Protestul Federatiei Asociatiilor Apicole din Romania -ROMAPIS

Creat de viorel55, Octombrie 09, 2014, 02:50:50 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Ce nu intelegi. 1t de zahar = 2 tone sirop de zahar. plus acuma toamna am bagat peste 1t de sirop invertit. Dupa ce m-am insurat am intrat intr-o familie de stupari. Si cu asta ma ocup si eu aproape zilnic.

Eugen B

deci dupa matematica mea am bagat peste 3t sirop. Momentan nu am stupi pe numele meu, ca vreau la anu sa fac proiect daca se poate , daca nu mai imi iau si eu 70-80 de stupi si gata.

mosunick

Citat din: Eugen B din Octombrie 13, 2014, 09:44:13 PM
Ce nu intelegi. 1t de zahar = 2 tone sirop de zahar. plus acuma toamna am bagat peste 1t de sirop invertit. Dupa ce m-am insurat am intrat intr-o familie de stupari. Si cu asta ma ocup si eu aproape zilnic.
Invertirea o faci termic, sau folosesti invertaza? M-ar interesa procedeul cu invertaza, dar nu am prea multe date despre el...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

D006

Ai idee  cata apa bagi la o tona de zahar ca sa rezulte doua tone de sirop ?

TDI


Eugen B

Cumpar sirop(f40) gata invertit. M-am gandit si eu sa invertesc anu asta, dar imi ia prea mult timp pentru cate familii de albine sunt. Pe viitor o sa incerc sa invertesc eu. O sa ma interesez si eu de diferete procedee, tinand cont ca am terminat facultatea de chimie ar trebui sa ma pun sa fac eu siropul invertit. Momentan sunt la inceput de drum si vreau sa fac multe pentru albinele mele.

D006

Cateva postari mai sus ai cumparat o tona de zahar , acum ai cumparat F40 ... frate , pana la urma cine sa numere stupii ???

Citat din: Eugen B din Octombrie 13, 2014, 09:54:47 PM
si vreau sa fac multe pentru albinele mele.

  Care ale tale ??? parca spuneai ca sunt ale rudelor sotiei tale !

Eugen B

Este un calcul simplu de densitate. Pun 1kg de zahar la 1l de apa. Tinand cont ca apa are densitate 1g/cm3 rezulta ca 1kg=1L de apa. Deci 1kg de zahar + 1L de apa = 2kg de sirop. Cine nu ma crede sa cantareasca si sa calculeze

Eugen B

Sirop de zahar am bagat primavara si vara.
Sirop(f40) invertit bag doar toamna.
Cum cine sa numere? Tu nu declari cati stupi ai? si primesti subventie in functie de cati ai declarat. Daca vine control si te prinde ca minti amenda s a m d.

D006

ce subventie sa primesc ??? app. cat este amenda daca minti ???  :nebun:

Citat din: Eugen B din Octombrie 13, 2014, 09:58:05 PM
Deci 1kg de zahar + 1L de apa = 2kg de sirop. Cine nu ma crede sa cantareasca si sa calculeze
Cata miere rezulta din amestecul acesta ?

Eugen B

Pentru TDI.
Calculul se face in functie de raportul apa:zahar. eu fac 1:1
Daca il faci 2:1 sau cum vrei tu calcul se face altcumva. Volumul se calculeaza in litrii si m3. Densitatea in g/cm3. 1L de zahar nu este egal cu 1kg de zahar. Sunt probleme de chimie de clasa a 7. Eu m-am referit la tone si tone sunt. Daca nu ma crezi incearca asa sa cantaresti 1L de apa.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Octombrie 13, 2014, 08:51:50 PM
Citat din: Eugen B din Octombrie 13, 2014, 08:41:55 PM
si verificati stuparii de numarul de stupi.

  Si cine ma rog va numara albinele ?

Sistemul ala de 8 milioane de euro, pe care l-au sustinut si unii apicultori doar de dragul de a nu "supara" mai marii de la Bucuresti!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Eugen B

Eu asta incerc sa explic de la inceput. Stuparii sa primesca doar o subventie per familie de albina.
Exemplu. Ai 10 familii de albine. Statu Roman sa iti dea pentru ele 400 ron. In banii astia intra si trantament si mancare pentru albine pe tot anul. Fara tratamente subventionate si alte siropuri si turte subventioante care le ei de la ei de la firme.
Iti da odata banu si gata. Cumperi ce vrei de unde vrei.
In cazul nostru minciuna e frauda. Dosar penal. Adica ai 20 de stupi si zici ca ai 40 ca sa iei subventie dubla, adica in loc sa iei 800ron(daca subventia ar fi 40), iei 1600. Deci ai mintit numarul de stupi. La asta ma refer, la frauda.
La fel cum fac cei cu pamantul la APIA, declara 5 ha si au 4 ha, primesc cu 150 euro in plus subventie.

TDI

Am cântărit, am calculat, dar ai spus de o tona de zahar si 3 tone de sirop, de aceea dădea cu virgula - pusesei cam multa apa.
Eu invertesc acasa, dar făceam calcule cam la ce cantitate se renteaza ca sa ajung in Ungaria, dupa F40
Când te apuci de invertit caută invertaza E1103 parca si da-mi si mie o sursa.
E durere invertirea la foc, otet, sare de lămâie... s-a discutat.

Eugen B

Vad ca nu sunt clar inteles.
Eu as vrea sa se dea subventie pe stup si atat. Stuparu face ce crede ca este mai bine cu banii pentru a avea familii cat mai bune.
Oricum fara nici o suparare, eu cred ca stuparii sunt dezavantajati in Romania. Sper anu asta si mai ales la anu sa vin si eu cu ceva filmari si poze. Bafta la toti