skypi_0040

Creat de skypi_0040, Octombrie 30, 2011, 08:26:57 AM

« precedentul - următorul »

skypi_0040

Mai baieti am iesit bine cu albinele din iarna , dar ca sa nu fie totul perfect a trebuit sa se intample ceva. In doua saptamani m-au calcat hotii de doua ori. Nu s-au legat de obiectele mele de apicultura , nu au furat nici stupi, dar in rest au facut curat adica mi-au lasat de varuit. :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry: Ca sa vezi unde traim!!!! Am chemat politia a doua oara si i-am intrebat cum sa ma apar. Mi-au spus ca nu au nici cea mai vaga idee si cel mai bine este sa nu tin nimic in cabana. Pai daca prind unul ce credeti ca fac cu el? Mi-au spus ca ei doresc sa prind unul, dar dupa vreo doua saptamani ( dupa ce m-am calmat). Oricum sunt total dezamagit, pentru ce dracu mai am cabanuta aia, daca trebuie sa-mi car in fiecare zi sculele cu mine. Trebuie sa-mi iau vreo 2 catelusi din aia cat vitelu ca nu se mai poate.

dorindafi

skypii un fir de curent e mai al dracului dacat mama dulailor  =))
asha i-a potolit un amic  pe ,,prietenii'' lui  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: dorindafi din Martie 08, 2012, 08:31:12 PM
skypii un fir de curent e mai al dracului dacat mama dulailor  =))
asha i-a potolit un amic  pe ,,prietenii'' lui  :hi:
cam asa ceva le-ar trebui la astia de genul asta de ,,preteni", a doua oare sa nu mai aibe curaj sa faca asa ceva, din asta am sa incerc sa-mi iau si eu la vara ;)
http://mustang-electronic.piczo.com/?g=52543408&cr=4
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marius_vfp

kata , fi ferm convins ca un hot destept ii gaseste leac imediat si la mama gardului electric , totul e sa bagi un mic tarus metalic in pamant la care sai legi un fir de gard si gata poti dormi linistit , orice masura de genul nu e pentru oameni doar pentru animale gen VINE URSUUUUU. dar 2 dulai care impreuna cu un gard electric casa nu sara ei inafara e foarte ok .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: marius_vfp din Martie 08, 2012, 10:02:02 PM
kata , fi ferm convins ca un hot destept ii gaseste leac imediat si la mama gardului electric , totul e sa bagi un mic tarus metalic in pamant la care sai legi un fir de gard si gata poti dormi linistit , orice masura de genul nu e pentru oameni doar pentru animale gen VINE URSUUUUU. dar 2 dulai care impreuna cu un gard electric casa nu sara ei inafara e foarte ok .
Asa este in ceea ce priveste si gardul electric si eu ma refeream sa mascam firul sa nu fie la vedere si oricum solutii mai sunt sa scapam de acei musafiri nepoftiti sa aibe surprize de se mai apropie de o proprietate privata.
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marius_vfp

kataline , fii linistit cu firele ca sunt interzise prin lege a se folosi impotriva "animalelor bipedelor " bine portite pentru a ocoli legea sunt , se invoca ca a dat ursul si gata. dar trebuie afisat ca acolo este un gard electrificat.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

gash

Astea se pot taia cu ...patentul ?  :rotfl:

bee_lover

Nu, acolo se pot scoate tarusii afara  =))

stefanescu

E simplu. Faci un strap (electricienii stiu ce e aia ) si gata. Fo doi ,,catelusi" cred ca ar rezolva problema. Din primavara imi aduc si eu un catel in curte ca si eu am fost vizitat subtire (au furat niste fier). Mama catelusului pe care il aduc daca de urca cu labele pe umerii mei e mai inalta ca mine.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: stefanescu din Martie 09, 2012, 02:59:19 PM
E simplu. Faci un strap (electricienii stiu ce e aia ) si gata. Fo doi ,,catelusi" cred ca ar rezolva problema. Din primavara imi aduc si eu un catel in curte ca si eu am fost vizitat subtire (au furat niste fier). Mama catelusului pe care il aduc daca de urca cu labele pe umerii mei e mai inalta ca mine.
Sa speram ca nu-i va otravi, am mai vazut si animale de oameni ce au facut asta,Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marius_vfp

marinica , acolo lanul de porumb era pazit de porci mistreti sa nui manance ,nu de hoti cu 2 copite , e clar ca se pot taia cu patentu sau indoi , metode se gasesc ,
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

skypi_0040

Mai baieti, treaba e groasa si daca nu gasim o metoda sa-i oprim pe nenorocitii astia, muncim si investim aiurea. Traim intr-o tara in care legea nu mai are putere sa-i opreasca pe hoti. Au vazut ca este mai usor sa furi un lucru decat sa muncesti si sa-l faci. Intrebarea este cum sa facem? Cel mai sigur mod este sa faci o baraca si sa pui un paznic pe timp de noapte. M-i se pare cel mai sigur, cu toate ca este mai scump . Cred ca asta am sa fac. Daca mai are cineva vreo idee , va rog sa mi-o spuneti.

Porfy66

Un sistem de alarma simplu, format dintrun senzor de miscare ce actioneaza o sirena foarte puternica ce poate functiona si in regim tampon cu un mic acumulator (in caz ca hotii intrerup curentul electric). Senzorul sa fie pus in interior pentru a nu se declansa alarma atunci cand prin preajma ar circula animale.
:hi: :hi: :hi:

pharaonu75

Citat din: Porfy66 din Martie 10, 2012, 08:00:59 AM
.... Senzorul sa fie pus in interior pentru a nu se declansa alarma atunci cand prin preajma ar circula animale.
Prea tarziu... odata ce au intrat, hotii nu vor fugi cu mana goala doar pentru ca s-a declansat alarma!
In 2-3 minute au timp suficient sa fure ceea ce ii intereseaza si sa dispara de acolo.
Aici sunt de acord cu Mihai... am spus mereu ca singura modalitate de a nu avea probleme de genul acesta este paza umana.
Bineinteles ca este si cea mai scumpa. Dar paznicul trebuie sa fie cineva de incredere/apropiat, ca altfel iti vinde tot pe o vodca!

Ar mai fi si varianta cu doi dulai cat casa de mari, care pentru eficienta maxima trebuiesc hraniti bine si tinuti inchisi peste zi intr-un loc izolat (magazie, anexa, voliera) pentru a nu intra in contact cu oamenii si a se imblanzi.
Eu as prefera varianta asta, nu din considerente economice ci pentru ca odata intrat in curte, hotul nu mai are posibilitatea negocierii si sigur va avea de suferit, fiind un exemplu pentru toti ceilalti potentiali "vizitatori".
Puterea exemplului face minuni mai mari decat bastonul paznicului sau vreo pedeapsa penala cu suspendare.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

datorita bunelor legi ale romaniei acum este protejat mai mult hotul deacat proprietarul , daca hotu este prins peproprietatea altuia si batut mar , de pierdut are tot proprietarul daca este dat in judeacta de catre hot pentru vatamare corporala ,invers daca e batut proprietarul hotul primeste amenda contraventionala sau cel mai rau caz mai sta si 29 zile la racoare apoi scapa ,
in cazul in care hotul este muscat pana la moarte de catre cainii proprietarului ,acesta opate fi tras la raspundere penala si chiar pote face si inchisoare , deci va trebui sa ne facem hoti asta e cert ,
curentul electric daca omoara pe unul e omor din culpa asa ca nu pre poti sa te aperi de hoti ci doar sai sperii mai mult , orice caine pote fi el si cat casa daca hotul e destept il face in 2 secunde , un tranchilizant mic si gata isi ia somn jumate de ora . paza cea ami buna e umana si bataie cu bata la cocoasa .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva