skypi_0040

Creat de skypi_0040, Octombrie 30, 2011, 08:26:57 AM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: skypi_0040 din Noiembrie 25, 2011, 04:59:57 PM
Am mai pus si magazii deasupra, ca sa fie meniul complet. Este un monstru de stup si din pacate nu am cu ce sa-l cantaresc. Cred insa ca are in jur de 35 Kg. Pentru partea de mijloc am indoit o tabla ca in timp ce sunt caturile puse sa nu bata ploaia.

O idee daca imi permiti:
Stupii respectib merg perfect dar fara nucleul din mijloc, adica lipiti direct. Da, sunt grei dar daca ai pus 2 bucati de lem in fiecare parte pot fi foarte usor de transportat cu un bobcat.
Alternativa la paleti!  :hi:

skypi_0040

#76
Jonny, eu unul nu vad sensul de ce as face 2 stupi lipiti. Crezi ca produc mai mult decat 2 separati?
Scopul acestui stup este de a produce laptisor de matca sau botci pentru productia de matci , fara sa mai fie nevoie de a orfaniza stupii. Deci toata treaba are loc in prezenta matcii.
Ca sa-i transporti nu este mare lucru, doi oameni mai zdraveni rezolva problema. Cati apicultori din Romania crezi tu ca au un bobcat pentru transportul stupilor :uimit:

skypi_0040

M-am tot gandit in privinta scorului (pretului) :D. Este mult de munca la un astfel de stup. Nu-l pot face prea scump pentru ca nu s-ar vinde, cu toate ca investitia si-o scoate cel ce cumpara un astfel de stup, in primul sezon.
Pretul calculat este mai mare dar m-am gandit sa las la suma de 380 ron.

mape 48-petru manea

Citat din: skypi_0040 din Noiembrie 25, 2011, 04:59:57 PM
Am mai pus si magazii deasupra, ca sa fie meniul complet. Este un monstru de stup si din pacate nu am cu ce sa-l cantaresc. Cred insa ca are in jur de 35 Kg. Pentru partea de mijloc am indoit o tabla ca in timp ce sunt caturile puse sa nu bata ploaia.


frumos realizat----totus o parere---la nucleu nu ar fi mai usor de umblat prin spate ?   ramele vor culisa pe niste ghidaje si se inchide cu o usita
ma gandeam ca daca sunt puse caturile ramele se extrag mai greu pe sus
parerea mea  :hi:

skypi_0040

Nu este o idee rea propunerea dumneavoastra, posibilitatile sunt nelimitate, am putea sa montam in capac un panou fotovoltaic care sa produca curent pentru incalzire iarna si pentru ventilatie vara =)) =)) =)). Scuzatima, imaginatia mea a luat-o razna, dar cred ca acea usita in spate si cu sinele pentru rame ar afecta structura stupului si ar creste manopera astfel ca stupul va deveni mai scump. Practic nucleul din mijloc va fi un fel de stup cum are Marin in pavilionul lui.

skypi_0040

Sistemul asta de stup nu l-am inventat eu , dar cei drept , putem sa-i aducem imbunatatiri :nod: O prima imbunatatire pe care i-am adus-o este obturatorul de diafragma, ceea ce originalul nu cred ca-l are. Acest obturator este necesar dupa 2 cicluri de crestere al botcilor cand albina nu prea mai vrea sa ia in crestere o noua generatie de botci. Obturind gratiile hanemann din diafragma , in nucleu dispare mirosul de matca si albinele sunt din nou stimulate sa ia in crestere o noua generatie de botci.

daddy22fat

Citat din: skypi_0040 din Noiembrie 20, 2011, 08:38:37 PM
Dupa ce am montat rafturi si am umplut-o partial cu rame. In ea este loc pentru cca. 1800 de rame 3/4. Loc mai este si pe partea cealalta unde as mai putea sa mai fac un rand de rafturi mai inguste unde ar incapea inca cca 1000 de rame si unde am pus deocamdata magazii goale.

Va salut d.le Mihai
Nu aveti probleme cu gaselnita ?
D.

skypi_0040

Citat din: Daddy22fat din Noiembrie 26, 2011, 01:08:12 PM
Citat din: skypi_0040 din Noiembrie 20, 2011, 08:38:37 PM
Dupa ce am montat rafturi si am umplut-o partial cu rame. In ea este loc pentru cca. 1800 de rame 3/4. Loc mai este si pe partea cealalta unde as mai putea sa mai fac un rand de rafturi mai inguste unde ar incapea inca cca 1000 de rame si unde am pus deocamdata magazii goale.

Va salut d.le Mihai
Nu aveti probleme cu gaselnita ?
Nu am nici o problema cu gaselnita pentru ca am dat jos magaziile pe la sfarsitul lui septembrie. In afara de asta am facut magazia cu aerisiri pentru ca sa circule aerul. Asta este primul an cand imi iernez ramele astfel si sper sa fie bine.

skypi_0040

La mine acasa sta tot timpul pe masa un fagure de miere si un cutit , si care vine se auto serveste direct de la sursa. Pentru asta am facut un suport pentru rama cu tavita pentru mierea care se mai scurge.

pharaonu75

Frumoasa ideea, insa nu fi zgarcit si fa o tavita mai mare!
Ce faci daca nu ai precizie ca sa nimeresti tavita ? =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Obombo

Citat din: jonny_it din Noiembrie 25, 2011, 10:49:01 PMStupii respectib merg perfect dar fara nucleul din mijloc, adica lipiti direct.
Sunt doua lucruri diferite, asa cum este facut de Skypi se foloseste la cresterea reginelor sau la producerea laptisorului, dar pentru asta exista si metode mai putin "grele". Fara partea centrala si cu magaziile asezate la centru peste cele doua corpuri se transforma in stupul dublu al lui Emile Loubert De L'hoste.
http://www.priceminister.com/image?action=slideshow&imagestype=PRODUCT&prdimageid=888483582&productid=8305532

skypi_0040

Roinite pe 6 rame cu fund antivaroua.

skypi_0040

N-am inteles de ce clientul a vrut si magazie de 1/2 la aceste roinite. Dar daca , caprioara doreste..........

Obombo

Nucleele (de polistiren) pe sase rame cu doua caturi 1/2 (de fapt trebuie unul 1/1, dar nu se gasesc) se folosesc la producerea laptisorului de matca.

skypi_0040

A venit iarna si ca in orice stupina au inceput lucrarile de iarna  :yes: Munca de noapte, stresanta. :P