viitor apicultor

Creat de csv_29, Ianuarie 28, 2013, 06:36:07 AM

« precedentul - următorul »

csv_29

Buna dimineata,

Sunt nou in ale apiculturi acuma incep sa cunosc cultura albinelor si vreau sa spun cateva cuvinte despre mine si tot ce ma inconjoara .

Ma numesc Sebastian Cojocaru sunt din judetul Caras Severin orasul Otelu Rosu eu stau undeva pe la marginea orasului unde am la cateva sute de metri de mine o frumoasa padure de tei si salcam,am 21 de ani sunt Casatorit si am o printesa de doar un anisor si o luna .
Inca nu am achizitionat nici o familie de albine pentru ca este inca sezonu de iarna prin Martie as vrea sa cumpar undeva la 3 famili pentru inceput pana ne vom cunoaste mai bine(eu si albinele),am vrut undeva la varsta de 10 ani sa imi fac un stup pe 5r cu un prieten care acuma are 200 de famili dar tata m-a descurajat si nu am mai facut nimica iar acuma ca sunt pe cont propriu vreau sa imi fac o stupina mare si frumoasa.

Imi place mult sa escaladez fel si fel de muntii imi place pescuitul e un microb din stramosi imi place desenul foarte mult,am multe hobyyuri si talente ascunse care uneori ma surprind si pe mine.

Lucrez intr-o companie de 1 an si jumatate ca Tehnician pe departamentu de Inginerie noi fabricam cablaje auto pentru 4 feluri de masini,unde lucrez eu sunt 4600 de angajati si avem 168 de compani in toata lumea.

V-am spus in mare despre mine si cam tot ce ma inconjaoara.

Multumesc/Best regards!
Nici nu sti cat nu sti!!

orbanstefan64

bine ai venit pe forum !!!!!

Viorelalbinaru

Bine ati venit .foarte frumos ce ati scris mai sus .,multa sanatate sa auzim numai de bine

csv_29

Multumesc,bine v-am gasit!!!
Nici nu sti cat nu sti!!

G. Iulian

Bine ai venit pe forum! În martie familiile care ies din iarnă au prețul desul de mare. Dacă mai ai răbdare mai bine îți cumperi roiuri după salcâm.   :bravo:

silviu

Bine ai venit si sa dea domnul sa-ti indeplinesti toate visele frumoase!
                              Cu stima,
                                        Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

MariusApicultura

Salut!

Bine ai venit si mult succes in apicultura si nu numai, ca vorba aia "...nici nu sti cat nu sti..."  :).
:hi: :hi: :)
:welcome: :welcome: :welcome:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Kiwi Bee

Bun venit.
Daca ai un prieten apicultor cu 200 de familii nuti va fi problema achizitionarea stupilor la pret "corect" si fara boli.

Inainte sati dezvolti stupina si sa devii apicultor "mare" (aici cred ca te referi la un nr mai mare de stupi) este bine sati alegi un model de stup si nu mai multe in paralel. Cu cit ai mai putine dimensiuni iti va fi mai usor sa te  dezvolti si iti vei ajunge telul mai repede.

Succes.


cetin

Ar fi bine sa te inprietenesti cu cel de la care cumperi-ar fi bine sa fie din zona- si sa faci un pic de practica. Bun venit pe forum!

csv_29

Pai eu am copilarit cu baiatu care are cei 200 de stupi ma ajuta multa lume nu-i problema chiar mi-a dat un model pe 12r de l-am facut eu acasa ,noi cand eram mici construiam diverse lucruri impreuna din revista tehnium am carti de electronica acasa am vrut sa facem si avion,ceva ne-a legat strans,acuma am umblat de l-am angajat in compania in care lucrez nu cred ca nu mar ajuta sau poate ma insel,dar el a spus ca ma ajuta...:P

Doamne ajuta-ne!!!
Nici nu sti cat nu sti!!

MariusApicultura

Cum se numeste compania la care lucrezi? Nu vad de unde esti. Daca nu vr sa faci reclama poti sa imi dai mesaj pe privat. :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Hermannstadt

 :welcome:

Bun venit csv_29, cel mai indicat ar fi sa faci ucenicie pe langa un apicultor cu ceva experienta ( sa participi) la tot felul de activitati care se desfasoara in stupina si totodata fiind anotimpul rece iti recomand sa consulti si biblioteca forumului.

Succes!

Numai bine!

:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

Razvan HD

Bine ati venit !
Va doresc numai bine si cititi tot ce prindeti despre albine !!  :wink:
:hi: :hi: :hi: :hi: :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

csv_29

Hermannstadt am in biblioteca proprie foarte multe carti dar una e sa citesc din carte si alta e sa aud mai multe pareri .
Nici nu sti cat nu sti!!

csv_29

Sumitomo Electric Bordnetze Srl se numeste compania,nu ma deranjeaza sa iti spun aici,ca nu are nimica.
Nici nu sti cat nu sti!!