Protestul Federatiei Asociatiilor Apicole din Romania -ROMAPIS

Creat de viorel55, Octombrie 09, 2014, 02:50:50 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 13, 2014, 11:01:55 PM
Citat din: dragos2006 din Octombrie 13, 2014, 10:53:08 PM
Citat din: pharaonu75 din Octombrie 13, 2014, 10:29:44 PM
... iar care are in aceasta perioada peste 5 rame full de albina se poate numi familie
Tovarasu de la partid , cam ce dimensiune sa aiba respectiva rama ?

DB. E bine? Pentru alte tipuri de cutie sa se calculeze echivalentul a 5 rame DB.
Asta nu exista nicaieri in lume !

pharaonu75

Intotdeauna exista un inceput!
Nu exista nicaieri in lume nici altele care la noi au devenit lucruri cotidiene.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PACO

Toti aveti dreptate, formula de compromis care ar avea avantaje pt. apicultor cat si pt. stat ar fi aceea de subventionare in functie de mierea predata.Exemplu: ai 200 de stupi trebuie sa vinzi cu factura minim 3 tone de miere ca sa prmesti subventia maxima.

TDI

Pai banii de la stat se duc la cei fără stupi si la firmele conexe sau mă rog, la crescătorii de albine, nu producătorii de miere.
Producătorii de miere nu au nevoie de subventii. De ce?
Chiar sunt curios si eu...

D006

Nici un stat nu subventioneaza apicultura pentru productia de miere ci pentru PASTRAREA BIODIVERSITATII !

PACO


Eugen B

Paco cat timp s-a dat subventie pe miere, miere a fost mai ieftina, cand nu s-a dat pretul a crescut. Subventia ar trebui sa se dea cu cap, adica cineva din conducerea tarii sa spuna ceva, dar nush cand se va spune ceva

istodorescu vasile

daca se da subventie la miere,cei ce ar avea de cistigat ar fi procesatorii. a mai fost asta inainte.daca ar renunta la impozit ar fi totusi o revenire la normalitate. impozitarea de la 75 de stupi in sus, afecteaza tocmai pe cei care produc, si  fac apoicultura.nu vreau sa acuz pe cei care au sub acest numar fiindca sunt multi care fac apicultura pe bune cu 50- 60 de stupi, insa sunt foarte  multi apicultori care au sub 75 de stupi declarati, multi dintre ei ii au doar pe hirtie pentru proiecte, in realitate  nu se regasesc. asta cu controle  sa vada ce familii detii , pe cite rame sunt? doar vise ,ca in realitate este nerealizabil.din cei ce fac controle sunt putini care au vazut vreodata un stup deschis.la fel cum au fost declarati in acte fara a exista in realitate, la fel si la controle ar trece fara a exista lazi ,dar un anume numar de rame ocupate de albine. este complicata problema la romini cind e vorba de corectitudine.

romikele

Nea Vasile, poate pe la Mehedinti o fi valabil ce zici, la noi se fac controale si la solicitarea de numere, nu numai pentru proiecte.
Au inspectorii nostri masti si intra prin stupi mai ceva ca apicultorii proprietari  :wink2:

istodorescu vasile

Citat din: romikele din Octombrie 14, 2014, 11:58:24 AM
Nea Vasile, poate pe la Mehedinti o fi valabil ce zici, la noi se fac controale si la solicitarea de numere, nu numai pentru proiecte.
Au inspectorii nostri masti si intra prin stupi mai ceva ca apicultorii proprietari  :wink2:
poate la dumneavostra  primeaza corectitudinea, insa eu va spun nu mai departe, ci de la mine din comuna:sunt in jur de 12 apicultori, 10 au cu toti cam acelasi numar de stupi pe care il am eu singur,insa proiecte pe 141 , sunt in jur de 100.in orasul baia de arama, judet mehedinti, la 17 km de comuna mea, sunt declarati in acte 11000 de stupi, si in realitate numarul nu depaseste 1000.cunosc 2 persoane ce au accesat masura 112, pe 40000 euro, fara a avea vreun stup.comuna mea este isverna, intrati pe saitul APDRP si veti gasi lista cu proiecte.

Cubby

Probabil depinde de cei ce vin in control. La mine a venit cineva sa ii verifice pentru ca am solicitat numere pentru ei. Initial m-a intrebat daca am proiect, i-am spus ca nu, si tot a trebuit sa il duc sa ii vada. Sau poate nu prezint incredere. :D

Kov iulian

Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 14, 2014, 12:08:02 PM
poate la dumneavostra  primeaza corectitudinea, insa eu va spun nu mai departe, ci de la mine din comuna:sunt in jur de 12 apicultori, 10 au cu toti cam acelasi numar de stupi pe care il am eu singur,insa proiecte pe 141 , sunt in jur de 100.in orasul baia de arama, judet mehedinti, la 17 km de comuna mea, sunt declarati in acte 11000 de stupi, si in realitate numarul nu depaseste 1000.cunosc 2 persoane ce au accesat masura 112, pe 40000 euro, fara a avea vreun stup.comuna mea este isverna, intrati pe saitul APDRP si veti gasi lista cu proiecte.

Si uite asa apicultorii sunt niste evazionisti pe care trebuie sa ii jupuim de piele prin taxe si impozite.

D006

Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 14, 2014, 12:08:02 PM
.cunosc 2 persoane ce au accesat masura 112, pe 40000 euro, fara a avea vreun stup.comuna mea este isverna, intrati pe saitul APDRP si veti gasi lista cu proiecte.
Poate nu au proiectul pe stupi sau poate este combinat . Si eu cunosc fermieri care pentru punctaj maxim au mai avut nevoie de 25 stupi . Acum au proiect combinat pe vaci , oi si albine.

istodorescu vasile

persoanele de care vorbeam, au proiecte finantate  sa se inteleaga FINANTATE cu banii luati , proiecte pe stupi.respectivii nu detin nici vaci, nici oi, nici alte animale. detin in acte albine multe de tot, chiar daca nu au habar pe unde ies albinele din stup, nu stiu daca au vazut vreodata un atup deschis.sa nu mai vorbim de fratele primarului, fiica secretarei, ce au accesat  112 proiecte de 25000 euro,mai la inceput, proiecte tot pe albine, care la fel nu au avut niciodata de a face cu apicultura. ma opresc ca iar ma enervez fara rost.

D006