Faguri plastic

Creat de PricopArthur, Decembrie 31, 2007, 05:44:18 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

Si eu am pierdut rame din cauza caldurii si cu foi de la ACA ............am zis ca nu mai cumpar niciodata de la ei.

Citat din: RazvanTi din Februarie 22, 2013, 11:13:10 PM
ba am... minim o rama normala cladita
daca nu mai multe in acelasi timp in care ar cladi-o pe-asta
eu am un deficit de rame fantastic... mai ales dupa ce am patit-o anul trecut cu foitele de la sarbi.
adica din 32 de rame cladite 12 s-au prabusit pe caldurile alea si celelalte...hmmm sa zicem ca nu arata prea bine...

RazvanTi

Citat din: Kiwi Bee din Februarie 23, 2013, 04:20:28 AM
Scuze eu hu inteleg. Vorbim de rame de plastic cu foitza de plastic care au matritza hexagonala iesita in relief cca.2mm? Sau rame de plastic cu fagurele de plastic?...
de asta este vorba:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

cristipep

Cat costa o rama de genul asta si de unde se poate cumpara?

cipriene

razvane, ce urata este rama aia  :uimit:
eu am vazut foi de plastic asa cum sunt foile de ceara. aproximativ aceeasi culoare si forma/aspect
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

RazvanTi

nu stiu unde se gasesc de cumparat. l-am primit cu conditia sa-l bag de test la cladit.
stiu cipriene ca-i urat dar daca ar cladi la fel ca FA si daca nu s-ar deforma la topit ceara ar fi extraordinar.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

cristipep

Sa fie copatibil cu albinele...ca in stup nu se vede ca e intuneric. :D

Kiwi Bee

Citat din: cristipep din Februarie 25, 2013, 06:25:21 PM
Cat costa o rama de genul asta si de unde se poate cumpara?
Noi o importam de la americani. Foita de plastic despre care vorbiti o puteti vedea in filmele lui DM din Canada. Ambele trebuiesc date cu ceara caci altfel nu vor fi cladite rapid si uniform(vor avea portiuni unde fagurele nu va fi cladit de loc).

orbanstefan64

niste albine de plastic se gasesc pe undeva????? =)) =)) =))
:hi:

andrei_georgian

sau faguri din plastic gata claditi, mai scutim din munca albinelor.... :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

marian_6777

Foite de plastic erau la vanzare la Campina. Aveau si o rama ca model. Culoarea lor era foarte realista.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

cipriene

si la Slobozia au aparut.
stupi din poliuretan avem, rame din plastic au aparut, mai citeam pe undeva de rezistente in stupi, folosim stimulente si hrana de tot felul la albine, etc. stau si ma intreb: e normal?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

marian_6777

Normal nu este deloc. Dar cred ca nu conteaza pentru cine se ocupa de albine doar ca afacere. Unii vor sa le puna incalzire.... altii cu 7in1... Este un filmulet pe youtube cu un roi intr-un trunchi scorburos, o frumusete nu alta. Fara tratamente si alte minunatii. Sa le faca din fibra de carbon sau kevlar... asa vor rezista vesnic. =))
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

cristipep

Eu inafara de varachet si cateva turte pe care acum constrans le-am folosit nimic altceva.....................

rusu marius mircea

DM spune ca prefera fagurii de culoare neagra pentru ca ajuta la transvazare, larvele fiind mai vizibile.
stiti cumva cine vinde in Romania? un telefon!
marius

Porfy66

Aveti si foite faguri din plastic de 1/1? Daca da la ce pret?
:hi: :hi: :hi: