Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 01, 2021, 09:25:01 PMCat despre eradicarea varroa nu cred ca va fi facuta vreodata. Asa cum nu putem scapa de gandacul de Colorado la cartof, asa nu vom putea scapa de varroa.

Nu a zis nimeni ca scapam de varroa. Dar daca albina se curata singura de paraziti - si intr-o familie de peste 10 rame am 5 paraziti cazuti tratamentele nu isi mai au rostul.

In Bucuresti probabil e caldura mult mai multa fata de nordul tarii si albinele scot mai multe generatii de puiet. Eu anul asta as spune ca am avut infestare mai mare fata de alti ani. E un pic subiectiv deoarece am familii mai puternice fata de anul trecut.

Adica in Bucuresti inca mai sunt 18-22 grade. Nu m-as mira sa mai fie si puiet capacit in unele familii. (de dimensiuni extrem de mici). Pana acum vreo 2 saptamani inca mai gaseau polen in natura.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: MirceaCalin din Noiembrie 02, 2021, 08:51:38 AM
Citat din: MOTANUL din Noiembrie 01, 2021, 09:08:30 PMAi dreptate; daca ai timp si chef eu iti urez spor la treaba si sa ne tii la curent, daca vrei !
:bravo:

Eu asa m-am gandit - daca reduc numarul de familii drastic (la vreo 20) o sa am timp sa ma ocup mai bine de ele.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Noiembrie 03, 2021, 09:38:48 PMEu asa m-am gandit - daca reduc numarul de familii drastic (la vreo 20) o sa am timp sa ma ocup mai bine de ele.
Asta depinde de tine și de ce țintă urmărești; evident, mai puține familii necesită mai puțină muncă și o creștere a calității ei

dan sebastian

Nu stiu daca asta ar fi solutia optima. Reducerea numarului de obicei se reflecta in cantitatea de miere obtinuta. Totdeauna stupii foarte puternici produc dublu fata de cei medii. Insa e imposibil in stupina sa ii ai pe toti la fel, super tari. Unii vor roii, altii schimba matca. Orice varianta ar fi acestia produc extrem de putin. Asteptam sa ne spui cum iti merge, in functie de ce decizie iei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Am mai scris ca avantul imobiliar a pus amprenta puternic pe zona melifera anul acesta in sensul ca am ajuns la 50% din fostele resurse melifere din zona. Au mai taiat alti cetateni ai patriei toate salciile de pe malul lacului sa le transforme in lemne de foc.
Si colac peste pupaza o sa faca centura a-2 a Bucurestiului pe mijlocul lacului (defrisand un palc de tei si salcam pe care ma bazam in fiecare an).

Eu am plus de miere sigur doar la tei si salcam. (adica este singura perioada in care niciodata nu a fost nevoie de ajutor - daca au fost multe ploi de regula a lipsit salcamul si au recuperat la tei).
Toamna vin cu miere sau sirop. Primavara la fel. In 2021 A fost exagerat de cald in primavara cateva zile - au inceput ponta ca era salcia deschisa si apoi gheata si frig. Unele familii au murit de foame altele de epuizare (aveau zone prea mari cu puiet). Cele care au trecut peste perioada grea, au primit miere si sirop sa nu mai moara de foame.

Sunt semne clare ca zona melifera nu mai duce 75 de stupi. (exceptand o perioada de 2-3 saptamani).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Motane te urmaresc de mult. Ai crescut stupina etc. Era la peste 80 din cate stiu.
Poate iti gasesti alta zona de stationar. Sau faci cumva
Cred ca resursele melifere scad , dar si familiile. In pastoral parca is tot mai putine. Nush de unde avem 2.25 milioane familii.
Va fi tot mai greu cred

dan sebastian

Pana astazi depusesera cere deja pt 1,3 milioane de familii. Mai e timp doar doua zile azi si maine.  Daca am mai avea vreo 700.000 familii de albine peste cele 2.3 mil existente am ajunge la nivelul spaniei care are vreo 3 mil si e nr 1 pe Europa.
Ce sunt eu curios daca se va impartii suma totala alocata de 50 milioane la cei care au depus, sau cele 1 milion de familiii ramase nu vor mai primi nimic.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

#1882
CitatMotane te urmaresc de mult. Ai crescut stupina etc.
Cred ca resursele melifere scad , dar si familiile.

La inceput stupii erau pe un teren - singurul cu o constructie in mijlocul campului fara niciun vecin. Adica un cerc cu raza de 1 km in jur aveam parloaga - flora spontana, (peste centura aveam padure: tei, salcam - mult mai putin vreo 40.000 mp).

Acum spre oras e construit tot - spre centura dispar pe zi ce trece suprafete mari. In loc de scaieti, sipica, iarba sarpelui si restul acum sunt hale / firme / vile / service-uri. Poza asta este catre singura zona ramasa verde (spre oras sunt doar cladiri-betoane - nici nu mai am ce poza). Dupa centura era palcul ala mic de padure pe care ma bazam la salcam si tei - fix pe el va fi centura 2.
Obiectiv 70% din baza melifera a disparut deja si astia 30% se duc vazand cu ochii. Deja in stanga pozei au inceput alte hale de dimensiuni enorme ca suprafata. Si stiu de la vecini ca si ei vor sa construiasca pe zonele din poza verzi.

E o zona triunghiulara intre cai ferate (aia sigur va ramane) si un poligon de tragere al armatei (si ala as miza ca va ramane). De restul se va alege praful in curand. Am si acum 80 de familii dar ma gandesc serios sa cobor la 20-30 ca sa aiba ce manca.

Chiar nu am alt teren potrivit unde sa tin stupii. De asta am si facut efort sa pun in curte flori, evodia, paulwonia, etc. Dar nu poti tine cu o curte 80 de familii - asta e exclus. E nevoie sa fie ceva si in jur.



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Discuta si cu vecinii sa planteze pomi meliferi diversi

MOTANUL

Glumesti probabil  :D
Pai vecinul care a pus hala aia de cateva sute de metrii exact unde se termina gardul curtii in care am stupii (ca si orientare este catre Bucuresti - urdinisul la stupi este spre centura), e cel care a facut si halele albastre (acum in spatiu indepartat spre centura) si cel care are si terenul lipit de gardul meu spre centura.
Am inteles printr-o cunostinta comuna ca ar trebui sa iau stupii din curte cand se va decide sa construiasca si pe terenul spre centura.
Abia a prins gustul banilor din afacerea asta (facut hale si inchiriat si din banii incasati cumpara teren si face altele).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Asta e cea mai veche poza - din 2009 (inca nu existau stupi sau pomi fructiferi - era gata doar gardul).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#1886
Si aici poze cu stupii cand erau noi  :hi: (2015-2016)
(se vedeau masinile de pe centura - nu era nimic construit intre stupina si centura).

Am uitat sa punctez si asta: primavara vin oi care se asigura ca in spatiul verde ramas printre constructii pana de paste nu am absolut nicio floare. Vin cu 400 de oi si pana de paste sunt circa 800 (cu tot cu miei) si iarba este rasa pana la pamant. Cam la 2-3 saptamani dupa paste pleaca.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Cauta alt teren. Cere-i un pret nesimtit de mare pe terenul tau 50-150 euro pe metru patrat, suficient sa-ti iei un apartament sa-l ti in chirie si de restul sa-ti cumperi alt teren intr-o zona mai indepartata..
Unul cu putere financiara e in stare sa-ti otraveasca stupii fara nici o remuscare.
Oile au distrus si polifloara din zona mea (Godinesti), Inainte erau doar vaci. Dupa ce trecea vaca se putea culege linistit la trifoiasul alb sau rosu. Acum nu mai exista nici frunzulite, de flori nici vorba, De asta e desert.
Pe vremuri daca extrageai la 1de august aveau suficient timp sa-si faca singure rezerve de iernare.
Acum dai cate un cub de f40. Noroc ca nu au taiat in intregime padurile si mai e un pic de polen.
Sanatate.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

 :)
CitatCauta alt teren. Cere-i un pret nesimtit de mare pe terenul tau 50-150 euro pe metru patrat, suficient sa-ti iei un apartament sa-l ti in chirie si de restul sa-ti cumperi alt teren intr-o zona mai îndepărtată.
La cum pare într-adevăr,dacă nu te lași de tot de albinărit, trebuie căutat un alt loc, cumpărat, închiriat ceva.
Cît despre baza meliferă, în RO, aveam pe lunca Siretului plantații de salcăm ajunse la vîrsta optimă la care floarea în condiții bune, secretă nectarul.Acum in ultimii ani au tăiat totul,vor trebui alții 15-20 de ani, și nouă ne cresc mustățile.

MOTANUL

Terenul unde tin stupii are avantajul ca este extrem de aproape de casa. Ajung in 20 de minute la el. Are gard inalt, paza - este cineva 24/24 acolo.
Nu ma las de albinarit deocamdata. Cred ca undeva la 20 de stupi ar avea resurse melififere suficiente in zona (salciile din curte sunt deja mari de tot, toata curtea e cu pomi fructiferi sau meliferi, ramane padurea din poligonul de tragere al armatei care nu cred ca va fi taiata in viitorul apropiat, padurea din jurul lacului (tot o mai ramane ceva acolo dupa ce fac centura 2) si ce mai gasesc albinele in curtile oamenilor si pe langa calea ferata.
Eu estimez ca 20 de stupi in primavara / 30-40 in toamna ar fi maxim pentru resursele melifere ramase. (adica din beton si tabla clar nu se poate scoate miere indiferent ce rasa de albine ai).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0