skypi_0040

Creat de skypi_0040, Octombrie 30, 2011, 08:26:57 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Cel mai bine cu portocale intr-o plasa sau sac, alea nu lasa urma  =))

ion patrut

cineva intru-n sat vecin a prins pe unu la furat de gogosari intr-o toamna stiti ce ia facut hotului ? omul avea un papuc carosat l-a suit atunci noaptea in papuc la legat si ia zis ca-l duce sa-l arunce in siret da de unde pina la siret erau vreo 70 km asa ca la plimbat prin sat vreo juma de ora apoi la aruncat intru-n jgheab mare cu apa pe imas credetima povestea se stie dar tipu s-a dilit de nu stie nici cine ia facut asta cam tragica lectia

RazvanTi

si uite asa in scurt inca doua idei cu sorti de izbanda  =D>
desi eu nu as strica bunatate de portocale ... :nebun:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

pharaonu75

Citat din: RazvanTi din Martie 20, 2012, 03:36:46 PM
si uite asa in scurt inca doua idei cu sorti de izbanda  =D>
desi eu nu as strica bunatate de portocale ... :nebun:

Da' nici de lipsire de libertate nu vrei sa fii cercetat! :nono: :nono:
Asa ca mai bine il toaca Grivei cand il prinde in curte.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

RazvanTi

grivei poate fi pacalit usor daca stii cum  :hi:
pe un capat de gradina(departe de stupina) grivei este atatat de un agitator sau mai multi.
grivei e ocupat sa protejeze gardul de atatatori(el nu stie asta)
prin spatele curtii altii lucreaza linistiti pentru ca grivei e ocupat cu paza gardului din fata :nebun:
deci tot la portocale ajungem  :nudie:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

pharaonu75

In cazul asta trebuie sa fie vreo 4-5 hoti.
Iar daca Grivei este reprezentat de fapt de 2 rottweileri si ai sistem de aprindere a luminii pe senzori de miscare, vreau sa-i vad si eu pe aia care au curaj sa intre in curte cu cainii, la adapostul firav al agitatorilor de peste gard!

Ar mai fi varianta unei alte imprejmuiri cu gard in interiorul curtii, doar in jurul stupilor/magaziei, iar un caine sa fie liber in toata curtea, in vreme ce celalat va fi liber doar in perimetrul stupilor/magaziei.
In acest fel poti intarata prin gard doar cainele din exterior, pe cand cel de la stupi ramane in preajma lor si nu mai poate fi indepartat de acolo.
Este o idee, poate nu am explicat-o prea bine, insa mi se pare antidotul perfect la ceea ce ai spus tu.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ion patrut

mai zic si eu una:cu ce comparam un hot? cu buruienile dintr-o cultura agricola cu parazitii intestinali la oameni si animale si cu alte lucruri rele : pentru toate aceste lucruri rele oamenii de stiinta au descoperit metode de combatere pe cand oamenii de stiinta vor descoperii si contra hotilor ceva?

skypi_0040

Am inceput sa-mi gasesc din lucrurile furate , la o firma de colectare fier vechi. Mi-am cumparat lucrurile si m-am dus la politie pentru ca seful de la fier vechi nu a vrut sa-mi spuna cine i-a adus lucrurile astea. Acum sunt curios sa vad ce rezolva politia. Intre timp hotii au intrat in alte stupine si au furat stupi la greu. Unui prieten de-al meu i-au furat 13 stupi si i-au omorat 2 caini lupi.Au mai furat si la alti 3 stupari si politia da din umeri. In situatii de astea nu mai stii ce sa faci. Eu unul ma simt neajutorat. Nu te mai trage inima sa mai investesti si sa te chinui pentru ca vine altul si-ti fura totul. Nu-i corect , dar traim in Romania si aici este totul normal.

Porfy66

Pune un stup sus pe cabana si  leaga-l printrun sistem de parghii cu o sarma astfel atunci cand deschide usa stupul sa fie tras jos pe cat posibil peste ei. Ceva in genul cum faceam cand eram mici si puneam galeata cu apa deasupra usii si cand cineva deschidea usa cadea apa peste ghinionist.
In acest caz nu poti fi acuzat ca ai vrut sa il omori pentru ca omul a vrut sa fure stupul si probabil s-a impiedicat si s-au imprastiat un pic albinele. :rotfl: :rotfl:

jimm

Si pe mine m-au calcat saptamana trecuta si mi-au furat cauciucurile, paguba 1500 ron.
La ora 16,00 politistul mi-a spus ca pleca si nu-mi poate lua declaratie deoarece si-a terminat programul si Base i-a taiat 25%, imi venea sa plang pentru el!! :finger:
Daca nu e multumit sa plece, sa lase pe altu! Jigodii de oameni, acelasi aluat ca si hotii!

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: skypi_0040 din Martie 30, 2012, 07:08:00 AM
Am inceput sa-mi gasesc din lucrurile furate , la o firma de colectare fier vechi. Mi-am cumparat lucrurile si m-am dus la politie pentru ca seful de la fier vechi nu a vrut sa-mi spuna cine i-a adus lucrurile astea. Acum sunt curios sa vad ce rezolva politia. Intre timp hotii au intrat in alte stupine si au furat stupi la greu. Unui prieten de-al meu i-au furat 13 stupi si i-au omorat 2 caini lupi.Au mai furat si la alti 3 stupari si politia da din umeri. In situatii de astea nu mai stii ce sa faci. Eu unul ma simt neajutorat. Nu te mai trage inima sa mai investesti si sa te chinui pentru ca vine altul si-ti fura totul. Nu-i corect , dar traim in Romania si aici este totul normal.
Foarte urat moment Mihai!!! Te inteleg cum e sa-ti vezi lucrurile la fier vechi dar daca militia,aaa pardon politia si-ar face treaba nu am mai avea probleme,eu unul te-asi sfatui sa nu te lasi sa depui plangere penala si daca sefu de la fiare vechi nu coopereaza,ar putea intra ca si complice, vezi acolo cand duci fierul vechi stiu ca iti ia si datale din buletin,pe aici asa se procedeaza,si deci ar putea sa dea usor de ei, ce sa zic pe aici nu a calcat nimeni deocamdata,nu s-au inregistrat asa ceva,ne cam prea cunoastem intre noi aici in oras ca sa nu colaboram,deci nu-i la fel peste tot aici in Romania,iar noi mai avem un vecin ca lucreaza la criminalistica si mi-a spus ca in caz ca apare de exemplu un santajist ceva ca-mi vinde,ca-i de la E-on si tre sa dau nu stiu ce restanta,sa-l sun si i-i imediat pe ei,o zic din experienta, a fost un caz cu maicamea o venit o tipa de-i cerea bani si o ridicat-o baietii,deci nu-i peste tot la fel,asta e, oricum sfatul meu este sa nu cedezi asa usor,Pace! si nervi de otel... :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

RazvanTi

stati linistiti ca la o chestie de genul NU veti rezolva nimic cu militianul de post din satucul X. De regula astia is mana in mana cu hotii.
O solutie (riscanta ce-i drept) ar fi investitia intr-o pusca...
sau cel mai bine cum a zis si un coleg mai sus accidente se mai intampla... doar ca in acest caz tre sa ai un creier destul de bolnav sa nascocesti diverse "contraptions" care sa nu lase nici urme...
bafta la panda...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

pharaonu75

Mihai, un prim pas ar fi imprejmuirea curtii cu un gard inalt de 2,5-3 metri, pentru ca peste un astfel de gard le este destul de greu hotilor sa sara sau sa treaca stupii furati, chiar daca sunt 2-3-4 persoane.
Lucrurile se agraveaza si mai mult pentru ei daca in spatele gardului sunt si doi caini meseriasi.
Toate astea insotite de un bec aprins peste noapte si eventual un sistem de supraveghere video iti fac somnul mai linistit.
Iar pentru ca efectul sa fie maxim, este indicat sa afisezi la vedere si cateva anunturi "caine rau" si "obiectiv supravegheat video".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jenica67

       Iti dau si o ideie, numai sa ai curajul, sa o pui in functie. Fa-ti rost de niste arcuri puternice, comprimate in tevi, cu sageti din otel, si daca deschide cineva usa la cabana, fara sa bage undeva o piesa de blocare, un clichet sa elibereze toate armele, din mai multe directii, pe suprafata deschiderii usii. Daca cineva se risca, sa iti deschida usa, este ghinionul lui.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marius_vfp

jenica in caz de deces esti pasibil de multi ani la racoare , deci nu merge , multe dintre mijloacele enumerate mai sus duc catre acelasi loc "facultate"  mai multi caini bine dresati astfel incat sa nu manance decat de la tine , astfel riscul e mai mic sa fie otraviti , problema e ca acei caini pot fi usor omorati de hoti prin impuscare , cel mai bine parerea mea trebuie stat la panda macar 2 -3 luni la rand , apoi prinsi hotii , luati cu paru, rupte efectiv mainile si picioarele , intoarse la ceafa sa nu mai poata nici nenea doctorul sa le mai puna la loc si se lecuiesc , asta dupa ce in prealabil sau facut multe sesizari la politie declaratii peste decalaratii , daca politia nu rezolva cazul  declari ca daca prinzi hotul ii vei cosmetiza putin figura in buletin .
spor la ciomageala
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva