2014, an cu infestare masiva cu varoa a familiilor de albine.

Creat de bucovineanu, Decembrie 06, 2014, 08:27:36 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Buna seara dragi colegi!

A venit si vremea cand avem mai mult timp pentru discutii si pentru studiu in domeniul apicol. Zilele acestea m-am concentrat pe biologia albinei, un sector la care eram deficitar si am da din nou peste izolator. In Ucraina si in Rusia au aparut mai multe metode de albinarit folosind izolatorul. Izolatorul vad eu ca poate fi si mai util in gestionarea culesului decat la iernat. Astazi sint apicultori care izoleaza matca la inceputul culesului si o mai elibereaza la sfarsit de iunie pentru a creste populatia pentru iernat.

Apicultorii care au folosit izolatorul in timpul culesului au constatat ca albinele care nu au hranit puietul traiesc peste 300 de zile, chiar daca participa la cules. Se pare ca activitatea de cules este cu mult mai putin solicitanta decat hranirea puietului. Practic izoleaza matca la inceputul salcamului si o mai elibereaza la sfarsit de floarea soarelui. Timp in care familia nu mai creste niciun fel de puiet. La sfarsit de floarea soarelui se extrage mierea (se face tratament antivarroa) si se elibereaza matca pentru cresterea albinei de iernare. In acest sistem izolatorul se foloseste numai vara, matca ierneaza libera. Eu voi pune la bataie o familie anul acesta sa verific daca albina care nu participa la cresterea puietului traieste atat se mult si, mai mult, daca aduce si miere.

Inca o chestie interesanta, sint opinii ca matca traita in izolator un sezon intreg isi pierde valoarea. Acest aspect se poate evita astfel: La sfarsit de iunie se introduce in familia cu matca izolata de la inceputul salcamului un fragment de fagure sau chiar un fagure intreg pe care sint oua de la o matca valoroasa. Faptul ca matca zace de ceva vreme si nu face oua le face pe albinele din familie sa declanseze imediat schimbul linistit de matca. Astfel, la final de iulie s-ar putea ca in familie sa existe deja o matca tanara. Este o varianta.

Interesant este ca izolatorul cel mai popular nu este cel folosit de mine. Cea mai populara varianta de izolator presupune decuparea unui fagure si incastrarea izolatorului in fagure. Astfel de evita ocuparea unui spatiu suplimentar.

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tassevasi

  Da  f  interesanta  aceasta  metoda si usor de  verificat .

stefan1

  Foarte interesante informatii!!!
  Cred ca vor fi de acum si romani care vor incerca aceasta metoda. Parerea mea insa este ca tratamentele cu pesticide reduc viata albinelor si ca 300 de zile e mult prea mult. Dar si 100 de zile e o durata foarte mare. Trebuie sa tinem cont ca la un moment dat vom avea in stup numai culegatoare iar consumul de miere si polen cu cresterea puietului va fi zero. Se stie ca pentru un fagur de puiet, o familie consuma cam un fagur de miere. Daca doar doua generatii suspendam cresterea puietului, la 7 faguri de puiet/serie ar fi un supliment de 14 faguri de miere, care doar la 2 kg/fagur ar fi 28 kg suplimentar, productie care mai cu seama la stationar nu se realizeaza in multe zone.
  Metoda ar permite si un alt fel de abordare a luptei contra varroozei si chiar a celorlalte boli de puiet.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Greu cuantificabil. Ploile acide si poluarea sunt, dupa mine, mai periculoase pentru albine decat neonicotinoidele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: stefan1 din Decembrie 23, 2017, 05:16:49 AM
    Metoda ar permite si un alt fel de abordare a luptei contra varroozei si chiar a celorlalte boli de puiet.
Exact asta ma face pe mine sa iau in considerare izolatorul - posibilitatea sa folosesc mai putina chimie pentru tratarea varroa. Unul din apicultori zice ca a izolat matcile la salcam in pastoral, intr-un masiv de salcam. Vremea nu a fost prea buna pentru cules si el a fost singurul care a facut ceva miere, restul apicultorilor din zona nu au scos nimic.

Mie mi se pare interesanta si ca o metoda de a declansa schimbul linistit, mult mai putin barbara decat mutilarea matcii. Ce este de notat e ca multe din familiile la care se izoleaza matca in sezonul activ trag botci de salvare, deci dupa izolare trebuie intervenit pentru eliminarea acestora. Desi exista si apicultori care nu elimina botcile de salvare, le lasa. Ei zic ca in foarte putine cazuri o astfel de matca ajunge sa depuna si oua, caz in care respectiva matca ar rezulta de o calitate destul de buna.

Cat despre durata vietii albinelor, intr-adevar, neonicotinoidele si poluarea reduc din aceasta durata de viata. Mai este inca un aspect. Durata de viata a unei albine este influentata si de puterea familiei din care aceasta provine. Un cercetator a determinat faptul ca, cu cat familia este mai puternica, cu atat albinele acesteia traiesc mai mult. Spune si de ce, si nu e vorba numai de faptul ca albinele unei familii slabe sint nevoite sa munceasca mai mult. Prin urmare, chestia cu izolarea matcii in cules functioneaza NUMAI daca avem familii puternice.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

kostas

Acum  2  ani  am  avut  doua  familii foarte  puternice  la  care  matcile  au  incetat ouatul brusc  dupa  salcam.Familiile  erau  pe   cuib  10  rame  si  doua  caturi de  1/2 pline  la  refuz  cu musca.La  verificare  nu  am  gasit  matcile  dar  albinele  erau  linistite  semn  ca  matcile  erau  acolo.Dupa  tei  am  incercat  sa  le  pun  matci si  au  omorat  matcile.Nu  s-au  bezmeticit  si  la  jumatatea  lui  august  am  mai  facut  o  incercare  si  le-am  introdus  cate  o  matca.Au  acceptat  matcile , culmea  a  fost  ca  matcile  noi  au  ouat cam  doua  rame  de  puiet( ramele  aveau  coronita  destul de mare) si  au  incetat si  ele    ponta.La  final  familiile  au  iernat  pe  patru  rame   de  albine, au  iesit  f  bine  din  iarna si  au  facut  treba   foarte  bine  in  anul urmator.Niciodata  nu  am inteles  de  unde  au  avut  acele  doua  familii   albine  pentru  iernat, avand  in  vedere  cele  invatate despre durata de   viata  a albinelor.Se pare ca  durata de  viata  a  albinelor  este  influentata  de  mai multi factori decat  stim noi.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

bmdna

Eu am mai spus aici, durata de viata a albinelor depinde in cea mai mare masura daca au crescut puiet sau nu. Cresterea puietului le uzeaza foarte mult. O albina daca nu creste puiet ramane biologic tanara pentru mult timp. Ucraineanul de la acre am deprins cate ceva din izolarea matcii le izoleaza incepand de la mijlocul lui iulie si le mai da drumul la sfarsit de martie - inceput de aprilie, peste 8 luni in care nu se mai creste puiet. Si totusi familiile lui sint suficient de puternice sa faca treaba in primavara.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

serban

Ar trebui solicitat și celor de la ICDA să facă cercetări în acest sens.

tinumaftei

Cred ca estimarea duratei de viata penttru lucratoarele care nu au hranit puiet este mult exagerata.
Si un exemplu este chiar familia care pierde matca. La un moment dat puietul eclozionat nu mai creste alt puiet. Si totusi familia respectiva se depopuleaza vizibil.

bmdna

Citat din: tinumaftei din Decembrie 23, 2017, 09:00:49 PM
Cred ca estimarea duratei de viata penttru lucratoarele care nu au hranit puiet este mult exagerata.
Si un exemplu este chiar familia care pierde matca. La un moment dat puietul eclozionat nu mai creste alt puiet. Si totusi familia respectiva se depopuleaza vizibil.
Sigur, fiecare trece informatia prin propriul filtru si procedeaza in consecinta. Eu am prezentat ce am aflat. Depopularea exista si e normal sa existe. Dar, asa cum spunea dl. Stefan, prin faptul ca nu are puiet de hranit, familia va da mai multa miere. Odata ca nu se consuma resurse pentru hranirea puietului si in al doilea rand, creste si numarul de albine ce participa la cules. Sistemul se preteaza pentru un singur cules principal. Nu se poate aplica in pastoral. Plus ca mai sint si lucruri ce nu se spun.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tinumaftei

Citat din: bmdna din Decembrie 23, 2017, 09:48:14 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 23, 2017, 09:00:49 PM
Cred ca estimarea duratei de viata penttru lucratoarele care nu au hranit puiet este mult exagerata.
Si un exemplu este chiar familia care pierde matca. La un moment dat puietul eclozionat nu mai creste alt puiet. Si totusi familia respectiva se depopuleaza vizibil.
Sigur, fiecare trece informatia prin propriul filtru si procedeaza in consecinta. Eu am prezentat ce am aflat. Depopularea exista si e normal sa existe. Dar, asa cum spunea dl. Stefan, prin faptul ca nu are puiet de hranit, familia va da mai multa miere. Odata ca nu se consuma resurse pentru hranirea puietului si in al doilea rand, creste si numarul de albine ce participa la cules. Sistemul se preteaza pentru un singur cules principal. Nu se poate aplica in pastoral. Plus ca mai sint si lucruri ce nu se spun.
Sistemul de management al stupului fara matca in timpul culesului este cunoscut si folosit pe scara larga chiar printre vecini. Se confirma cresterea productiei, chiar substantiala, insa albinele nu traiesc mai mult daca doar daca culeg si nu sunt nevoite sa creasca puiet!
Sistemul este pretabil pentru pastoral si este folosit aproape doar in pastoral.

stefan1

Citat din: tinumaftei din Decembrie 23, 2017, 09:00:49 PM
Cred ca estimarea duratei de viata penttru lucratoarele care nu au hranit puiet este mult exagerata.
Si un exemplu este chiar familia care pierde matca. La un moment dat puietul eclozionat nu mai creste alt puiet. Si totusi familia respectiva se depopuleaza vizibil.

  Nu se poate compara un stup fara matca cu unul la care matca nu oua. La primul, albinele tinere simt mirosul de matca in familiile vecine si cauta sa paraseasca stupul fara matca. Poate intra in discutie daca albinele, in aceasta situatie speciala, cand nu au puiet, mai sunt la fel de harnice ca la o familie normala, dar merita incercat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Citat din: tinumaftei din Decembrie 23, 2017, 10:36:46 PM
Citat din: bmdna din Decembrie 23, 2017, 09:48:14 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 23, 2017, 09:00:49 PM
Cred ca estimarea duratei de viata penttru lucratoarele care nu au hranit puiet este mult exagerata.
Si un exemplu este chiar familia care pierde matca. La un moment dat puietul eclozionat nu mai creste alt puiet. Si totusi familia respectiva se depopuleaza vizibil.
Sigur, fiecare trece informatia prin propriul filtru si procedeaza in consecinta. Eu am prezentat ce am aflat. Depopularea exista si e normal sa existe. Dar, asa cum spunea dl. Stefan, prin faptul ca nu are puiet de hranit, familia va da mai multa miere. Odata ca nu se consuma resurse pentru hranirea puietului si in al doilea rand, creste si numarul de albine ce participa la cules. Sistemul se preteaza pentru un singur cules principal. Nu se poate aplica in pastoral. Plus ca mai sint si lucruri ce nu se spun.
Sistemul de management al stupului fara matca in timpul culesului este cunoscut si folosit pe scara larga chiar printre vecini. Se confirma cresterea productiei, chiar substantiala, insa albinele nu traiesc mai mult daca doar daca culeg si nu sunt nevoite sa creasca puiet!
Sistemul este pretabil pentru pastoral si este folosit aproape doar in pastoral.
Domnule Tinu, dumneavoastra sinteti un om care le cunoaste pe toate din toate domeniile. Sinteti un om caruia nu ai ce sa-i comunici, poti doar sa-l intrebi ca sa primesti raspunsul corect. Nu prea inteleg de ce v-ati coborat la nivelul acestui forum. Eu unul o sa va rog sa nu va suparati daca de acum inainte o sa trec peste comentariile dumneavoastra si nu o sa va mai raspund. Ceea ce scriu eu aici, scriu pentru oameni care accepta dialogul si care inca nu le stiu pe toate. Va multumesc pentru intelegere.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tassevasi

         La  debutul meu in pastoral  am intilnit  persoane  care-si  omora  matca   cind  pleca  la fl s  pentru  asa ceva , acasa  ii dadea jos  din pav  sa se  inpercheze  matcile  de salvare  , motivind  cresterea  productiei  de  miere si matci  tinere. Treba  asta o facea meru  dupa  cum spunea el .

bucovineanu

Am practicat izolarea reginelor ins tupii orizontali, pe 4-6 rame cu 2 saptamani inainte de inceputul unui cules principal. Pentru a avea rezultate bune e nevoie ca anterior izolarii, familiile respective sa fi avut o buna dezvoltare. De fapt e nevoie de familii puternice inaintea culesului, fie ca se face sau nu izolare. Prin reducerea cuibului la cateva rame, se elibereaza mai multe albine, care nu vor fi ocupate cu cresterea puietului, avand astfel mai multe culegatoare. Dar daca nu ai armata puternica, degeaba mergi la razboi.  :smile: