Legea APICULTURII

Creat de pistol28, Ianuarie 04, 2014, 05:29:59 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: filip din Ianuarie 05, 2014, 03:50:16 PM
@ionel..........
fiind vorba de bani din bugetul National si bani UE.Informatia nu-i la secret.
In curand aflam care a fost suma cea mai mare accesata de un singur apicultor...........

E simplu de calculat .

D006

Citat din: vranceanul din Ianuarie 05, 2014, 12:21:38 PM
S-a facut o lege a apiculturii fara a tine cont si de persoanele care nu sant inscrise intr-o asociatie, participantii (reprezentantii) din asociatii au avut grija ca puterea de decizie sa revina asociatiilor.

  Prietene eu la alegeri am votat cu PDL . Acum la putere este USL si dau legi fara sa consulte pdl sau pe mine . Asta inseamna ca daca nu m-au consultat sa nu ma supun legii ????
  Democratia inseamna ca minoritatea se supune majoritatii . Alde Filip si Bio se pot da cu curul de pamant cat vor , trebuie sa se supuna majoritatii . PUNCT  !

  PS: Nu mai inghititi gogoasa aia cu ACAR ca ar avea membri 60% din apicultorii Romaniei , e o minciuna sfruntata . la ora actuala mai au undeva la 20 %.

romikele

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2014, 04:27:10 PM
... la ora actuala mai au undeva la 20 %.

Cu tot cu Bio si Filip...  :razz:

petru.atudorei

Citat din: romikele din Ianuarie 05, 2014, 02:57:11 PM
Domnilor, Gheorghe sau Ion fara diploma nu poate fi numit apicultor.
Apicultura nu mai e de mult o simpla definitie din DEX. Ea a ajuns o ocupatie care are atribuita un cod COR (Clasificarea Ocupatiilor din România).
Mai exact conform ISCO 08 ocupația de APICULTOR are atribuit codul COR 612301.

Cine poate face dovada competențelor printr-un document legal recunoscut, ESTE apicultor, si intra sub incidenta Legii Apiculturii.
Cine nu, e un simplu pasionat de cresterea albinelor, si nimeni n-are treaba cu el cat timp isi vede de activitatea sa respectand cerintele minime obligatorii.

Prea o bateti in cap cu apicultorii neafiliati, sa vedem intai cati din ei au competentele necesare....

Eu de ex. prestez activitati de producere software sau depanare hardware, dar n-am pretentia ca sunt informatician sau electronist, precum omologul meu de pe celalalt forum, chiar daca sunt destui din cei cu diploma care habar nu au de meserie.
E foarte adevarat, nu am diploma deci nu ma pot numi apicultor, dar la sanctiuni se spune destul de clar ca platesc amenda daca nu imi inregistrez stupi chiar daca ma numesc apicultor sau nu

romikele

stupii DA, lazile cu albine NU  :wink2:

pharaonu75

Fratilor, cati dintre voi aveti carnet de grajd, cocina, tarc, obor, etc? Sau pe cati ati auzit ca detin si completeaza asa ceva?
Pentru ca pe apicultori vor astia sa ii "taxeze" daca nu au carnet de stupina (art. 18). Au innebunit cu totul? Atat de mare le este foamea, incat nu mai au de unde lua bani pentru imbuibare?

Pentru gaini, vaci, porci, iepuri, s.a., este cineva obligat sa detina si sa completeze carnete de... grajd?  :uimit: :uimit:
Am impresia, din ce in ce mai mult, ca noua lege a apiculturii nu a fost gandita nici cu curul ci a avut un singur obiectiv: JECMANIREA! La legile alea cu legalizarea spagii pentru demnitari si cu amnistierea si gratierea s-au gandit mult mai mult...

Sa nu-mi vina nimeni cu argumente de genul:"nu poti vinde mierea daca nu ai carnet si daca acesta nu este completat" ca suna a placa zgariata! Productia de miere si calitatea acesteia tin de multe altele... si absolut deloc de existenta sau absenta carnetului de stupina.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Nu a intrat taxa de 7 centi,dar combustibilii s*au scumpit.Dar mai grav e respectarea legii in cazul apicultorilor
La circulatie intr-o zi8500 amenzi,la apicultori?
http://www.cotidianul.ro/mii-de-soferi-amendati-intr-o-singura-zi-229514/
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

roi_ag

Citat din: romikele din Ianuarie 05, 2014, 04:42:42 PM
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2014, 04:27:10 PM
... la ora actuala mai au undeva la 20 %.

Cu tot cu Bio si Filip...  :razz:
+ Io. Am ramas tot la ACAR ,desi fac parte din membrii fondatori ai unei asociatii infiintate cu
multi ani in urma dar nu mai stiu nimic de ea .Tipul cu initiativa era un mic achizitor caruia nu i-am
dat niciodata mierea dar vroia cotizatia anuala .Ulterior am regretat gestul .Chiar ,ia sa ma
interesez de viata ei !

Aurel

Citat din: romikele din Ianuarie 05, 2014, 02:57:11 PM
Domnilor, Gheorghe sau Ion fara diploma nu poate fi numit apicultor.
Apicultura nu mai e de mult o simpla definitie din DEX. Ea a ajuns o ocupatie care are atribuita un cod COR (Clasificarea Ocupatiilor din România).
Mai exact conform ISCO 08 ocupația de APICULTOR are atribuit codul COR 612301.

Cine poate face dovada competențelor printr-un document legal recunoscut, ESTE apicultor, si intra sub incidenta Legii Apiculturii.
Cine nu, e un simplu pasionat de cresterea albinelor, si nimeni n-are treaba cu el cat timp isi vede de activitatea sa respectand cerintele minime obligatorii.

Prea o bateti in cap cu apicultorii neafiliati, sa vedem intai cati din ei au competentele necesare....

Eu de ex. prestez activitati de producere software sau depanare hardware, dar n-am pretentia ca sunt informatician sau electronist, precum omologul meu de pe celalalt forum, chiar daca sunt destui din cei cu diploma care habar nu au de meserie.
Mi se pare mie sau te contrazici?
  -"Nu are document legal nu este apicultor"
  Si daca are si nu pricepe nimic , este apicultor numai pentru faptul ca are document?
" Prea o bateti in cap cu apicultorii neafiliati sa vedm intai cati au competente necesare"
  Am un coleg care in urma cu 20-si de ani a terminat liceul apicol in Baneasa.O vreme a practicat meseria iar in prezent are alt serviciu.Are stupi, dar nu au numere, nu are carnet de stupina si fise completate.Dupa lege el este apicultor?Cum il ajuta aceasta lege pe el?
  Eu am sa-i spun ca dupa lege nu este apicultor ( ca asa a spus ROMIKELE. Mai voalat asa i-am spuso si era sa ma stranga de gat)dar cred ca o sa mi-o iau iarasi.
Nu ai pretentia ca esti informatician dar prestezi cu suces aceasta activitate .Pai daca printr-o lege ti s-ar da peste maini si ve-i fi incorsetat asfel incat sa no o mai poti face, cum ar fi???
  Nu neaga nimeni necesitatea existentei unei legi.Problema e sa fie clara, simpla si pentru toti la fel care desfasoar o anume activitate, fara ai ingradi drepturile unora sau altora.Dreptul de a trai pe planeta cu sau fara, diplome il avem toti.
 

D006


Aurel

Citat din: filip din Ianuarie 05, 2014, 05:09:15 PM
Nu a intrat taxa de 7 centi,dar combustibilii s*au scumpit.Dar mai grav e respectarea legii in cazul apicultorilor
La circulatie intr-o zi8500 amenzi,la apicultori?
http://www.cotidianul.ro/mii-de-soferi-amendati-intr-o-singura-zi-229514/
Au mai gasit o salvare marca psd.Va mai amintiti de cate ori s-au schimbat documentele personale si in timpul carei guvernari? Ei bine urmeaza buletinele "biometrice".
  Sa fie si bioapicultura in legatura cu....?
    Atentie BIO, sa nu indraznesti sa te opui ca iarasi devii dusman!

roi_ag


romikele

Citat din: Aurel din Ianuarie 05, 2014, 05:45:50 PM
   Mi se pare mie sau te contrazici?
Clar, ti se pare!
 
Citat-"Nu are document legal nu este apicultor"
  Si daca are si nu pricepe nimic , este apicultor numai pentru faptul ca are document?
Documentul nu l-a gasit prin piata sau la tomberon, i s-a eliberat in urma unor ore de pregatire minima teoretica si practica
Citat
  Am un coleg care in urma cu 20-si de ani a terminat liceul apicol in Baneasa.O vreme a practicat meseria iar in prezent are alt serviciu.Are stupi, dar nu au numere, nu are carnet de stupina si fise completate.Dupa lege el este apicultor?Cum il ajuta aceasta lege pe el?
  Eu am sa-i spun ca dupa lege nu este apicultor ( ca asa a spus ROMIKELE. Mai voalat asa i-am spuso si era sa ma stranga de gat)dar cred ca o sa mi-o iau iarasi.
Poate sa te stranga linistit de gat.
Nu esti numai departe de realitate dar si mincinos.
Eu am spus - asa cum zice orice alta lege doresti - ca daca are diploma, ESTE apicultor recunoscut.
Absolventul unui liceu apicol este posesor al unei diplome de bacalaureat, perfecta legal.
CitatNu neaga nimeni necesitatea existentei unei legi.Problema e sa fie clara, simpla si pentru toti la fel care desfasoar o anume activitate, fara ai ingradi drepturile unora sau altora.Dreptul de a trai pe planeta cu sau fara, diplome il avem toti.
Nu aceasta lege - pe care am citit-o de curiozitate si care e adevarat nu e perfecta (dar care lege este?)- nu iti da dreptul sa traiesti, dar ignoranta ar trebui sa-ti dea de gandit.
Nici o lege nu poate fi indeajuns de clara si simpla, dupa cum o vor unii.
Daca legea ar "proteja" pe toti, ea n-ar mai fi lege.
Legea nu poate sa apere interesele celor care doar vor sa ia, fara sa dea nimic in schimb, in detrimentul celor care dau, fara sa ia ceva.
Superficialitatea cu care rastalmaciti fiecare cuvand, scapand din vedere esentialul, este cel mai bun argument ca legea nu putea fi mai buna.
Iarasi zic: unde erau razboinicii lui peste care fac acum valuri, cand se discuta proiectul litera cu litera????

Aurel

   Ar insemna sa intru in polemica la nesfarsit .Asa ca mai bine nu.
Atat vreau sa-ti spun ca ma incadrez perfect  in prevederile legii.Personal nu ma poate obstructiona in nici un fel .Valabil si pentru alte legi nu numai asta de care vorbim.Am capacitatea (zic eu) nativa de a ma adapta situatiei.Nu despre asta e vorba.
  Nu santem copii.Stim cu totii ca o lege nu poate fi perfecta si ca nu-ti baga in buzunar,dar cand este stramba de tot, se vede de la o posta si nu ma poate opri nimeni sa o comentez.
   Despre  "razboinici" cred ca erau totusi pe aici prin tara asteptand cu respectul cuvenit pe alti razboinici pe care iau delegat sa-i reprezinte, sa le aduca o veste buna.Ce sa-i faci ...nu toti putem fi la fel de viteji! Daca stau bine si ma gandesc cam astea sant legile democratiei si noi trebue sa le respectam ca....doar sant legi nu?

romikele

Cine pe cine a delegat?
Am deschis ACEASTA SECTIUNE DE DISCUTII tocmai pentru a avea material de lucru si puncte de vedere ale tuturor.
Am fost nevoit sa merg la sedintele la care am participat cu tolba goala.
Am fost neinvitat, doar din curiozitate, sa vad cum decurg discutiile.
As fi putut reprezenta comunitatea Apiardeal, dar n-am avut material.
Comoditate? Ce altceva v-a impiedicat sa va spuneti la timp punctul de vedere?