In atentia Grupului

Creat de CRISTI M, Aprilie 23, 2009, 12:26:58 AM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

In aceasta perioada veninul are cea mai mare cantitate de proteina %.
A sosit momentul adevarului ,  care se apuca de treaba ?
:roll:  :roll:  :roll:

catel

Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

tedy2007

eu am colector de venin dar unde sa-l vand daca il recoltez? :roll:

CRISTI M

Citat din: tedy2007eu am colector de venin dar unde sa-l vand daca il recoltez? :roll:
Cat venin ai recoltat pana astazi ?
Daca ai peste 100 gr ai cui sa-l vinzi .

sabin.manolache

Citat din: CRISTI MIn aceasta perioada veninul are cea mai mare cantitate de proteina %.
A sosit momentul adevarului ,  care se apuca de treaba ?
:roll:  :roll:  :roll:
Care grup?
Dl. Catel, ce "asteptam"?
A mai trecut un an apicol si nimeni nu a facut nimic, cel putin "GRUPUL"!!!!
Sau poate "baiatii destepti" fac deja ceva si noua nu vor sa ne spuna nimica???
Le este frica de concurenta.
Nici daca am colecta toti apicultorii din Romanica venin, tot nu am acoperii cecerea cu care se lauda Dl. de la craiova care vinde aparate.
He he, e mult pana departe!
Succesuri.

D006

in sfarsit!
vesti bune!
avem cumparator de venin!
pt viitoarele planuri pe care vi le ve-ti face, referitoare la recoltarea veninului, luati legatura cu mine sau cu Cristi M.

CRISTI M

S-a gasit cumparator pentru venin , nu bisnitar .
Nu mai suntem la faza de vise , pretul este NEGOCIABIL ( nu vreau sa-l afisez , dar este unul foarte bun  ) si ne apucam in aceasta toamna de semnat contracte cu cei care vor sa recolteze venin .
Sunt mai multe variante , o sa aleg varianta care este mai buna si cat mai mult in favoarea apicultorului .
Ca veninul sa aiba o clitate cat mai buna trebuie sa lucram cat mai PROFESIONIST .
Aparatura necesara extractiei va fi una pusa la dispozitie de catre cumparator , nu contra cost , la inceput .
  Eu cred ca ne-ar fi mai bine daca am plati-o in venin intr-o anumita perioada de timp . ( comform contractului pe care il facem ), nu stiu la aceasta ora cat va costa ,  dar o sa aflam cat de curand .
Pentru cei care nu au extras niciodata venin si nu stiu cum se procedeaza ii sfatuiesc sa stea linistiti , pentru ca cineva va veni si-i va explica cum se procedeaza ( teoretic si practic ).
 
   Stiu ca noi Romanii nu mai avem incredere in nimeni si deaceea am gandit o varianta de contract in care "drumul" veninului de la colectare pana la vindere si respectiv pana la primire banilor sa fie TOT TIMPUL in siguranta .
Daca aveti si sigur aveti nelamuriri , pune-ti intrebari .
   Cu respect Cristi M
_______________________________________
Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru , si pot vedea ceva total diferit

maximus

hai sa sparg io gheata....
   1.cum se numeste firma si de unde este?
   2.care sant neajunsurile sau greutatile intampinate de apicultor la recoltarea de venin? intreb pentru ca teoretic stiu multi,dar practica celui ce a recoltat poate sa spuna mult mai multe

CRISTI M

1. Va fi o societate noua
    2. Este la fel ca la un examen :- daca inveti nu mai este greu
                                                - daca nu inveti si nu stii nimic , este foarte 
                                                   greu
       Avem timp pana la primavara sa invatam impreuna .

maximus


CRISTI M

Sper in Septembrie , daca nu , sigur in Octombrie

teoalbina

Si daca tot v-ati hotarat sa colectati venin, v-ati gandit si la faptul ca agresivitatea albinelor va fi destul de crescuta? Sau poate nu aveti vecini in imediata apropiere a stupinei. Eu zic ca asta ar fi primul lucru care trebuie avut in vedere de catre cei care se hotarasc sa colecteze venin. Un alt aspect, inca nu s-a precizat un pret de referinta, aproximativ, pt gramul de venin. Sau e cumva secret?

D006

Una si cu una fac doua . cand am vrut sa fac polen am mers la Zalau la mai multe stupini , am vazut tehnica , am venit acasa am facut colectoare si in acel an am produs o tona de polen.
Si la venin as intra daca as avea unde sa vad concret modul de recoltare , , doar nu e mare branza . Acum depinde cat costa un colector si in cate zile imi amortizez investitia .
  Si un aspect foarte important as spune crucial , sa vorbesc cu un stupar care face acest lucru de cel putin 10 ani si este dispus sa impartaseasca din "secretele" acestei operatiuni.

CRISTI M

D-nu Dragos , aveti dreptate 100%
Un colector Bun poate costa intre 300-500 euro(depinde de unde il cumperi )  si poate recolta 0,2 gr/stup/ciclu .
Este greu la inceput , daca nu vezi la cineva cum se recolteaza ,
D-ul Teo , un gram costa ~ 11euro la ACA , la bisnitari un pic mai mult si in realitate ( daca este de o calitate f buna si gramaj mare  ) ~ cu 300-400% mai mult
Cu respect Cristi M
Am rectificat gresala , este o diferenta mare intre 30-40% si 300-400%

D006

Care este productia medie de venin pe an care poate fi recoltat de la o familie de albine ?
  Nu ai o poza cu acest colector ? pretul mi se pare exorbitant ! ce am vazut eu in liceu nu cred ca se face cu mai mult de 10 euro. Eu daca vreau 100 de colectoare trebuie sa dau intre 30000 si 50000 de euro ....  cam mare riscul , dar hai sa dezvoltam subiectul pt. ca mie imi place sa nu ma plafonez doar in dat la centrifuga.