tratament anti varooa

Creat de taky86, Ianuarie 20, 2008, 01:37:14 AM

« precedentul - următorul »

taky86

buna seara
ieri seara am vorbit la tel. cu un prieten stupar  si l-am intrebat cum se face tratamentul cu varachet in stupii cu fund anti varooaptr ca degaba acopra urdinisul ca jos e plasa si doar o tava ,adica nimic etans.
va rog sa ma lamuriti cum se face tratamentul
prietenul meu sustine ca trebuie acoperit fundul cu ceva folie.etc
deoarece se pierde fumul de la tratament
astept cu interes sfaturile ,parerile d-voastra
va multumesc
                                  sara buna  :hi:
Sa nu fiti singuri...............

D006

eu unul nu acopar cu nimic. folosesc 3 p varachet f pt cutie 10r dadant. de 4 ani nu am sesizat ca as avea probleme cu varooa. in momentul aprinderii cartonului se produce o agitatie generala si prin sondaj am pus cate o tava alba de menaj sub cativa stupi. am inumarat varoua si cred ca este destul de eficient si fara etansarea totala.
mi-am expus metoda folosita, dar fara a considera ca este si cea corecta.

crombra

Eu am stupi cu fund antivarooa din poliuretan. Tavita de control are si rol de sibar cu care reglez iarna fluxul de aer din stup. Cand fac tratament inchid de tot acest sibar.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

taky86

Sa nu fiti singuri...............

D006

Ma numesc Uta-Burcea Dumitru (PUIU) din Panciu Vrancea  De 5 ani fac tratamente cu fumigatii de tutun, (o tigara la 2 familii) si faina de usturui)  La inpachetare si la prima stimulare cu miere le pun cate un fitil Mavrilor

bucovineanu

Tutunul este folosit pentru tratarea Varoa si altor acarieni si in alte tari.
De asemenea poate fi folosita si nicotina.Dar aceasta nu omoara paduchii ci doar ii ameteste.Trebuie fund antivaroa sau hirtie cu grasime.
In aceasta toamna, nu s-au depopulat stupii prin disparitia albinei?

taky86

multumesc mult si
o sara buna :hi:
Sa nu fiti singuri...............

maximus

Citat din: Uta-Burcea DumitruMa numesc Uta-Burcea Dumitru (PUIU) din Panciu Vrancea  De 5 ani fac tratamente cu fumigatii de tutun, (o tigara la 2 familii) si faina de usturui)  La inpachetare si la prima stimulare cu miere le pun cate un fitil Mavrilor
te rog sa detaliezi cum e cu faina de usturoi,si cu tutunul.eu stiam ca tutunul e f. activ pe braula.
     cred ca toata treaba o fac fitilele de mavrirol pe care le pui primavara.de ce nu le pui in toamna?

D006

cu astea dau eu cu klartan si nu am probleme cu paduky

viorel_v2000

Citat din: mariuscu astea dau eu cu klartan si nu am probleme cu paduky
Prin stropire? Vreti sa dataliati.
Peste rame sau scoateti fiecare rama in parte????????????
vv

D006

scot fiecare rama in parte
dureaza mai mult dar eu zic cai f bine

PricopArthur

D-le Uta-Burcea Dumitru,
asa cum spunea si maximus, si eu stiu ca tutunul are efect de moment pt braula coeca. Am incercat cu foi de tutun aprinse in afumator si o foaie de hartie pe podeaua stupului. Dupa tratament, la 5 - 10 min am scos foaia, dar paduchii, nu numai braula ci si jacobsoni, au inceput sa misune. La mine efectul a fost temporar.
D-v cum folositi tutunul?
                             Cu consideratie,
Miere multă şi inimă curată!

D006

Pentru fumigatii cu tigari am construit un dispozitiv dintr-un tub transparent,cu diametru de 40 mm si lung de150 mm co dopuri la capete. La unul din capete, dopul are un orificiu prin care introduc un furtun, prin care suflu aer in tub cu gura. La celalant capat, am facut un fel de tigaret in care pun tigara si o introduc aprinsa in tubul transparebt. Suflu aer prin furtun, trece prin tigara aprinsa si scoate fumul prin tigaret care este introdus pe urdinis in stup.
   Pregatirea familiei pentru fumigatie:    Pun pe fundul stupului o folie,sau o coala de hartie unsa cu undelemn, untura,sau margarina. las ramele distantate, ca sa patrunda fumulsi sa aiba albina loc sa se scuture de paduchi. Paduchii cad pe folie si raman lipiti si nu se mai ridica pe rame.  Pregatesc astfel cate 4-6 stupi, le dau fum, ii inchid si ii las 5-6 minute cu fum, pe urma ii aerisesc si le scot folia cu paduchi,o spal o ung cu pensula si o pun la alti stupi Lazile cu fund anti varoua se unge tavita sau tabla ca sa ramana paduchii lipiti, altfel se ridica foarte repede pe rame. Cam multa munca, dar merita pretul scazut al tratamentului.   Folosesc o tigara carpati fara filtru la 2 familii. Prin tubul transparent vad cand a ajuns tigara la jumatate si ma mut la alta familie. Se pot pune si jumatati de tigara si atunci nu trebuie sa mai fie tubul transparent.
TRATAMENTUL CU USTUROI:   Usturoiul il desfac in catei de usturoi, il bag in robotul de bucatarie si il toc cu tot cu frunze.Asa tocat il intind pe rame cu sita deasa si il scot la uscat afara la soare si vint. Dupa ce sa uscat bine, il ma pun putin si la cuptor, daca este cazul ca sa-l pot da prin rasnita de cafea, sa iasa o faina de usturoi,pe care o cern sa fie foarte fina. usturoiul mai mare se foloseste asa uscat in bucatarie si mai ales la fripturile de la stupina. Aceasta faina de usturoi foarte fina. o amestec cuzahar pudra 150gr. faina de usturoi la 1kg. zahar pudra. Ridic rama deasupra stupului cu albina cu tot si o pudrez pe ambele fete cu acest amestic de zahar cu usturoi   Daca o sa fiti atenti la Braula o sa vedeti cum sare dupa albina cind ii miroase a usturoi Aceasta pudra intra si in celule si am gasit larvele de braula moarte in celula iar albina le scoate afara cad curata celula. Cu 7 zile inainte de recoltat nu le mai dau usturoi si nici nu am gasit miros de usturoi in miere  Aceasta pudrare, o fac de cate ori umblu in stup, pina la inpachetare, cand la pun 1 fitil de mavrirol La prima stimulare cu miere cristalizata, il pun pe al 2 lea fitil de mavrirol si le scot la prima recoltare  Mai am si alte chestii interesante, dar sunt incepator pe internet, sunt cam batran, am 63 ani si m-a depasit tehnica. Multumesc de ascultare si daca mai avati intrebarii va stau la dispozitie. Fac apicultura de 45 ani si aceasta nu am facuto dupa urche, sunt foarte expermentat si am pus in practica tot ce am gasit si aflat, bine inteles, daca i-am gasit logica si am vazut ca merita De  aceia sunt bucuros ca pot sa las si altora din experenta mea.     :hi:

D006

Pe cine intereseaza un sistem eficient de stuparit  STATIONAR pot sa-i dau cateva sfaturi bune :nono:  :nono:

bucovineanu

D-le Burcea,
Dispozitivul aratat este greu de folosit. Pentru a trata cu tutun se pun carbuni de lemn aprinsi in afumator si se ataseaza un furtun care poate fi introdus cu un capat pe urdinis si celalalt capat la gaura de iesire a fumului din afumator.
Pentru un corp de 10 rame se foloseste o tigara intreaga.Se intoduce furtunul pe urdinis, se deschide afumatorul, se pune tigara peste carbunii aprinsi,se pune capacul la afumator si se foieste de cateva ori.Tigara arde rapid si fumul intra in stup. Se inchide urdinisul si se asteapta cateva minute. Dar la preturile de azi a tigarilor, la eficienta scazuta a tratamentului si la manopera necesara nu stiu daca este rentabil. Daca nu ai folosi benzile de Mavrirol in mod sigur ai ramane fara albine.
Cat priveste sfaturile ce privesc stuparitul stationar le asteptam cu interes.