A fost publicat proiectul H.G. privind PNA 2014-2016

Creat de viorel55, Decembrie 09, 2013, 04:40:35 PM

« precedentul - următorul »

viorel55

Proiectul  H.G. privind PNA 2014-2016 il gasiti la adresa:  http://www.madr.ro/ro/proiecte-de-acte-normative.html
  ANARZ si-a tras 8.000.000 lei pentru finantarea sistemului informatic de inregistrare a numarului de apicultori si a numarului de familii de albine....
  Deci, dintr-un total de 44.545.756,81 lei cca 20% merge la ANARZ .
  Ni s-a cerut sa ne pronuntam in 10 zile,incepand cu 06-12-2013.
  Ce parere au formele asociative al caror reprezentanti posteaza pe acest forum ???

oroles

Citat din: viorel55 din Decembrie 09, 2013, 04:40:35 PM
Proiectul  H.G. privind PNA 2014-2016 il gasiti la adresa:  http://www.madr.ro/ro/proiecte-de-acte-normative.html
  ANARZ si-a tras 8.000.000 lei pentru finantarea sistemului informatic de inregistrare a numarului de apicultori si a numarului de familii de albine....
  Deci, dintr-un total de 44.545.756,81 lei cca 20% merge la ANARZ .
  Ni s-a cerut sa ne pronuntam in 10 zile,incepand cu 06-12-2013.
  Ce parere au formele asociative al caror reprezentanti posteaza pe acest forum ???
Ele cred ca au o parere buna, eu am o parere proasta!
Sa imi dea mie 100 000 de euro si le fac eu sistemul informatic. Cred ca ar mai fi si altii pe forum care s-ar baga. Aaa.. Si eu l-as face functional, nu cum au facut astia de la CNASS.  Bani aruncati pe geam! Curge mierea pe urdinis daca fac sistemul asta informatic? Care ar fi avantajele sistemului?

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Asta e hotie pe fata din buzunarul apicultprilor !  Domnii si doamnele din MADR si ANARZ sa stie ca in Romania exista REGISTRU AGRICOL unde sunt inregistrati TOTI stuparii si TOTI STUPII !!!!
  Sa mai spun ca am fost invitati la sediul MADR si s-a discutat altceva ?  mi-e scarba !

romikele

#3
Din pacate acest program nu ajuta cu nimic apicultorul care trudeste in stupina.
E greu de spus cui ii e de folos si daca nu se vor solicita toate fondurile, unde se vor duce banii ramasi.

pharaonu75

Ce suprafata de teren s-ar impaduri cu acei 8 milioane de lei?

Iar daca lizierele astfel create ar avea si alt rol in afara celui apicol (paravan impotriva viscolului, masa lemnoasa exploatabila pentru foc sau cherestea, etc.) necesitand cofinantare si din partea altor ministere (Transporturi, Mediu, Economie, etc.), suma de 8 milioane fiind doar cota-parte a MADR, suprafetele impadurite ar fi mult mai mari.
Dar nu suntem in Germania, ci in Romania unde banii publici se scurg atent si bine directionati spre buzunarele "cui trebuie" prin supraevaluari de contracte.

Nu este nevoie de un sistem informatic asemanator celui de la NASA, dar se plateste cat pentru unul! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Ce nu inteleg eu !? ANARZ tine evidenta si la vaci si la oi si la porci si la capre , etc. Cum tine evidenta la speciile importante ale zootehniei oare nu poate tine evidenta si la albine ????
   In ultima perioda am studiat legislatie americana in domeniu apicol , e asa simpla si de neeludat !  La ei fiecare stat are legea sa dar oriunde in SUA nu cred ca o lege a apiculturii are mai mult de 20 randuri.

oroles

Probabil au vazut ca riscam sa ajungem pe locul I la productia de miere in Europa si au zis ca e periculos. :D Asa ca au zis sa mai faca si altceva cu banii. Din pacate ajung sa se cheltuiasca bani pentru lucruri inutile, in loc sa se investeasca cu cap. Daca ii investeau in cercetare, poate nu ziceam nimic.

De regula dupa ce se fac astfel de sisteme informatice urmeaza sa se introduca taxe noi. :D Multumim si domnului Ursu care a "semnalat" autoritatilor niste castiguri aberante!

Sunt cateva lucruri importante care s-ar putea face cu banii astia:
1. Finantarea medicamentelor (cred ca e cel mai important lucru).
2. Subventionarea hranei pentru albine.
3. Achizitionarea de aparate de imperecheat matci pentru asociatii. Daca fiecare asociatie cu un numar mare de familii ar fi avut una ar fi fost perfect.
4. Evaluarea corecta a gradului de infestare cu diferiti duanatori / boli in diferite zone din tara.
5. Subventionarea mierii bio.
6. Dotarea stupinelor cu instrumentar / Schimbarea instrumentarului invechit prin subventionare.
7. De ce nu, instruirea apicultorilor incepatori.
8. Infiintarea de centre de imbuteliere a mierii si a unei infrastructuri de distributie in Occident (Piei Satana! Ce am putut sa zic si eu... )

Bineinteles astea ar fi solutii pentru cei care doresc sa faca treaba. Cine vrea sa fure mai face un sistem informatic, chiar daca mai are unul cum zice Dragos.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: dragos2006 din Decembrie 09, 2013, 06:32:40 PM
  Ce nu inteleg eu !? ANARZ tine evidenta si la vaci si la oi si la porci si la capre , etc. Cum tine evidenta la speciile importante ale zootehniei oare nu poate tine evidenta si la albine ????
   ...

ANARZ-ul era o agentie care trebuia desfiintata de ceva timp.... ca nu numarau nik. Doar ceva pe la caii de rasa .....

Numai ca tanti Mariana care hotaraste lucrurile in apicultura, buna amica cu nea Sonea seful de la ANARZ au stat si sau gindit cum sa nu lase ANARZ-ul sa moara .
]
Si asa au inceput cu crotalierea...

..apoi gindind in perspectiva s-au gindit si la PNA 2014-2016 ca si acolo sunt multi bani de stors si au bagat stupinele de multiplicare si reproductie sa fie cotizante catre ANARZ...

..si daca reprezentantii asociatilor la discutiile legate de PNA 2014-2016 au fost TANTALAI, prietenii Marioara si Sonea si-au spus sa mai traga un tun si astfel a aparut   Sistemul de inregistrare a numarului de apicultori si a numarului de familii de albine.

Toata lumea care trebuie sa se ingrijeasca de viitorul apiculturii stiu de "prietenia" dintre tanti Mariana si nea Sonea si tac din gura....
Oare din ce cauza..??.
-- Si-or fi facut stupine de multiplicare, reproductie cum le mai spune si au nevoie de avizarile de la ANARZ..

Mergea bine triumviratul Sefi de asociatii-- tanti Mariana - nea Sonea dar se pare ca ultimii doi sau gindit sa traga mai mult pe turta lor..:))..
Sa vedem ce urmeaza .

viorel55

Citat din: bio din Decembrie 09, 2013, 07:37:35 PM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 09, 2013, 06:32:40 PM
  Ce nu inteleg eu !? ANARZ tine evidenta si la vaci si la oi si la porci si la capre , etc. Cum tine evidenta la speciile importante ale zootehniei oare nu poate tine evidenta si la albine ????
   ...

ANARZ-ul era o agentie care trebuia desfiintata de ceva timp.... ca nu numarau nik. Doar ceva pe la caii de rasa .....

Numai ca tanti Mariana care hotaraste lucrurile in apicultura, buna amica cu nea Sonea seful de la ANARZ au stat si sau gindit cum sa nu lase ANARZ-ul sa moara .
]
Si asa au inceput cu crotalierea...

..apoi gindind in perspectiva s-au gindit si la PNA 2014-2016 ca si acolo sunt multi bani de stors si au bagat stupinele de multiplicare si reproductie sa fie cotizante catre ANARZ...

..si daca reprezentantii asociatilor la discutiile legate de PNA 2014-2016 au fost TANTALAI, prietenii Marioara si Sonea si-au spus sa mai traga un tun si astfel a aparut   Sistemul de inregistrare a numarului de apicultori si a numarului de familii de albine.

Toata lumea care trebuie sa se ingrijeasca de viitorul apiculturii stiu de "prietenia" dintre tanti Mariana si nea Sonea si tac din gura....
Oare din ce cauza..??.
-- Si-or fi facut stupine de multiplicare, reproductie cum le mai spune si au nevoie de avizarile de la ANARZ..

Mergea bine triumviratul Sefi de asociatii-- tanti Mariana - nea Sonea dar se pare ca ultimii doi sau gindit sa traga mai mult pe turta lor..:))..
Sa vedem ce urmeaza .

E Mariana sau Marioara ?????????????????
Ceva concret,o propunere CONCRETA puteti sa emiteti ca sa ajutati TANTALAII astia ce reprezinta asociatiile  ???

bio

Citat din: viorel55 din Decembrie 09, 2013, 08:03:55 PM
...

E Mariana sau Marioara ?????????????????
Ceva concret,o propunere CONCRETA puteti sa emiteti ca sa ajutati TANTALAII astia ce reprezinta asociatiile  ???

..profit de pauza publiciatara de la film.

"Mariana" este Dana . Ma asteptam ca cineva care stie mai bine dedesubturile sa ma corecteze in privinta numelui exact .

Propuneri au fost dar cine sa le bage in seama ca erau propuneri care bagau banii, cum era normal si drept, in buzunarul pulimii apicultoare ..

...Din auzite pe la Tv,  asociatia fermierilor crescatori de bovine  a obtinut in afara de plata pe cap de animal o bonificatie pentru laptele predat la procesatori . Si subventie pe cap de animal si pe produs-- la altii se poate..

..fug la tv..s-a terminat publicitatea..

viorel55

Din surse oficiale ,ASTAZI s-a adoptat de catre Guvernul Romaniei PROGRAMUL NATIONAL APICOL 2014-2016. Nu s-a mai asteptat trecerea celor 10 zile pentru dezbateri publice,asa cum se promisese prin comunicatul din 05-12-2013.Hotararea de Guvern nu are nici o modificare a proiectului publicat. Cel mai fericit este d-l Sonea....PRIETENII STIU DE CE....

D006

Altii sunt fericitii ....  pana atunci pe toti apicultorii interesati de ziua de maine va asteptam Duminica ,15 dec , la Rm. Sarat , pensiunea Rustic pentru a discuta problemele grave aparute in ultimile zile.

bio

Pe TOTI apicultorii ii interesa mai mult PNA-ul, daca se dadea pe familia de albine.

Acum, ii intereseaza doar pe cei care si-au tras PNA-ul spre afacerile lor...si ii doare ANARZ-ul le ciuguleste din bani..

..Dar si ANARZ-ul  gindeste.,.ca este foame mare .

Bai, SEFI DE ASOCIATII v-am ajutat sa face-tzi  PNA-ul cum a-ti vrut..??..pai noua ne ramine doar ca va autorizam stupinele si va verificam la crotalii..??

..ia baga si la noi un 20%, ca nu v-am facut jocul numai pentru maruntisul de la autorizari si crotalii.






D006

Bio ai citit legea apiculturii promulgata de parlament ?

kiloz

Sa fii drept si scrie adevarul.