skypi_0040

Creat de skypi_0040, Octombrie 30, 2011, 08:26:57 AM

« precedentul - următorul »

skypi_0040

Nu stiu cum a mers la voi salcamul , dar la mine merge binisor, daca iau in calcul ca a inflorit cam devreme. Am fost la stupina si am lucrat putintel saptamana asta. Avand in vedere ca am luat in calcul inmultirea , am facut si cateva lazi noi. Sa dea Domnul sa le si umplu.Familiile sunt in general puternice si spun in general pentru ca am 4 matci de anul trecut care nu merg asa de bine si pe care abia astept sa le schimb. Am insa altii care sunt niste monstri si pe care stau cu ochii pe ei sa nu cumva sa roiasca  Cu matcutele stau binisor, asa ca in momentul cand voi face roii voi avea tot ce-mi trebuie.

orbanstefan64

prea multe intr un loc  =D> =D> =D>
:hi: :hi: :hi:

pharaonu75

Frumos aranjat, bine organizat!
:bravo: =D> :bravo:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

skypi_0040

Citat din: orbanstefan64 din Mai 13, 2012, 09:09:29 AM
prea multe intr un loc  =D> =D> =D>
:hi: :hi: :hi:
Lasa ca nu sunt prea multe. Este zona buna si au ce culege si daca se mai incurca tot la mine raman. :hi:

bee_lover

Miere multa si matci cat mai bune, acum ca aveti cu ce.  :bravo: :hi:

skypi_0040

Mai am cateva zile si-mi ies matcile din prima serie. Mi-e si mila de ele dar trebuie sa incerc pentru ca altfel nu invat. Primele daca traiesc precis vor merge cracanate. Oricum o sa va tin la curent cu niste poze, eventual un filmulet. :hi:

antiopa din ardeal

  Faine rame, la fel si stupii si stupina cu totul. Felicitari!
  Cat de mari sunt stupii la care le spuneti ,,monstri" ?

cili

Investitie serioasa , nu gluma . Ai de lucru , si e bine ! Ce mai incoace incolo ,, SA CURGA MIEREA ! "

skypi_0040

Citat din: antiopa din ardeal din Mai 17, 2012, 01:28:52 PM
  Faine rame, la fel si stupii si stupina cu totul. Felicitari!
  Cat de mari sunt stupii la care le spuneti ,,monstri" ?
Pentru mine 4 corpuri de multietajat pline cu albina si din care 2 corpuri care constituie cuibul cu in total 14 rame cu puiet capacit si larva sunt niste monstri. Astia sunt din rasa carnica si au umplut deja cate 2 magazii la salcam, in comparatie cu carpatina noastra care a umplut 5-6 rame in acelasi timp. Eu m-am convins de ceea ce poate aceasta rasa si vreau ca in toamna sa am numai carnica pura in toata stupina.

jonny_it

Citat din: skypi_0040 din Mai 17, 2012, 09:56:08 PM
Citat din: antiopa din ardeal din Mai 17, 2012, 01:28:52 PM
  Faine rame, la fel si stupii si stupina cu totul. Felicitari!
  Cat de mari sunt stupii la care le spuneti ,,monstri" ?
Pentru mine 4 corpuri de multietajat pline cu albina si din care 2 corpuri care constituie cuibul cu in total 14 rame cu puiet capacit si larva sunt niste monstri. Astia sunt din rasa carnica si au umplut deja cate 2 magazii la salcam, in comparatie cu carpatina noastra care a umplut 5-6 rame in acelasi timp. Eu m-am convins de ceea ce poate aceasta rasa si vreau ca in toamna sa am numai carnica pura in toata stupina.

Probabil ai carpatina asa cum au si multi altii care vand pe la noi "carnica". Carnica nu ajunge niciodata la 4 corpuri de albina(prin unificari se poate).
Poate si pentru ca in medie roieste cand familia ajunge la 3,5 kg de albina. Atat este minimul, bineinteles exista si exceptii.

Am testat carnica aduse din Austria dupa ce au iesit 2 roi din aproape toate familiile m-am linistit. Sunt ani cand nu roiesc deloc, dar sunt ani cand pur si simplu nu ai ce sa le faci. In conditiile in care din 85-90 de ME cu albine carpatine a iesit 1 roi.

Nu vreau sa fiu eu Gica'Contra dar aveti grija ce va doriti.

Daca vrei iti pot face foarte ieftin teste in ce priveste rasa(te costa transportul, aproximativ 16-20 euro; testele se fac in strainatate), am nevoie de 10-15 albine moarte. Dureaza 1 luna si ceva pana vin rezultatele.

Alutus

Cunosc multi stupari care lucreaza curent pe ....5 corpuri de ME. Cantitatea de albine a unui stup depinde si de starea de sanatate , respectiv de durata  vietii acestora.
Sa nu uiti Darie!

jonny_it

Citat din: Alutus din Mai 18, 2012, 11:25:55 AM
Cunosc multi stupari care lucreaza curent pe ....5 corpuri de ME. Cantitatea de albine a unui stup depinde si de starea de sanatate , respectiv de durata  vietii acestora.

Si eu cunosc stupari care stiu sa bage ata in ac!  :rotfl:

Daca sunt pe 8 rame,  adica 8 x 5 = 40 de rame.
La mine in 4 corpuri incap 44 de rame.

Si oricum ai calcula mai mult de atat nu poate fi ocupat de albine. (Caculati cate oua depune o matca, durata de viata a albinelor si vedeti care este maximul de albina la care se poate ajunge.)

Ca uneori mai punem cate 1 corp in plus pentru ca in celelalte inca nu a capacit mierea, asta deja este alta treaba.

Alutus

Citat din: jonny_it din Mai 18, 2012, 10:59:22 AM
Probabil ai carpatina asa cum au si multi altii care vand pe la noi "carnica".
Rasa carpatina este de fapt o varietate regionala a rasei carnica. Acceptarea rasei a fost facuta cu cca 35-40 de ani in urma  si a fost de fapt un premiu de consolare acordat  Romaniei pt contributiile la organizarea Apimondia. Ceva de genul << carnatul lui Oprescu>> sau ,,  Cerbul de aur''unde toata lumea primea cate un premiu. Fata de asa zisa carpatina , zisa  carnica prezinta avantajul unei selectii indelungate si mai riguroase , insa si in spatiul german caracteristicile obtinute prin selectie se altereaza in timp, datorita lipsei de consecventa a stuparilor.
Sa nu uiti Darie!

Alutus

Citat din: jonny_it din Mai 18, 2012, 11:35:57 AM
Ca uneori mai punem cate 1 corp in plus pentru ca in celelalte inca nu a capacit mierea, asta deja este alta treaba.
Si atunci rezultatul poate fi 4 corpuri, iar daca mai adaugi unul pentru a reduce aglomeratia rezulta 5 corpuri. Vara albinele prefera spatiul mare si nu o aglomeratie ca-n metrou sau ca la cabana in camerele cu paturi suprapuse. Cine te-a pus sa faci corpuri ME pe 11 rame!?
Sa nu uiti Darie!

jonny_it

Citat din: Alutus din Mai 18, 2012, 11:47:22 AM
Citat din: jonny_it din Mai 18, 2012, 10:59:22 AM
Probabil ai carpatina asa cum au si multi altii care vand pe la noi "carnica".
Rasa carpatina este de fapt o varietate regionala a rasei carnica. Acceptarea rasei a fost facuta cu cca 35-40 de ani in urma  si a fost de fapt un premiu de consolare acordat  Romaniei pt contributiile la organizarea Apimondia. Ceva de genul << carnatul lui Oprescu>> sau ,,  Cerbul de aur''unde toata lumea primea cate un premiu. Fata de asa zisa carpatina , zisa  carnica prezinta avantajul unei selectii indelungate si mai riguroase , insa si in spatiul german caracteristicile obtinute prin selectie se altereaza in timp, datorita lipsei de consecventa a stuparilor.

Aveti perfecta dreptate, pe hartie asa este.
Totusi in practica diferentele sunt mari, mult mai mari fata de diferente intre ecotipurile a.m. carpatica de exemplu.