oare cand o sa gasim si la noi

Creat de dragos2006, Mai 16, 2009, 08:38:37 PM

« precedentul - următorul »

D006

salutari la toata lumea :hi: ,
uitati ce minunatie de rame se pot face tre doar ingeniozitate si scule pe masura, ma cam bate gandul sa incerc si eu asa ceva, ce ziceti dragi colegi? va place  :wink:  ?
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/8IEUfyxexvI[/youtube]

D006

Cam greu sa incerci asa ceva in Romanica deoarece nu gasesti faguri armati . Metoda e excelenta dar noi vom mai manca mamaliga pana vom ajunge acolo. Daca cineva are cunostinte un UK poate face vreun import in Romania.

D006

Citat din: dragos2006Cam greu sa incerci asa ceva in Romanica deoarece nu gasesti faguri armati . Metoda e excelenta dar noi vom mai manca mamaliga pana vom ajunge acolo. Daca cineva are cunostinte un UK poate face vreun import in Romania.
salutari din nou, FA armati d-le Dragos ?eu incepatorul credeam ca e unul normal,dar nu am mai cazut asa ceva, parca se vede ca e o sarma in partea de sus acolo unde pune leatul ala mic.De mancat o sa mai mancam pana ajungem acolo dar daca incercam poate merge si cu FA de-al nostru, cineva zicea pe stuparitul ca rama se dilata si banuiesc ca a vrut sa zica ca se modifica si forma FA-ului.Nu stiu vom vedea poate.multumesc de raspuns si sa stiti ca pt mine e ceva inedit modul de confectionara.Toate cele bune si spor la treaba :hi:

D006

Fara sarma este ca si terminat , odata la transportul stupilor vei avea surpriza sa omori familia prin ruperea fagurelui iar alt inconvenient este extractia unde iar ti se va rupe fagurele.

bucovineanu

Pana una alta ne multumim si cu fagurii nostrii.

D006

Citat din: dragos2006Cam greu sa incerci asa ceva in Romanica deoarece nu gasesti faguri armati . Metoda e excelenta dar noi vom mai manca mamaliga pana vom ajunge acolo. Daca cineva are cunostinte un UK poate face vreun import in Romania.

Am urmarit si filmul Youtube, si postarea dvs. Ce impact credeti ca va avea importul de rame din UK? Indiferent de performantele acestora nu ne vom lovi de conservatorismul apicultorilor Romani?
Apoi ceea ce ati vazut in filmul respectiv este o incercare de promovare a unei alte industrii sau afaceri. Plasticul. Dar si in UK apicultorii prefera echipamentul din lemn. Cel putin marea lor majoritate.
   totusi:
Mai degraba ar putea fi convins un producator din industria materialelor plastice sa produca direct aici aceste rame. Adepti ai acestor rame se vor gasi totusi, iar alternativa trebuie sa se faca prezenta. Odata cu producerea acestor rame in Romania vor fi atinse mai multe aspecte de ordin economic.

dulos_theo

Salutare tuturor, personal sunt inclinat spre elementele noi, dar nu intotdeauna ce este nou trebuie copiat imediat. Timpul de lucru si ansamblare este unul destul de mare si la plasticul asta care se vede in filmulet. Daca ia cel putin atat timp cat este necesar unei rame clasice, ce rost are schimbarea? Daca mai pui si costurile... Atunci cred ca trebuie sa ne vedem de pregatirea ramelor cum le avem . Pregatiti acum cat mai multe pentru ca la primavara n-o sa fie timp. Sa aveti o iernare usoara. Sa goliti bidoanele de miere ca sa le puteti umple in sezonul urmator,  :hi:  :hi:

D006

Dureaza prea mult facutul acestei rame.
Cu pistolul de capsat sau chiar si holsuruburi asamblez una mult mai usor.
Multi apicultori profesionisti au trecut la rame/faguri complect din plastic datorita costului redus si al rezistentei. Si eu m-am indoit de aficacitate pana am gasit la mine in stup o rama de plastic frumos incarcata cu miere. Am crezut ca o sa evite acea rama.

un_escu

Rama din imagine pare mult mai mica decat ramele noastre.Asa sa fie?

dan motu

sunt frumoase aceste rame ,dar in cazul in care trebuie sa faci cateva mi de rame pe an ce faci? cat timp dureaza o astfel de asamblare,cei din UK folosesc alt tip de rame mai mici ca ale noastre,vedeti voi,la transportul albinelor avem deseori mari surprize si cu ramele insarmate din cauza drumurilor noastre,nu uitati ca suntem in romania,dar daca am avea dinacelea,nustiu eu nu cred ca asi folosi asa ceva