Asa,NU trebuie facut..........

Creat de filip, Decembrie 09, 2016, 10:38:49 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Intradevar daca se dau 1-2 tratamente in lipsa puietului e arhisuficient. Foarte important este sa mai ai albine in acel moment, daca anterior nu ai mai facut alte tratamente.  :smile:

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Decembrie 28, 2016, 10:31:07 AM
Domnu Tinu sa ai puiet in continuu mi se pare ceva suspect. Poate sa confirme stuparii cu mai multa experienta ca mine. Nu e normal asa ceva, ai avut puiet continuu ca ai avut mult varroa sau populatie foarte mica, altfel nu imi explic. Daca stai in romania e imposibil ca matcile normale ( romanesti, chiar si alte rase) sa nu opreasca ponta.
Cu privire la tratamente, daca dai unu sau maxim doua in lipsa de puiet cred ca e arhisuficent. Nu cred ca daca dam foarte multe tratamente e mai bine.
E bine ce zici, ca fiecare face ce vrea si ce crede la el in stupina, dar nu stiu daca e foarte bine asa.
Mătcile tinere si de calitate oua masiv până târziu dacă sunt întrunite anumite condiții.
Anul acesta frigul a venit mai din timp. La începutul lui decembrie puietul dispăruse.
Anul trecut însă albinele au stat la baltă până la ~10 noiembrie unde au avut polen la discreție. După aceea le-am dus pe vatra de iernare. Acolo cald, polen din belșug chiar în decembrie. Iarna trecută nu au avut perioade de lipsa de zbor mai mici de trei săptămâni. La sfârșitul lui ianuarie am avut două zile cu 18-22 de grade, deși a nins in ianuarie 30-40cm. Pe 15 februarie 2016 a înflorit cornul în toata padurea. Brandusele si ghioceii erau înfloriți de 2-3 săptămâni.
Tehnica apicola se adaptează la climă si nu invers.
Anul asta decembrie a fost mai rece si situația se prezintă altfel. Puietul lipsește de la începutul lui decembrie. Aici nu e foarte frig, sub -6 nu am văzut până acum iar ziua cred că nu am avut maxime negative.


oroles

#32
Esti norocos. La mine uneori vine Pastele si tot mai am zapada prin curte. Ultimul zbor (cam anemic) l-am avut la începutul lui decembrie. In noiembrie am avut doua. Unul la Sf. Mihail si unul o săptămână mai tarziu. La primul am vazut ceva polen. Ponta e oprita la mine de la sfârșitul lui septembrie cam la toti. La 15 august eu am de obicei toate cuiburile stranse. Daca nu reusesc, pana la 1 septembrie trebuie sa fie gata.

M-am uitat pe scheme de tratament din tari mai calde unde au puiet mai tot anul. E foarte asemanatoare cu a noastra.

Acum 2 saptamani am vorbit cu un prieten. Pierduse jumatate din stupi. A facut tratament cu furetto (original, la 1100 ron) pe o vreme cam rece (6-7 grade). A gasit albina decedata in stup si pete de diaree pe fundul stupului. Eu as zice ca tratamentul e de vina.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Păi cu fureto parlesti porcul, nu faci tratamente la albine.
Păi de ce să faci tratament clasic sau cu varojet? Cu 6,5ml tratezi 100 de stupi si fara deranj. Cu fureto nici nu îmi imaginam ca poate cineva trata iarna. Eu nu tratez nici vara cu așa ceva, d'apai iarna!

filip

Trebuie sa discutam si urmatorul fapt.
Cand inlocuim matcile?
Daca inlocuiesti matca la sfarsitul lunii august,e normal sa ai puiet pana tarziu.
Eu inlocuiesc matcile dupa salcam,am suficient timp sa ma lamuresc daca corespund.
Inlocuirea matcilor e una  si formarea de ROI la sfarsitul lunii august e altceva.
Daca cu prima varianta pot fi deacord cu a doua sunt ferm impotriva acestei practici. :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Eu inlocuiesc reginele dupa ce sezonul apicol s-a incheiat si familiile de albine mai au puiet putin sau deloc. In acea perioada inlocuiesc reginele care nu au dat randament in sezonul incheiat. In acea perioada acceptarea se apropie de 100%.

Eugen B

Fiecare face cum crede.Si eu am avut puiet pana pe la incepul lui noiembrie , dar atat. Sa ai nonstop puiet si peste iarna fie el cat de putin eu nu cred.
Cine e in romania nu cred ca are puiet nonstop, poate sa aiba si super matca. In fine, asta e altceva.
La urma urmei conteaza ce produci (miere, polen, etc), nu ce si cat puiet ai iarna.
Ca sa fiu si eu la subiect , nu ii inteleg pe "turtisti", cei care pun intre 3-5 turte peste iarna cel putin. Din februarie inteleg ca vrea careva sa stimuleze, dar sa pui tu din decembrie turte e altceva.
Oricum primavara se numara stupii si albinele, cine sa comportat bine din august pana in noiembrie sunt sigur ca va avea stupi buni pe salcam, si daca avem noroc sa fie cules facem si ceva miere. Majoritatea stuparilor au stupii pregatiti de FS.
Daca am lua sfaturi si lucruri bune de la toti stuparii pe care ii stim sunt convins ca am progresa foarte mult. Dar romanii sunt incapatanati si in general suntem cu apicultura undeva in anul 1940. Mai sunt si apicultori buni care au trecut de anul 2000, dar un procent mic.

stefan1

Citat din: tinumaftei din Decembrie 28, 2016, 11:58:13 AM

...
Anul trecut însă albinele au stat la baltă până la ~10 noiembrie unde au avut polen la discreție. După aceea le-am dus pe vatra de iernare. Acolo cald, polen din belșug chiar în decembrie. Iarna trecută nu au avut perioade de lipsa de zbor mai mici de trei săptămâni. La sfârșitul lui ianuarie am avut două zile cu 18-22 de grade, deși a nins in ianuarie 30-40cm. Pe 15 februarie 2016 a înflorit cornul în toata padurea. Brandusele si ghioceii erau înfloriți de 2-3 săptămâni.
Tehnica apicola se adaptează la climă si nu invers.
Anul asta decembrie a fost mai rece si situația se prezintă altfel. Puietul lipsește de la începutul lui decembrie. Aici nu e foarte frig, sub -6 nu am văzut până acum iar ziua cred că nu am avut maxime negative.

  Deea e necesar sa spunem unde avem stupina.
  S-a recomandat fumigatii in timpul iernii. Cand albinele nu au iesit doua luni la zbor si le faci un astfel de tratament, vor umple de diaree in stup si poti sa pierzi familia. Altceva este cand albinele prea incarcate pot iesi la un zbor la 2-3 saptamani si deci nu e pericol de diaree.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Decembrie 28, 2016, 09:48:54 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 28, 2016, 11:58:13 AM

...
Anul trecut însă albinele au stat la baltă până la ~10 noiembrie unde au avut polen la discreție. După aceea le-am dus pe vatra de iernare. Acolo cald, polen din belșug chiar în decembrie. Iarna trecută nu au avut perioade de lipsa de zbor mai mici de trei săptămâni. La sfârșitul lui ianuarie am avut două zile cu 18-22 de grade, deși a nins in ianuarie 30-40cm. Pe 15 februarie 2016 a înflorit cornul în toata padurea. Brandusele si ghioceii erau înfloriți de 2-3 săptămâni.
Tehnica apicola se adaptează la climă si nu invers.
Anul asta decembrie a fost mai rece si situația se prezintă altfel. Puietul lipsește de la începutul lui decembrie. Aici nu e foarte frig, sub -6 nu am văzut până acum iar ziua cred că nu am avut maxime negative.

  Deea e necesar sa spunem unde avem stupina.
  S-a recomandat fumigatii in timpul iernii. Cand albinele nu au iesit doua luni la zbor si le faci un astfel de tratament, vor umple de diaree in stup si poti sa pierzi familia. Altceva este cand albinele prea incarcate pot iesi la un zbor la 2-3 saptamani si deci nu e pericol de diaree.

Am explicat exact invers, adică atunci când a fost cald iarna, atunci nu am putut trata!
Tratez iarna așa cum am spus, cu foarte bune rezultate, de mai bine de 10 ani și în tot acest timp am iernat si in Vâlcea, si in zona premontana din Prahova si in Dobrogea. Rezultatele au fost aceleași.

stefan1

  Eu nu am facut tratamente iarna, dar am spus din ce am vorbit cu unii care au facut si mi-au spus de diaree. De fapt si aici au vorbit unii despre asta. Eu stiu atat, ca deranjurile in timp de iarna sunt daunatoare. Tata evita chiar sa bata cu degetul in lada cand ii asculta, ca sa nu deranjeze.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Imposibilul devine posibil atunci când cineva care nu știa că e imposibil, se apuca să îl faca.
Nu am vorbit nici despre datul cu ciocanul în stup si nici despre parlit porcul prin urdinis.
Altminteri sunt destui care tratează cu AO lichid la +5grade (ceea ce nu as face) sau tratează cu AO prin sublimare la aceeași temperatură.
Nu vad ce mare deranj poate produce o fumigație de 30 de secunde si o atmosferă modificată 20-30 de minute. Câtă miere poate manca o albina în acel timp ca să dea în diaree?
Nu am băgat pe gâtul nimănui nici metoda, nici ustensile, nu vând nici substanțe. Si nu sfătuiesc pe nimeni să facă orbește după cum am descris eu.
Eu nu am văzut la nimeni procedând așa doar că îmi ieseau albine din stup una câte una si singurul lucru pe care l-am putut face a fost asta. Nu am avut timp să experimentez pe 1-2 stupi. Am avut atunci (2004-2005) trei foi de control si au cazut între câteva sute de varooa si aproape trei mii.
Dacă cineva a procedat exact ca mine si a avut alte rezultate mă poate contrazice, altfel este teorie..
Săptămâna viitoare voi trata si voi face si un film atât la tratament cat si din timp în timp până la ieșirea din iarna, la aceiași stupi.

stefan1

  Nu am de ce sa te suspectez de nimic.
  Cand am vorbit de diaree nu era vorba de diareea pe care o vor face in viitor ci pe care o aveau in intestin si la acel deranj o scapa pe alte albine sau pe faguri. Poate in alte zone unde nu este miere de mana si - ce s-ar spune - stiu ca iernile ofera din cand in cand 'ferestre' de zbor, nu este acest pericol.
  Tratamentul cu Oxalic se face de obicei la sfarsitul toamnei sau la inceputul iernii, pana punga rectala a albinelor nu este incarcata. De altfel nu se recomanda decat un singur tratament cu oxalic si nu ar fi logic sa lasam paduchii din toamna pana in primavara sa 'suga' din albine si doar primavara sa-i omoram, mai cu seama ca riscam ca din ianuarie sa apara puiet si tratamentul sa nu mai fie eficient.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Decembrie 29, 2016, 08:46:37 AM
  Nu am de ce sa te suspectez de nimic.
  Cand am vorbit de diaree nu era vorba de diareea pe care o vor face in viitor ci pe care o aveau in intestin si la acel deranj o scapa pe alte albine sau pe faguri. Poate in alte zone unde nu este miere de mana si - ce s-ar spune - stiu ca iernile ofera din cand in cand 'ferestre' de zbor, nu este acest pericol.
  Tratamentul cu Oxalic se face de obicei la sfarsitul toamnei sau la inceputul iernii, pana punga rectala a albinelor nu este incarcata. De altfel nu se recomanda decat un singur tratament cu oxalic si nu ar fi logic sa lasam paduchii din toamna pana in primavara sa 'suga' din albine si doar primavara sa-i omoram, mai cu seama ca riscam ca din ianuarie sa apara puiet si tratamentul sa nu mai fie eficient.
Suntem in decembrie, ultimele ture le-au dat albinele pe afară de mai puțin de o lună. Care au avut nevoie.
Primul zbor de curățire general nu cred că va fi înainte de a doua jumătate a lui februarie. Iar dacă albinele au acum la sfârșit de decembrie punga rectală așa de încărcată încât se defecă în stup acum, cum se vor ține încă o lună și jumătate?!
Eu nu neg că cineva care a tratat iarna a avut necazuri, dar acestea pot proveni si din alți factori, iar iernarea în sine reprezintă o provocare.
Din experiența mea pot spune că deranjul este nesemnificativ iar rezultatele sunt foarte bune.
Tipul acesta de tratament elimină aproape în totalitate paraziții si daca se introduce de timpuriu rama de trântori, clădită sau clăditoare si se folosește consecvent, infestarea este ținută sub control atât ca parazitoză cât și virozele asociate.
Teoria o găsim în cărți, că și unele tehnici bune. Pe altele trebuie să ni le imaginăm, testăm, utilizăm.  Nu dau lecții la nimeni.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

vranceanul

Ce ar mai fi de zis?,  imaginile spun tot....., sa nu face-ti ca el.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!