skypi_0040

Creat de skypi_0040, Octombrie 30, 2011, 08:26:57 AM

« precedentul - următorul »

dan motu

mai frate,dar la voi ce palinca se face,asa ceva nu am mai auzit,la noi cazanele sunt inchise etans,alimentarea se face pe lateral printro gura cu dop atans,si in cazan se invarte tot timpu cu un motoras cu reductor ,altfel borhotul(prunele fermentate sau mere sau cirese)sar prinde de cazan iar palinca nu ar mai fi curata la culoare si buna la gust,nu se invarte la tura a doua adica la noi palinca se fierbe de doua ori,produsul de la prima fierbere se mai fierbe inca o data,din a doua distilare iese palica adevarata,cea peste 55 de grade

skypi_0040

Citat din: viorel_v2000 din Decembrie 11, 2011, 04:57:48 PM
Citat din: marius_vfp din Decembrie 11, 2011, 03:41:32 PM
la operatiunea facut rachiu , ..........., se prindea de fundul cazanului la greu , ........

Va zic cum proceda tatal meu si in mod garantat nu se prinde de fundul cazanului

Comina de la struguri sau prunele sau zarzarele sau merele dupa fermentare le punea in saci de iuta.
Punea sacul in cazan si apoi turna cu galeata comina sau ce avea la distilat.
Lichidul curgea afara din sac, sacul il lega la gura cu sfoara. Punea doi sau trei saci dupa caz. Completa apoi cu lichid (in exeriorul sacilor) pana saci aveau un pic tendinta sa pluteasaca. Apoi capacul si foc...
Multa munca colega cu metoda tatalui tau, in cazanul asta cu morisca aia in el, care este invartita tot timpul pana obosesti si cand ai obosit, tragi un pahar de rachie sa vezi cat mai este de tare si-ti revii (sau nu) ca boxerul din pumni =)) =)) =)) si daca mai ai grija si de foc , sa nu fie prea tare iese totul bine.  :hi:

marius_vfp

salut dan . la noi prin moldova adica aici la mine , sunt ori din alama mai vechi si mai nou din inox , acu nus cares mai bune decideti voi ,  forma lor  cilindrica circa 60 cm diametru cu volum itre 60 si 100 l , apoi sunt prevazute cu un gat de circa 25 20 cm in diamertu  si cam de 25 cm de inalt acel gat se desparte de cazanul propriuzis , prin care se face umplerea si curatirea , la imbinarea lor se foloseste mamaliga amestecata cu putina cenusa si se pune ca sa nu iasa vaporii , totusi treaba asta nu prea imi place pe acolo se pierde mult alcool , asta e parerea mea ,din gat iese o teava din cupru care in tra in butoiul cu apa sub forma de spirala pentru a condensa ,   eu momentan nu fac pentru consum propriu poate pe mai tarziu ,
distilarea dubla se practica si in moldova , socru are alcoolmetru si sub 70 grade nu lasa nimik , fierbe prima tura si iese cam la 35 40 grade apoi fierbe tot rahiul rezultat obtinand tarie de peste 70 grade , o amesteca pe toata pentru a fi concentratie egala ,
spor la treaba . anul asta din cauza secetei a iesit un vin super dulce , rachiul nu mai zic , a iesit bine nu prea a fost nevoie de zahar .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jonny_it

Citat din: marius_vfp din Decembrie 11, 2011, 05:49:40 PM
salut dan . la noi prin moldova adica aici la mine , sunt ori din alama mai vechi si mai nou din inox , acu nus cares mai bune decideti voi ,  forma lor  cilindrica circa 60 cm diametru cu volum itre 60 si 100 l , apoi sunt prevazute cu un gat de circa 25 20 cm in diamertu  si cam de 25 cm de inalt acel gat se desparte de cazanul propriuzis , prin care se face umplerea si curatirea , la imbinarea lor se foloseste mamaliga amestecata cu putina cenusa si se pune ca sa nu iasa vaporii , totusi treaba asta nu prea imi place pe acolo se pierde mult alcool , asta e parerea mea ,din gat iese o teava din cupru care in tra in butoiul cu apa sub forma de spirala pentru a condensa ,   eu momentan nu fac pentru consum propriu poate pe mai tarziu ,
distilarea dubla se practica si in moldova , socru are alcoolmetru si sub 70 grade nu lasa nimik , fierbe prima tura si iese cam la 35 40 grade apoi fierbe tot rahiul rezultat obtinand tarie de peste 70 grade , o amesteca pe toata pentru a fi concentratie egala ,
spor la treaba . anul asta din cauza secetei a iesit un vin super dulce , rachiul nu mai zic , a iesit bine nu prea a fost nevoie de zahar .

In cazanele din inox nu se prinde pe fund. Se prinde doar daca a fost lasat perioada prea mare si "materia prima" este uscata.

orbanstefan64

daca focul este prea tare si nu se amesteca in continu se prinde pe fund la orice   !!!

jonny_it

Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 11, 2011, 09:18:01 PM
daca focul este prea tare si nu se amesteca in continu se prinde pe fund la orice   !!!

Bunicamiu face alcool de multi ani si nu l-am auzit sa se fi prins vreodata. Probabil conteaza si ce fructe sunt, el foloseste doar prune sau struguri.

CRISTIAN71

La voi prin moldova se spune PERJE!

antiopa din ardeal

  In zona noastra rachiul se face, traditional in cazane de cupru. Mai nou UE vrea sa distruga si aceasta traditie si au scornit ca tot ce se face in cupru este toxic, prin urmare, conform legii, toate cazanele de cupru trebuie inlocuite cu cazane din inox alimentar (asa se vorbeste). Adica daca de sute de ani s-a consumat rachiu facut in cupru si nimeni nu a patit nimic (dupa ce s-a trezit din betie) acum a devenit brusc toxic. Un rachiu foarte gustos pentru gustul meu este cel din pere. Dar este si mai dificil de facut, perele prin fermentare se transforma intr-o pasta care foarte usor se lipeste pe fundul cazanului si afuma productia dand un gust rau de ars care nu poate fi eliminat. Am vazut in zona cazane alimentate la gaz metan cu sistem de invartire antrenat cu motor electric si cu recipient de preincalzire a borhotului (cu acelasi volum cu al cazanului si situat la inaltime deasupra acestuia in contact cu hornul) deci cu un randament net superior.

marius_vfp

da un randament net superior ,nu se pierdea caldura pe cos fara folos
CRISTIAN71  la noi in moldova se mai zice si chierje ,asa maizic batranii =))
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jonny_it

Citat din: jonny_it din Decembrie 11, 2011, 09:51:35 PM
Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 11, 2011, 09:18:01 PM
daca focul este prea tare si nu se amesteca in continu se prinde pe fund la orice   !!!

Bunicamiu face alcool de multi ani si nu l-am auzit sa se fi prins vreodata. Probabil conteaza si ce fructe sunt, el foloseste doar prune sau struguri.

Gata, m-am documentat, stiu cum se face!  :)

Bunicamiu pune deasupra focului o bucata de tabla de fier/fonta mai groasa(1-2 cm) si peste ea un strat fin de nisip. Astfel se transfera caldura dar nu se prinde continutul de cazan.
Face asa de prin 1974   :)

skypi_0040

Din lotul asta nu mai am nimic :D
Trebuie sa mai comand galetuse.

mape 48-petru manea

de unde si cu cat sunt galetusele---va rog

Adrian Roman

Citat din: mape 48 din Decembrie 28, 2011, 08:14:01 PM
de unde si cu cat sunt galetusele---va rog

APILIA Arad, d-l Berari, tel 0751876314. Merita !

mape 48-petru manea


skypi_0040

Aproape uitasem sa va arat pozele de la craciun. A venit mosul si astia mici erau in delir. Noi, aia mai batrani am facut doar galerie si am baut vin fiert.  :D :P