skypi_0040

Creat de skypi_0040, Octombrie 30, 2011, 08:26:57 AM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: Alutus din Mai 18, 2012, 11:59:40 AM
Citat din: jonny_it din Mai 18, 2012, 11:35:57 AM
Ca uneori mai punem cate 1 corp in plus pentru ca in celelalte inca nu a capacit mierea, asta deja este alta treaba.
Si atunci rezultatul poate fi 4 corpuri, iar daca mai adaugi unul pentru a reduce aglomeratia rezulta 5 corpuri. Vara albinele prefera spatiul mare si nu o aglomeratie ca-n metrou sau ca la cabana in camerele cu paturi suprapuse.

Da.

Citat din: Alutus din Mai 18, 2012, 11:59:40 AM
Cine te-a pus sa faci corpuri ME pe 11 rame!?

Suntem 4 apicultori care folosim acelasi tip de stup, adica ME pe 11 rame. Este mai mult decat bun pentru zona de aici, adica cules constant dar de intensitate mica/medie. De obicei 3 corpuri sunt suficiente. Daca foloseam pe 8 rame trebuiau 4 aproape la toate familiile(mai dificil la transport).

jonny_it

Cam asa se discuta si despre buckfast acum 2-3 ani. Trebuie sa recunosc, am fost unul din cei care eram de acord, ca deh, rasa selectionata, performanta, ..
Am cumparat, am testat si am renuntat cat am putut de repede. Matcile din generatia a 2-a nu se intindeau cu puietul pe mai mult de 5-6 rame.

Cei care acum cativa ani vindeau buckfast si spuneau ca este cea mai tare acum vand carnica sau carpatine si spun la fel. Probabil peste 1-2 ani o sa vina cu albine locale si o sa ne vanda, ca deh, tot rasa locala este mai buna.

Si tot asa, unii fac bani, important este sa puna cineva botul.

Alutus

#257
Sunt convins ca este foarte bun din p d v al spatiului necesar. 11 x 3 kg =33kg; + 7kg cutia =40 kg . ^:)^ Voinici stupari. Recunoaste atunci ca te apropii de cele 4 corpuri ale lui Sk. Parerea mea este ca Sk ne-a facut un cadou informational de care cine doreste si stie cum, poate profita.
Sa nu uiti Darie!

skypi_0040

Citat din: jonny_it din Mai 18, 2012, 10:59:22 AM
Citat din: skypi_0040 din Mai 17, 2012, 09:56:08 PM
Citat din: antiopa din ardeal din Mai 17, 2012, 01:28:52 PM
  Faine rame, la fel si stupii si stupina cu totul. Felicitari!
  Cat de mari sunt stupii la care le spuneti ,,monstri" ?
Pentru mine 4 corpuri de multietajat pline cu albina si din care 2 corpuri care constituie cuibul cu in total 14 rame cu puiet capacit si larva sunt niste monstri. Astia sunt din rasa carnica si au umplut deja cate 2 magazii la salcam, in comparatie cu carpatina noastra care a umplut 5-6 rame in acelasi timp. Eu m-am convins de ceea ce poate aceasta rasa si vreau ca in toamna sa am numai carnica pura in toata stupina.

Probabil ai carpatina asa cum au si multi altii care vand pe la noi "carnica". Carnica nu ajunge niciodata la 4 corpuri de albina(prin unificari se poate).
Poate si pentru ca in medie roieste cand familia ajunge la 3,5 kg de albina. Atat este minimul, bineinteles exista si exceptii.

Am testat carnica aduse din Austria dupa ce au iesit 2 roi din aproape toate familiile m-am linistit. Sunt ani cand nu roiesc deloc, dar sunt ani cand pur si simplu nu ai ce sa le faci. In conditiile in care din 85-90 de ME cu albine carpatine a iesit 1 roi.

Nu vreau sa fiu eu Gica'Contra dar aveti grija ce va doriti.

Daca vrei iti pot face foarte ieftin teste in ce priveste rasa(te costa transportul, aproximativ 16-20 euro; testele se fac in strainatate), am nevoie de 10-15 albine moarte. Dureaza 1 luna si ceva pana vin rezultatele.
Jonny, eu nu am carpatina in stupii de care am relatat. Am cumparat anul trecut din Austria 10 matci carnica cu certificate. Doua insamantate artificial si 8 fecundate pe insula. Rezultatul il vom vedea in curand. Daca tie t-i s-a intamplat ceva , asta nu inseamna ca trebuie sa mi se intample si mie tot la fel. Depinde de foarte multi factori evolutia familiilor si intrarea lor in friguri. Oprirea lor nu este imposibila. Aceeasi problema o intalnim si la carpatina, asa ca asta nu este ceva nou. Oricum , toti cei ce au vazut aceste familii evoluand, au fost incantati si comenzile sunt peste asteptari. Nu pot produce pe cate comenzi am. Decat sa dau rasol la calitate, mai degraba prelungesc lista pentru la anul. Sa fim sanatosi pana atunci si sa auzim numai de bine.

jonny_it

Citat din: skypi_0040 din Mai 19, 2012, 08:15:40 AM
Jonny, eu nu am carpatina in stupii de care am relatat. Am cumparat anul trecut din Austria 10 matci carnica cu certificate. Doua insamantate artificial si 8 fecundate pe insula. Rezultatul il vom vedea in curand. Daca tie t-i s-a intamplat ceva , asta nu inseamna ca trebuie sa mi se intample si mie tot la fel. Depinde de foarte multi factori evolutia familiilor si intrarea lor in friguri. Oprirea lor nu este imposibila. Aceeasi problema o intalnim si la carpatina, asa ca asta nu este ceva nou. Oricum , toti cei ce au vazut aceste familii evoluand, au fost incantati si comenzile sunt peste asteptari. Nu pot produce pe cate comenzi am. Decat sa dau rasol la calitate, mai degraba prelungesc lista pentru la anul. Sa fim sanatosi pana atunci si sa auzim numai de bine.

Am inteles ca ai carnica.
Tot asa au adus si italienele ..
In momentul cand cineva, sa zicem un vecin apicultor umbla cu ciori vopsite, adica: carnica, italiene, buckfast sau orice altceva cu exceptia carpatinei eu o iau ca pe o jignire. Nu am nimic cu dvs, ar fi si imposibil deoarece nu va cunosc.

S-au intamplat atatea si noi tot nu ne-am invatat minte.

jonny_it

Citat din: skypi_0040 din Mai 19, 2012, 08:15:40 AM
Oricum , toti cei ce au vazut aceste familii evoluand, au fost incantati si comenzile sunt peste asteptari. Nu pot produce pe cate comenzi am. Decat sa dau rasol la calitate, mai degraba prelungesc lista pentru la anul.

Deci si vindeti?! Stiti ca incalcati 2 legi? Una a bunului simt si una a Romaniei.

In fine, noi sa fim sanatosi ..


ion patrut

legile sunt facute pentru a fi incalcate

pharaonu75

Sarbii au carnica si merge foarte bine, iar Skypi este la doi pasi de Serbia, asa ca nu vad unde ar fi problema.
De la Resita la Piatra Neamt este distanta mare, sunt si niste Carpati la mijloc, de aceea carnica la Skypi va da rezultate iar la Jonny va da rateuri.

Cu vanzarea este alta problema... Skypi nu produce matci in cantitati industriale, ci doar pentru prieteni, cunoscuti.
Si cum are multi prieteni... :D


P.S. Cel care vinde cutite nu este de vina pentru crimele care sa fac folosind cutitul!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jonny_it


jonny_it

Citat din: pharaonu75 din Mai 19, 2012, 09:02:15 PM
Sarbii au carnica si merge foarte bine, iar Skypi este la doi pasi de Serbia, asa ca nu vad unde ar fi problema.
De la Resita la Piatra Neamt este distanta mare, sunt si niste Carpati la mijloc, de aceea carnica la Skypi va da rezultate iar la Jonny va da rateuri.

Sarbii nu mai au de mult carnica pura cum este in Slovenia si nici nu au avut niciodata pentru ca au avut rasa lor locala.
In anii '70 -80 au importat masiv italiene, asa cum am facut si noi si aproape toate tarile din estul Europei.
Cat despre apicultura din Serbia cu exceptia unor producatori de utilaje apicole nu prea au cu ce se lauda. Productia medie multianuala este undeva la 13 kg/familia de albine si peste 98% din apicultori au sub 20 familii de albine.
In plus in zona de sud au A. m. Macedonica.

Citat din: pharaonu75 din Mai 19, 2012, 09:02:15 PM
Cu vanzarea este alta problema... Skypi nu produce matci in cantitati industriale, ci doar pentru prieteni, cunoscuti.
Si cum are multi prieteni... :D

Si prietenii pleaca in pastoral, si dupa aia se plang ca nimeni nu selectioneaza carpatina sau ca rasa noastra este corcita si da productii slabe.

Citat din: pharaonu75 din Mai 19, 2012, 09:02:15 PM
P.S. Cel care vinde cutite nu este de vina pentru crimele care sa fac folosind cutitul!

Nu este cea mai buna comparatie.

jonny_it

De obicei apicultorii care fac din astea sunt gen Prof Ursu, adica dupa un esec incearca tot felul de prostii.
I-au murit jumatate din familii de foame ... pai hai sa le bagam cate 3 ca poate asa nu mai mor.
La fel si cu matcile; au roit aproape toti, sigur rasa de albine este de vina, hai sa aducem altele. Dar ei nu se uita ca matca sta pe 10 rame si nu are loc sau ca este blocat cuibul cu polen.

In momentul cand cei care se ocupa cu apicultura o sa se mai documenteze putin si nu o sa mai dam vina pe albine esecurile din cauza noastra o sa fim la alt nivel.
Pana atunci ramanem la cine pe cine pacaleste.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: jonny_it din Mai 19, 2012, 09:52:12 PM
...

Citat din: pharaonu75 din Mai 19, 2012, 09:02:15 PM
P.S. Cel care vinde cutite nu este de vina pentru crimele care sa fac folosind cutitul!

Nu este cea mai buna comparatie.

Tu ai chef de cearta? Las-o asa!! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ion patrut

legea gravitatiei nu sa incalca pentru ca nu e trecuta in constitutie ca dealtfel............... cine stie

skypi_0040

Jonny, nu stiu de ce te ambalezi atata. Reprezint cumva o concorenta pentru tine? Te-am contrat cumva? Inca nu...!!!
Avand in vedere ca , carpatina are la origine carnica, nu vad care ar fi problema. Carpatina pura nu stiu unde mai gasesti. Poate la ICDA. Am vrut mai intai sa aduc Buckfast si ati sarit de cur in sus ca nu este o rasa , ci un hibrid. Acum va legati si de carnica , care are o legatura stransa cu carpatina. Din pacate nu pun botul. Vreau o albina performanta si daca aceasta rasa m-a convins voi ramane la ea!!!!!