skypi_0040

Creat de skypi_0040, Octombrie 30, 2011, 08:26:57 AM

« precedentul - următorul »

skypi_0040

Ma numesc Michael Bociu si m-am nascut la 18 aprilie 1956, cu stupi in curte si un tata iubitor care a incercat sa imi insufle mie si fratelui meu iubirea fata de aceste fiinte deosebite. De invatat a reusit sa ne invete meseria de apicultor, dar dragostea fata de albine am gasit-o abia la batranete.
Scolile pe care le-am urmat au fost:
-scoala generala in Braila
-liceul horticol Odobesti
-institutul de marina Mircea cel Batran (facultatea navigatie)
-scoala vietii (unde am invatat alte meserii).
In 1979 am plecat intr-un voiaj de 11 luni si am ramas in Germania. in 1986 am infiintat o firma de productie textile (costume de baie) si in 1995 am mutat-o din Germania in Romania (Braila) unde am functionat pana in 2006.
Cand am inplinit 46 de ani , mi-am gasit si eu perechea si rezultatul a fost asta:

skypi_0040

In anul 2006 m-am saturat de textile si fiind un pescar inrait si marinar de profesie, am deschis o firma de productie barci din fibra de sticla. Barcute si alte chestii din fibra de sticla am produs pana cand a intrat Romania in criza , cand brusc sa-u taiat comenzile.
M-am mutat la Resita, locul natal al sotiei , unde m-am apucat de ceea ce m-a invatat tatal meu; apicultura.
Am cumparat niste stupi de la o matusa care erau de toata jena si am decis sa comand lazi noi. Am gasit un meserias care mi-a facut un stup care in partea dreapta era mai mic decat partea stanga asa ca nu puteam sa bag ramele.
Aveam ceva scule de la firma de barci asa ca am mai cumparat un abricht si un circular pentru a-mi produce singur stupii.
Bunicul meu a fost tamplar de moda veche, adica la el electric era doar becul de iluminat. Ma invatat ca atunci cand fac ceva , acel lucru trebuie sa-mi placa mie in primul rand , ca sa placa si la altii. Mai precis " nu incerca sa vinzi altuia ceea ce tu nu ai cumpara".
Intr-un cuvant calitate. Asta am si facut, apoi am pozat totul si am pus pe forumul apicol.
Pana astazi am facut (sper eu ) multi apicultori fericiti cu stupi de calitate.

pharaonu75

Ai fost mare crai pana la 46 de ani! Felicitari doamnei ca a reusit sa te cuminteasca! =))
Sa-ti traiasca "rezultatul" si, de ce nu, poate vorbesti cu doamna Dorina sa mai "rezulte" inca ceva mai mic! :D :nod: :D
Despre atelier si despre calitatea stupilor pe care ii produci nu voi vorbi, pentru ca vorbesc ei de la sine.
:bravo:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

skypi_0040

Daniel , la 55 de ani nu te mai apuci sa ma i faci copii. De facut nu-i greu, dar consider ca trebuie sa traiesti ca sa-l vezi mare, sa ai putere de munca pentru al intretine.

pharaonu75

Pai si ce ai de facut pana la 100 de ani? =)) =))
Crezi ca la 45 de ani (cat va avea atunci cel de-al doilea copil) nu se va descurca singur?? :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

skypi_0040

Ba se descurca el , dar mie nu-mi place sa port pempers   =)) :rotfl: :rotfl: :rotfl:.Daca as ramane asa cum sunt poate mi-ar surade, altfel mai bine impachetari cu pamant galben. :yes:

skypi_0040

Dar pana atunci mai este , asa ca incercam sa traim sanatosi cu albinele noastre care ne prelungesc viata la propriu.
Un prieten am si eu si ala este ungur =)). A venit la mine si l-am dus direct la stupi. Cat am facut un gratar si am baut o bere i-a tremurat toate cele sa nu-l intepe pentru ca este un apicultor alergic.
Sa traiesti Fanica!!!!!!!!!!!!

skypi_0040

Am uitat pozele! Semne de batranete!!!! :yahoo_cry:

skypi_0040

Cat ma mai duc puterile mai fac stupi si alte articole pentru apicultura , dar in timpul liber sunt in aer liber unde ma pot relaxa. Deocamdata stupina este in curs de dezvoltare. Fac stuparit stationar ,pentru ca pentru pastoral nu am timp. In tarile de vest pastoralul este posibil chiar daca ai o slujba, pentru ca nu trebuie sa-i pazesti. In Romania ............ :redcard: fara paza nu se poate.

pharaonu75

Nu era bere, era Claritine lichid! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jenica67

         Frumoasa stupina, sa ai noroc sa ti-o dezvolti cum ti-ai propus. Te saluta un alt Resitean.  :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

skypi_0040

Citat din: jenica67 din Octombrie 30, 2011, 02:33:05 PM
         Frumoasa stupina, sa ai noroc sa ti-o dezvolti cum ti-ai propus. Te saluta un alt Resitean.  :hi:
Multumesc si sa traiesti Jenica, treci pe la mine sa schimbam o vorba si sa bem o :beer: sau o :coffee:

skypi_0040

Cu fitilele de varachet, chiar daca le bagi in varojet tot iti ia mult timp, asa ca  m-am decis sa-mi fac si eu un furetto. Functioneaza calumea dar din pacate o sa stea degeaba pana la primavara, pentru ca am terminat tratamentele.

pharaonu75

La cat te-a ajuns toata investitia?
Ma gandeam ca, la cat de bine arata jucaria, comenzile vor curge si, vrei sau nu, vei fi nevoit sa lucrezi in serie! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

skypi_0040

Daca ma apuc de facut "jucarii", ma las de facut stupi.  :yes:
De fapt nu conteaza ce faci , trebuie sa-ti placa ce faci.