Multietajat cu rama stas 3/4 sau 1/2

Creat de Fritz87, Decembrie 28, 2016, 11:12:53 PM

« precedentul - următorul »

Fritz87

 Asi dori o parere in legatura cu multietajatul cu rame 1/2 si stasul 3/4 .
Vreau sa imi trec stupina pe stupi multietajati iar parerile pe care leam primit pana acum sunt incerte si va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi practice pro sau conta . Va multumesc ^:)^

cipik

Nu prea cred ca intelegem din postare care sunt nedumerile tale, pot sa intuiesc ca vrei sa ai familia pe rame de ME si caturile de 1/2 pt cules. Peste familie daca este un cules bun poti sa pui orice cat vrei, eu am pus peste ME si un corp de 1/1 pe care l-au umplut cu miere ( nu avem altceva sa pun ).
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Fritz87

Eu as vrea sa am numai un singur tip de rame adica multietajat iar intrebarea mea ar fi corpul me sa fie pentru rama 3/4 sau pentru rama 1/2

Fritz87

In ultimul timp am vazut discutii despre avantajele stupului MER (multietajat redus).

Acolo sunt amintite si avantajele MER: greutate redusa si deci mai usor de lucrat cu corpul, se poate extrage miere pe un anumit sortiment mai usor decat pe ME, presiunea mai mica pe rama la extractie, fiind mai mici in inaltime se poate face o configuratie mai avantajoasa la transport in pastoral, si mai sunt si alte avantaje care ies in evidenta.
Ar fi totusi interesant: stupii multietajati (normali) au anumite avantaje fata de cei multietajati redus? Bineinteles ca ar fi binevenit un raspuns mai ales de la cei care inteleg modul de lucru cu ei sau si mai bine daca au vazut cum se lucreaza cu ei. Unele avantaje ar fi: mai putine rame, nu e atat de nou si deci au vazut mai multi avantajele si dezavantajele lui.

Fritz87

Si acuma:
Sistemul de exploatare pe lada Mer iasa in evidenta impreuna cu o linie de matci "asezate"Ceea ce da o situatie prvizibila in lucrul din stupina.Asta duce la o cunoastere a ceea ce se intampla in lazi, controland 10% din efectiv.
Apicultorul trebuie sa cunoasca bine dinamica coloniei in fiecare moment.Dinamica influentata de oferta din natura si factorul vreme.Cunosti astea,sau poti sa ti cont de ele, actionezi in consecinta.
Apicultorul trebuie sa fie cat de cat stabil pe modul de exploatare.Pastoral, iernare si imprimavarare.Asta da o  rutina in exploatare si o evaluare a activitatilor pe termen scurt.
Lada pe sistem MER este constituita din tot ce are nevoie pe intregul an.Fund,colector polen,corpuri,gratie Hanneman,hranitor,izgonitor,folie si capac.Nimic nu este stivuit in magazia-sopron.Totul este unde este si familia
Aceasta duce la o inaltime de ~115 cm.Pentru acelasi volum la ME ajungem  obligatoriu la 125-130 (123).La transport, familiile (de productie nu roii) se pun pe doua  randuri.Diferenta de aproape juma de metru (doua rinduri)face mult la gabarit si tangaj.

Cuibul format din 2 corpuri ME (10-12 rame)este mai mult decat acopera o matca cumsecade in pastoral."Ciugulirea" coroanei din corpul 2 este imposibila.
La MER acest lucru se poate.Conteaza enorm in gestiunea recoltei.
Imputernicirea familiilor de productie se poate face cu un corp de MER de la familiile donatoare.Cu un corp ME este mai dificila shema de lucru.

In tamplarie, este mai potrivit MER
In dezvoltarea de roi si matci este mult mai potrivit MER.Aceiasi rama deci.
In combinata MER suntem mai aproape de sistemul Dandant .Si deci compatibili la cumparare si vanzare de albina.
In Mer se poate gestiona calitate pe uniflora si umiditate.
In Mer efortul fizic este mai mic
In Mer rama este supusa la efort mai mic.
In Mer se poate inteveni mult mai "adanc" in chestiunea dezvoltare si control / colonie.
In mer iernarea ghemului este mai avantajos
In mer verificarea coloniei este mai facila.Prin ridicarea si verificarea corpurilor.
si mai sunt

Fritz87

Acestea toate leam gasit pe internet ca teorie . iar intrebarea este in practica cum se manifesta are cineva stupi mer sau me cum se inpaca cu ele?

Fritz87

Eu momentan am 160 fam albine pe dadant 10r cu 2 caturi 1/2 , si vreau sa schimb anul acesta tot sistemul pe multietajat , stupi rame etc mii confectionez singur.
Ce este mai bun me sau mer?

cipik

Cred ca cel mai in masura sa iti raspunda este ves.lucian, el foloseste o varianta de rama care cred ca te-ar avantaja.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: Fritz87 din Decembrie 29, 2016, 07:18:19 PM
Eu momentan am 160 fam albine pe dadant 10r cu 2 caturi 1/2 , si vreau sa schimb anul acesta tot sistemul pe multietajat , stupi rame etc mii confectionez singur.
Ce este mai bun me sau mer?

Aceleași probleme "filozofice" am si eu. Am crescut pe orizontal. Am trecut tot pe cuib 10 rame+ 2caturi 1/2. Am încercat și cu cât mare. Am încercat și sistemul "multietajat" cu caturi 1/2.
Pentru sezonul următor pregătesc 20-30 de stupi pe rama ME. Si ca problema să fie și mai complicată voi face toate caturile de 8 rame.
Oricum ar fi, sistemul cu ramă unica este mai funcțional.

cipik

De ce 8 si nu 10 sau 12? Alt motiv in afara greutati?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: cipik din Decembrie 30, 2016, 07:03:39 AM
De ce 8 si nu 10 sau 12? Alt motiv in afara greutati?

1. Două caturi de 8 au echivalent 12 rame Dadant. Din experiența mea trebuie ceva mai mult de 10 rame Dadant.
Cele două corpuri de 8 rame sunt mai bune decât 12 rame Dadant fiinda primăvara poți folosi tehnologia ME de inversare a corpurilor.
2. Corpurile mai mici ajută la o verticalizare mai rapidă, chiar dacă ești nevoit să ai un cât în plus.
3. Iernarea pe două  corpuri se face intr-un volum de aer mai mic.
4. În varianta pavilionara, stupul cu 8 rame ocupă un front mai mic si intra mai mulți pe un rând.
5. Nu în ultimul rând greutatea unui corp de 8 rame face operarea mai facilă.

cipik

Ok, multumesc de raspuns.
Am mai avut discutii cu alti colegi care aveau asa ceva si cam aceleasi avantaje le-au spus si ei.
Acum sunt la faza in care am orizontali, vertical (10) si multietajat (10) plus roinite de 3 si 5 rame 1/1, diferite nuclee de imperechere, experimentand care ma "coafeaza",si se pretează la zona mea.
Acum ca tot încheiem un an si începem altul îmi propun sa încerc si ME de 8 rame.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Fritz87

Va multumesc pentru sfaturi. Voi merge pe MER
Ca si soclu (fund stup) ce este mai pretabil : normal , av sau ce recomandati?

tinumaftei

Citat din: Fritz87 din Decembrie 31, 2016, 01:56:55 PM
Va multumesc pentru sfaturi. Voi merge pe MER
Ca si soclu (fund stup) ce este mai pretabil : normal , av sau ce recomandati?
Fundul AV este mai mult o modă, deși are si anumite avantaje.  Iarna si primăvara, prin suprafața neregulată devine un obstacol si provoacă pierderea multor albine care se străduiesc să țină fundul stupului curat..

apiiulian

Citat din: Fritz87 din Decembrie 29, 2016, 07:18:19 PMEu momentan am 160 fam albine pe dadant 10r cu 2 caturi 1/2 , si vreau sa schimb anul acesta tot sistemul pe multietajat , stupi rame etc mii confectionez singur.
Ce este mai bun me sau mer?
MER categoric este mai bun