Depopulare masiva 75%

Creat de andi dinu, Martie 25, 2014, 12:06:40 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Citat din: yulian din Martie 26, 2014, 03:45:01 PM
Cel mai in masura sa-ti raspunda la aceste intrebari este d-nul Ioan Olaru,cred ca-i ocupat sa puna caturile la stupi
Apoi la stupul ala pe o rama, o sa puna si un cat de o rama  =))
[/quote]
Important este de stiut daca mai are si acea rama.  =)) =)) =))  :qp: Eu inclin sa cred ca nu mai are albina deloc.

Eugen B

Depopulari in timpul iernii sunt in mod special din cauza varroa din cate stiu eu. Stiu destui stupari la care le-au murit multi stupi in timpul iernii. Asa ca trebe avut mare grija la tratamente.Mai ales cel din toamna trebuie efectuat cand trebe (cand nu mai este puiet). Dupa cum am scris si pe topil deschis cu tretamente, degeaba unii tratateaza si altii nu, daca ai stupine in vecinatate. Asta observ eu, poate ma insel.

tassevasi

  Depopularile din primavara sun din cauza  greselilor  facute in toamna  inca din  august , nu numai din cauza  varozei .
  Ai inmultit aiurea  , din 2 ai facut  15 probabil tirziu ,albina nu a apucat sa-si  formeze corpul gras  au fost poate  stimulate  tirziu ,  matcile  au ouat pina tirziu , albina  eclozionata  a fost  anemica , inpachetarea probabil necorespunzatoare ,s a m d .
  Data viitoare nu ai sa mai gresesti .
Numai bine .

marian_6777

Citat din: nick din Martie 26, 2014, 11:24:42 AM
Cel mai in masura sa-ti raspunda la aceste intrebari este d-nul Ioan Olaru, el cunoaste bine aceasta tehnologie cu stupul "Ursu", totusi de o vreme nu mai da nici un semnal, cred ca-i ocupat sa puna caturile la stupi si sa faca roiuri la aceasta vreme!
Olaru este ocupat. Alearga cu scara dupa roiuri. Necazu mare este ca nu mai are lazi...  :rotfl:
Nu neglijati tratamentele. Eu am cumparat anul trecut doua familii, si nu le-am tratat imediat cum ar fi trebuit. Am facut acest lucru abia prin August. Am fost ingrozit. A urmat tratamentul de la sfarsitul lui Octombrie cand am gasit foarte putini paduchi. Acum la cel din primavara, nu am gasit deloc varoa. Asta este un semn bun.
   Primul lucru dupa cumpararea de roiuri, familii, faceti un tratament asa cum trebuie. Nu mergeti pe incredere.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

oroles

Treaba cu pionezele se pare ca i-a fost predata lui Ioan Olaru de profu' online.

http://www.youtube.com/watch?v=pmllK7ns4u8#t=44
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Da asa e. Ma mir ca nu a luat brevet pentru folosirea pionezelor in apicultura.  :smile:

feerary

Citat din: tassevasi din Martie 26, 2014, 08:42:23 PM
  Depopularile din primavara sun din cauza  greselilor  facute in toamna  inca din  august , nu numai din cauza  varozei .
  Ai inmultit aiurea  , din 2 ai facut  15 probabil tirziu ,albina nu a apucat sa-si  formeze corpul gras  au fost poate  stimulate  tirziu ,  matcile  au ouat pina tirziu , albina  eclozionata  a fost  anemica , inpachetarea probabil necorespunzatoare ,s a m d .
  Data viitoare nu ai sa mai gresesti .
Numai bine .
Sunt de aceeas parere.  Roiurile se fac in anumite perioade si maiales trebuie respectata o limita.... asta nu vei gasi in DVD pt ca scopul lor este altul  :wink:

andi dinu

Va salut,
Dupa ce am ramas cu 2 stupi,am urmatoarele probleme:
1.In stupii depopulati au ramas multe rame cu miere capacita 1/2 pe ambele fete.si foarte multa pastura.Se poate centrifuga dupa ce a stat toata iarna in stupi?
2.Daca nu se poate centrifuga,trebuie sa le tratez contra "gaselnitei".Unde le pastrez dupa aceea?
3.Am aflat de la tirg ca o familie costa cam 100Euro.Cu un efort mi-as cumpara citiva.E bine sa cumpar acum?Daca da asi prefera ca vinzatorul sa fie din preajma Bucurestiului,ca am doar un Cielo la fel de batrin ca mine.

Va multumesc!

cipik

Ramele le poti folosi pt stimulare prin descapacire. si la hrana eventualilor roi. Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Eugen B

Andi daca nu ai experineta asa de mare, mai bine cumparati roi dupa salcam ca sunt mai ieftini, in loc sa iei vreo 2-3 familii, mai bine iei vreo 6-7 roi, oricum iei cel putin 2 roi in loc de 1 familie, nush exact ce preturi ai la tine in zona, dar mai mult ca sigur ca iesi mai bine daca iei roi. Ai grija de ei anu asta bine si ii faci familii pana in iarna. Acuma faci cum crezi. Bafta si ai grija la tratamente

yulian

Citat din: andi dinu din Aprilie 10, 2014, 11:08:07 AM
Va salut,
Dupa ce am ramas cu 2 stupi,am urmatoarele probleme:
1.In stupii depopulati au ramas multe rame cu miere capacita 1/2 pe ambele fete.si foarte multa pastura.Se poate centrifuga dupa ce a stat toata iarna in stupi?
2.Daca nu se poate centrifuga,trebuie sa le tratez contra "gaselnitei".Unde le pastrez dupa aceea?
3.Am aflat de la tirg ca o familie costa cam 100Euro.Cu un efort mi-as cumpara citiva.E bine sa cumpar acum?Daca da asi prefera ca vinzatorul sa fie din preajma Bucurestiului,ca am doar un Cielo la fel de batrin ca mine.
Va multumesc!

1. Adica ai stupii plini cu rame?? N-ai facut restrangerea de primavara?? Nu recomand centrifugarea mierii de peste an cu tratamente efectuate (sper!) si altele.
2. Pastrarea ramelor se face in locuri racoroase. Daca ai miere pe ele, sanse mici (dar nu imposibile) sa fie atacate de gaselnita. Daca ai rame goale, baga-le 1-2 zile in congelator si ai scapat de "bestie"
3. Cum a zis si Eugen, daca nu gasesti pe cineva care sa-ti dea familii de productie, las-o balta. Iei stupi cu matci batrane si rame de acum 100 ani. Cumpara roiuri, pe 4-5 rame cu 50 eur si esti mai castigat.

andi dinu

Citat din: Eugen B din Martie 26, 2014, 07:51:57 PM
Depopulari in timpul iernii sunt in mod special din cauza varroa din cate stiu eu. Stiu destui stupari la care le-au murit multi stupi in timpul iernii. Asa ca trebe avut mare grija la tratamente.Mai ales cel din toamna trebuie efectuat cand trebe (cand nu mai este puiet). Dupa cum am scris si pe topil deschis cu tretamente, degeaba unii tratateaza si altii nu, daca ai stupine in vecinatate. Asta observ eu, poate ma insel.
Citat din: andi dinu din Aprilie 10, 2014, 11:08:07 AM
Va salut,
Dupa ce am ramas cu 2 stupi,am urmatoarele probleme:
1.In stupii depopulati au ramas multe rame cu miere capacita 1/2 pe ambele fete.si foarte multa pastura.Se poate centrifuga dupa ce a stat toata iarna in stupi?
2.Daca nu se poate centrifuga,trebuie sa le tratez contra "gaselnitei".Unde le pastrez dupa aceea?
3.Am aflat de la tirg ca o familie costa cam 100Euro.Cu un efort mi-as cumpara citiva.E bine sa cumpar acum?Daca da asi prefera ca vinzatorul sa fie din preajma Bucurestiului,ca am doar un Cielo la fel de batrin ca mine.

Va multumesc!