UAAR = uninea asociatiilor apicole din Romania

Creat de pistol28, Octombrie 11, 2013, 07:15:37 AM

« precedentul - următorul »

davcosti

Pe Apicultorul de rând dacă nu-l ajută cu nimic decât cu o taxă-cotizație în plus mai bine lipsă, cei doritori pot să-și creeze și asociații apicole familiale! Tot referitor la asociațiile apicole*** Am numărat 29 Asociații Apicole în România în afara de A.C.A. Curiozitatea mea dacă tot se asociază Apicultorii într-o asociație, știu că unii vor sări în sus. -Vă Rog! Nici o ASOCIAȚIE mai puternică, bineînțeles contra cost, comision să adune Mierea și s-o distribuie EI afară direct în străinatae și în loc de 15 lei la kg.Miere să câstige și Apicultorii Asociației 25 lei.(Nu mă trimiteți la piață cu borcanul-mă refer en gros) Mă gândeam că tot se dau prețuri de Germania, Franța,exemple, etc... și la noi care colectează Mierea ajung la un profit dublu doar prin distribuția ei afară. Eu cred că mai multe CHELTUIELI are cel care o produce decât cel care o vinde. De aceea Apicultorii sunt reticienți când se formează o nouă Asociație-și întreabă: Dar ce face în plus față de ACA? Nimic și apare Neîncrederea și sunt județe puternice ca Argeșul... din ce știu eu, care nu au Asociație independentă în afară de filiala A.C.A.
"Multe probleme ar dispărea din viata noastră, dacă am vorbi unii cu alții, nu unii despre alții!" Pe asta mizează toată lumea care vrea să ne țină SEPARAȚI..."Dezbină și Stăpânește!" Și până acum au reușit. Nu vreau palme, înjurii, ironii la acest post doar soluții concrete. Și cum aceste soluții nu sunt în Românica-Scuze că am gândit cu glas tare! Dacă între timp s-a înființat Asociție Apicolă în județul Argeș doresc și eu Adresa ...Scriam undeva și m-au bușit toți Ce ai cu procesatorii? (curios că le lua parte Apicultori),Știi cât cheltuiesc pentru ei și pentru...noi. Mă gândeam dacă tot ne asociem să ne fie bine la toți nu doar la consiliul de administrație!
***Și dacă se înființează o Asociație care-mi facilitează prețul mierii de la tarabă-Vă rog anunțați-mă și pe mine! ))/

http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

Aurel

    Dragul meu Davcosti,dupa mine cred ca problemele nu vin de la faptul ca vorbim sau nu, unii cu altii sau unii despre altii. Ci de la faptul ca ne tragem in piept unii pe altii.Cu cat vorbim mai mult unii cu altii, sau unii despre altii, cu atat aflam mai multe . Nu crezi asta? Eu zic ca e bine sa vorbim cat mai mult.
 

rusu marius mircea

UAAR este foarte necesara la nivel national. guvernul trebuie sa stie cu cine poate discuta pe teme apicole, cine reprezinta apicultorii. in aceasta uniune fiecare asociatie trebuie sa aiba un reprezentant. daca cei care se gandesc sa faca uniunea ca pe un mijloc prin care sa puna mana pe niste bani, atunci mai bine fara. dar daca vor sa reprezinte cu adevarat interesele apicultorilor este neaparat necesara.
marius

petru.atudorei

"Ceea ce necesitatea impune, oamenii sunt nevoiti sa suporte. Degeaba incerci sa te impotrivesti vantului si mareei."

PARINTELE

Citat din: marius mircea din Ianuarie 09, 2014, 01:10:16 PM
UAAR este foarte necesara la nivel national. guvernul trebuie sa stie cu cine poate discuta pe teme apicole, cine reprezinta apicultorii. in aceasta uniune fiecare asociatie trebuie sa aiba un reprezentant. daca cei care se gandesc sa faca uniunea ca pe un mijloc prin care sa puna mana pe niste bani, atunci mai bine fara. dar daca vor sa reprezinte cu adevarat interesele apicultorilor este neaparat necesara.
uninea asociatiilor apicole din Romania,va aduce un mare haos,apiculturi asa cum se prezinta ea acum este foarte bine.
acesta uniune va fi politica si apicultura
nu este fain,sau poate ma insel eu


D006

Te inseli parinte rau ca aici nu este ca la biserica.

PARINTELE

Citat din: dragos2006 din Februarie 03, 2014, 10:18:58 PM
Te inseli parinte rau ca aici nu este ca la biserica.

De fiule,daca te-ai fript cu ciorba,acum suflii si in iaurt
poate ma insel eu Dragos
cu respect

D006

Apicultura e zeama lunga fata de ciorba cu ciolane multe de la biserica.

PARINTELE

DUMNEZEU SA MA IERTE
MANCARE DE POST DRAGOS,DE POST :D

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ionel07196555


Federaţia asociaţiilor apicole din România-ROMAPIS a fost înfiinţată la 8 decembrie 2007 prin hotărârea a 5 asociaţii apicole fondatoare. De la acea dată numărul membrilor săi a crescut în mod semnificativ, reunind în rândurile sale un număr mare de apicultori ce deţin multe mii de colonii de albine. Pe parcursul existenţei sale ROMAPIS şi-a adus o contribuţie importantă la conceperea Programului Naţional Apicol (PNA) 2011-2013 şi la implementarea PNA 2008-2010, multe sute de apicultori beneficiind de suportul financiar oferit prin acest program al UE prin mijlocirea asociaţiilor membre ROMAPIS.

ROMAPIS este membru cu drepturi depline al APIMONDIA începând cu anul 2009.

Federaţia asociaţiilor apicole din România-ROMAPIS îşi propune în continuare, consecventă cu principiile convenite prin statutul său, să activeze eficient pentru apărarea intereselor membrilor săi şi colaborarea cu alte organizaţii din domeniu în scopul obţinerii progresului în apicultură. Veniţi alături de noi, apicultura română are nevoie de sprijinul fiecăruia dintre voi pentru realizarea ţelurilor comune nouă, tuturor apicultorilor!
           DIN  STATUT
Din start zic e bine sa ne asociem dar ;;;;;;;;
SA vedem pe cine punem sef

Se vede in timp ca zarurile nu au cazut cum sa dorit



PACO


ionel07196555


cipriene

eu cred in formele asociative, dar nu cred in asociatiile existente.
asta e!
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

D006

Fă si tu o asociatie si eu sunt primnul care ma voi inscrie in asociatia fondata de tine.