Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

4unix

 Asa-i, cu prima ocazie cu placere, poate la targul de la Braila.  :hi:

4unix

L-am pus la treaba si sunt multumit, urmeaza sa aleg intre Dadant pe 10 sau 12 rame, tot citesc pareri pro si contra si nu ajung la nicio concluzie.
Numai bine!

orbanstefan64

10 rame pt. pastoral
12 rame  pt.stationar ,ii numa o parere .
sa ai sanatate si spor la treaba !!!
Doamne ajuta!!!!
:hi: :hi:

tassevasi

Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 14, 2012, 07:26:29 AM
10 rame pt. pastoral
12 rame  pt.stationar ,ii numa o parere .
sa ai sanatate si spor la treaba !!!
Doamne ajuta!!!!
:hi: :hi:

    :) :)  Daca ai forta si faci pastoral si la 65 de ani  merge si  cu 12ram.

4unix

Multumesc pentru sfaturi si urari, numai bine si Dvs!  :hi: :hi: :hi:


marius_vfp

vasi , se pare ca tipu din ultimul film vorbeste pe propria piele , priviti la mana stanga ,
are multa dreptate multe lucruri se pot intampla cu un circular .

spor la treburi si grija maxima .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

4unix

Asa este, trebuie sa avem mare grija cu ,,jucarioarele'' astea.

Spor si numai bine!  :hi: :hi: :hi:

ninel1

buna ziua, as fi interesat sa achizitonez o masina cu mai multe operatii de tamlarie pentru a confectiona stupi.
ma poate indruma cineva ce firma pot cumpara la un pret accesibil. ce puteti spune de aceasta "Masina universala de tamplarie cu 4 operatii si rindea de 254 mm MASINA DE TAMPLARIE ANTARES 254/4"

cristi ciuc

Ninel, eu am pus cândva aceeaşi întrebare.
Pe acest forum sunt profesionişti nu numai în ale apiculturii, unii sunt tâmplari profesionişti.
Răspunsul a fost că mai bine ar fi ca utilajele să aibă funcţii individualizate pentru fiecare operaţie.
În timp şi eu mi-am procurat diverse utilaje diferite, astfel că reuşesc să construiesc în regie proprie stupi de calitate, colectoare de polen, ş.a.
Crăciun fericit tuturor!

tassevasi


tassevasi


tassevasi


4unix

O masa pentru circular mi-am construit si eu anul trecut, pe langa protectie ofera si multa precizie si ajuta mult cand prelucrezi pe loturi, dimensiunile piesei prelucrate nu mai sunt impredictibile, ca la portierele de la vechea Dacie, ci sunt mereu in cote si imbinarea pieselor devine o placere.

Numai bine!

mosunick

Citat din: flavius din Decembrie 28, 2010, 07:14:38 PM
sunt de acord cu gheco cand spune ca o lipitura buna nu se mai desface, mai ales la rasinoase...ci se rupe fibra de alaturi...dar nu prea sunt de acord cu ideea lipsei presei...ma rog, fiecare e liber sa faca asa cum considera...

pentru cei care au intrebat, modelul meu de prese home-made il gasiti aici: http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2773.50

De saptamana trecuta am si 5 prese speciale, americane (sarut-mana lui Andrei, le-a carat taman din California pana aici...), care se pot monta pe teava...modelul e acesta: http://www.harborfreight.com/hand-tools/clamps/2-piece-3-4-quarter-inch-heavy-duty-cast-iron-pipe-clamp-31255.html; avantajul major este ca poti sa faci prese la ce dimensiune vrei, debitand teava la lungimea dorita...sa-mi traiasca...

PS: Aceeasi presa, in Europa: http://www.mehr-als-werkzeug.de/product/705954/Pony-No-50-Clamp-Fixtures/detail.jsf...chiar nu pot intelege diferenta de pret, de la 6 dolari la 23 de euro, doar prin prisma transportului...cel mai probabil este faptul ca cererea pe batranul continent este mult mai mica pentru asa ceva, si atunci aprovizionarea se face in loturi mici, pretul creste in consecinta...asta-i viata...

PPS: ma tot bate gandul sa produc niste prese mai simple, care sa poate fi montate pe suporti din lemn, cu un surub, si sa circule cam ca astea...daca gasesc solutia industrializarii unor asemenea dispozitive, oare ar exista clienti interesati, la un pret de, sa zicem, maxim 10 euro/set (fara suportul de lemn...)?

Buna ziua
O varianta usor de obtinut si ieftina este aratata aici :
://www.youtube.com/watch?list=PLzSqF5QIyTZWb7K47llLpJWulnfWCvEUT&v=v1lunV4fcEw&feature=player_detailpage
Bafta!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone