
Vad ca va place grozav sa aveti stupii crotaliati, sa fiti supusi uunor reguli, etc. ...
Mie imi place ordinea, la fel si Uniunii Europene, din care vrem-nu vrem facem parte.
Gaseste tu o alta varianta mai buna si o voi propune ministerului pentru studiu.

Cand se fac discutiile la minister si se solicita participarea apicultorilor, pe unde umblati?

cornelioandanciu

Citat din: romikele din Septembrie 30, 2015, 07:40:58 PM
Citat din: cornelioandanciu din Septembrie 30, 2015, 07:31:19 PM
Vad ca va place grozav sa aveti stupii crotaliati, sa fiti supusi uunor reguli, etc. ...
Mie imi place ordinea, la fel si Uniunii Europene, din care vrem-nu vrem facem parte.
Gaseste tu o alta varianta mai buna si o voi propune ministerului pentru studiu.

Cand se fac discutiile la minister si se solicita participarea apicultorilor, pe unde umblati?
Propune-le sa-si vada de treaba, ca au distrus si apicultura, o bruma de speranta care le-a mai ramas oamenilor dupa ce ne-a lovit criza ! Au facut niste legi si au dat ordine in asa fel incat apicultorii trebuie sa se incadreza intr-un tipar procustian prestabilit , parca ar fi o turma de oi manata din spate de agentii fiscali. Si de alti portarei , care din cand in cand isi baga nasul unde nu le fierbe oala. Au reusit sa demoleze libera initiativa in domeniul apicol. Atentie, in aceasta tara intotdeauna apicultura a fost protejata, chiar si pe vremea comunistilor. Impozite trebuiesc luate, dar cu bun simt !
Va salut.

Eugen B

Eu nu sunt de acord sa se traga bani din mierea vanduta. Dupa ce scad cheltuieli de pastoral mai discutam. Impozitul e pe profit, nu pe toata mierea.
Mesaj pt dn.Cornel

romikele


romikele

Citat din: Eugen B din Septembrie 30, 2015, 08:12:41 PM
Eu nu sunt de acord sa se traga bani din mierea vanduta. Dupa ce scad cheltuieli de pastoral mai discutam. Impozitul e pe profit, nu pe toata mierea.
Mesaj pt dn.Cornel

De unde ati scos asta cu impozitul pe toata mierea vanduta?
Voi va auziti cand ganditi?
Impozitul pe norma de venit a unei familii de albine este aproximativ 1 borcanel de miere, asta de la al 76-lea stup in sus.
Daca nu produceti macar 2 borcanele, atunci lasati-va de meserie! Sunt si alte indeletniciri mai banoase...

Eugen B

Citeste mai sus. Eu nu sm scos de nici unde asta. Domnu ministru cornel vrea asa. Momentan e bine cum e. Dar eu am auzit ca vor vrea sa ia ceva impozit si pe miere. Eu incerc sa fac proiect sau daca nu sa continui cu stupi multi cat se mai poate. Acuma ma uit pe agrotv ca ciobanii se plang de subventie, si la stupii ar trebuii asa ceva.
Sa fiu si la subiect sunt de acord cu chestia asta. De fapt tot timpul in pastoral am cel putin 2 pancarde cu mine si stupii cu nr de identificare. Din pacate multi nu au nici una din ele, pun stupii aiurea si pleaca si nu sti pe cine contacta

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Ce are a face CASS-ul cu crotalierea?
Ce ne mai place sa ne vaitam!  :sad:

filip

Citat din: romikele din Septembrie 30, 2015, 09:16:14 PM
Ce are a face CASS-ul cu crotalierea?
Ce ne mai place sa ne vaitam!  :sad:
Era vorba de miere care vanduta e venit.
Apoi nu uita ca PFA fara angajati din 2016 plateste:
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-20256063-sapte-noutati-majore-noul-cod-fiscal-fata-cel-inca-actual.htm
Multi o sa inchida PFA-urile si renunta.
1530x4 e cat o transa anuala pe masura 141..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)