skypi_0040

Creat de skypi_0040, Octombrie 30, 2011, 08:26:57 AM

« precedentul - următorul »

skypi_0040

O alta lucrare de iarna mai este si asta: :nebun:

marius_vfp

salut skypi  , fa-ma sa inteleg la postarea 94 , ce e bomba aia , un cazan de palinca . pare vechi, banuiesc  da si randament , dar cazanul e in interior ce se vede deasupra e doar capacul sferic nu?
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

skypi_0040

Cam asa ceva. Nici eu nu ma pricep , eu beau doar palinca si-l las pe socrumeu s-o faca.  :D

skypi_0040

 :D Stiu asta , va astept :P

pharaonu75

#94
Este foarte buna combinatia asta - carne de porc  si palinca
Luate separat, creaza probleme: palinca fara carne se urca la cap si este dezastru... carnea fara palinca este si mai periculoasa... cade greu la stomac!

Iar daca ai si carne si palinca, apar indata si prietenii!!! =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dorindafi

Citat din: skypi_0040 din Decembrie 09, 2011, 08:36:16 PM
A venit iarna si ca in orice stupina au inceput lucrarile de iarna  :yes: Munca de noapte, stresanta. :P
:zzz: ai grije,mare grije sa nu te loveshti cu ciocanul cand batzi cuiele =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cristi ciuc

Când văd asemenea lucrări de iarnă îmi vine să tai porcul vecinului.

orbanstefan64

Citat din: romikele din Decembrie 10, 2011, 07:46:08 AM
Sa stii ca palinca este mult mai buna cand o bei cu prietenii, asa ca..........  :wink2:
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 10, 2011, 02:52:35 PM
Este foarte buna combinatia asta - carne de porc  si palinca
Luate separat, creaza probleme: palinca fara carne se urca la cap si este dezastru... carnea fara palinca este si mai periculoasa... cade greu la stomac!

Iar daca ai si carne si palinca, apar indata si prietenii!!! =)) =)) =))
socializareeeeeeee =)) =))

pharaonu75

#98
La anul, daca ai nevoie de ajutoare la taiat porcul, iti trimit eu unul! =))
...functioneaza pe Pepsi! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

Citat din: marius_vfp din Decembrie 09, 2011, 10:03:23 PM
salut skypi  , fa-ma sa inteleg la postarea 94 , ce e bomba aia , un cazan de palinca . pare vechi, banuiesc  da si randament , dar cazanul e in interior ce se vede deasupra e doar capacul sferic nu?
spor la treaba


Ceia ce vezi tu acolo-i cazanul de tuica(palinca)
Are cotlon adica vatra unde arde flacara ,cazanul propriuzis este inauntru vetrei ,focul il inconjoara  ca sa nu se piarda temperatura si sa economisesti lemne .
  Are si amestecator acea manivela ce o vezi ,  are si orificiu de umplere  ,pe unde este furtunul mai gros  si are si golire , dupa ce s-a terminat sarja .
  Partea de sus ce se vede si bombata e capacul cu stutul  si teava de iesire a vaporilor de alcool    dupa care intra in racitor  unde are loc racirea  lor si transformarea in  lichid (palinca )
Capacul acela  are rolul de a capta vaporii de abur din cazan intr-un spatiu cit mai mare , cum este dealtfel si ai  dirija pe teava   catre  racitor , care nu se vede .
  Cam acesta-i principiul de functionare ri rolul capacului ce vezi tu.
   Se vede ca nu ai folosit asa ceva , prab stai la oras.
Numai bine

skypi_0040

Citat din: tassevasi din Decembrie 10, 2011, 09:06:00 PM
Citat din: marius_vfp din Decembrie 09, 2011, 10:03:23 PM
salut skypi  , fa-ma sa inteleg la postarea 94 , ce e bomba aia , un cazan de palinca . pare vechi, banuiesc  da si randament , dar cazanul e in interior ce se vede deasupra e doar capacul sferic nu?
spor la treaba


Ceia ce vezi tu acolo-i cazanul de tuica(palinca)
Are cotlon adica vatra unde arde flacara ,cazanul propriuzis este inauntru vetrei ,focul il inconjoara  ca sa nu se piarda temperatura si sa economisesti lemne .
  Are si amestecator acea manivela ce o vezi ,  are si orificiu de umplere  ,pe unde este furtunul mai gros  si are si golire , dupa ce s-a terminat sarja .
  Partea de sus ce se vede si bombata e capacul cu stutul  si teava de iesire a vaporilor de alcool    dupa care intra in racitor  unde are loc racirea  lor si transformarea in  lichid (palinca )
Capacul acela  are rolul de a capta vaporii de abur din cazan intr-un spatiu cit mai mare , cum este dealtfel si ai  dirija pe teava   catre  racitor , care nu se vede .
  Cam acesta-i principiul de functionare ri rolul capacului ce vezi tu.
   Se vede ca nu ai folosit asa ceva , prab stai la oras.
Numai bine
Am fost de vreo doua ori la cazan si am dat si eu la manivela, dar mi-a fost lene sa explic principiul de functionare. Pot insa sa spun ca este 100% asa cum ai explicat :thanks:

marius_vfp

Citat din: tassevasi din Decembrie 10, 2011, 09:06:00 PM

  Cam acesta-i principiul de functionare ri rolul capacului ce vezi tu.
   Se vede ca nu ai folosit asa ceva , prab stai la oras.
Numai bine

de data asta nu preai ai nimerit , chiar daca stau la bloc inca de mic copil bagam pe foc hripca de vie  la cazanul lui bunica la facut rachiu ma pricep , numai ca pe la noi capacele nus asa de sferice , is cilindrice . la coop in sat erau cazane de peste 500 kg bagau la lemneeeeeeee.
, nu prea am vazut cazane cu manivela dar e destul de important  un amestec omogen face bine .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

skypi_0040

Citat din: marius_vfp din Decembrie 10, 2011, 10:14:48 PM
Citat din: tassevasi din Decembrie 10, 2011, 09:06:00 PM

  Cam acesta-i principiul de functionare ri rolul capacului ce vezi tu.
   Se vede ca nu ai folosit asa ceva , prab stai la oras.
Numai bine

de data asta nu preai ai nimerit , chiar daca stau la bloc inca de mic copil bagam pe foc hripca de vie  la cazanul lui bunica la facut rachiu ma pricep , numai ca pe la noi capacele nus asa de sferice , is cilindrice . la coop in sat erau cazane de peste 500 kg bagau la lemneeeeeeee.
, nu prea am vazut cazane cu manivela dar e destul de important  un amestec omogen face bine .
Manivela care pune in functiune niste pale in interiorul cazanului sunt pentru ca sa nu se lipeasca si sa se arda pe fundul cazanului pentru ca altfel s-ar afuma palinca.  :nod:

marius_vfp

la operatiunea facut rachiu , socru pana nu demult facea si face din boroghina de la struguri care ramane in cada dupa ce trage vinul , ani in urma punea apa cu ceva zahar in ea o lasa sa fermenteze apoi la cazan cu ea , se prindea de fundul cazanului la greu , iam dat un sfat , sa ia boasca si so dea la teasc  zeama rezultata so bage direct la cazan , astfel nu se mai prinde de fund iese treaba mult mai repede si mai curat ,cu un consum mult mai mic de lemne , asta se poate doar la boasca din vita de vie , la pruna e altceva ,
bunica facea din pruna , pe fundul cazanului in interior punea intai niste cioburi de farfurii sparte astfel prunele nu faceau contact cu fundul , flacara nu batea direct pe fundul cazanului mai era o tabla intre ele , si tot asa era imprejmuit de perete de caramida lut  sa nu se piarda caldura .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

viorel_v2000

Citat din: marius_vfp din Decembrie 11, 2011, 03:41:32 PM
la operatiunea facut rachiu , ..........., se prindea de fundul cazanului la greu , ........

Va zic cum proceda tatal meu si in mod garantat nu se prinde de fundul cazanului

Comina de la struguri sau prunele sau zarzarele sau merele dupa fermentare le punea in saci de iuta.
Punea sacul in cazan si apoi turna cu galeata comina sau ce avea la distilat.
Lichidul curgea afara din sac, sacul il lega la gura cu sfoara. Punea doi sau trei saci dupa caz. Completa apoi cu lichid (in exeriorul sacilor) pana saci aveau un pic tendinta sa pluteasaca. Apoi capacul si foc...