Depopularea stupilor

Creat de SPYKAL, Decembrie 08, 2013, 01:53:25 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Cauzele care duc la depopularea stupilor au fost enumerate mai sus ,dar mai este o cauza si anume :-blocarea cuibului cu pastura si miere ---matca nu mai are celule goale pentru ponta ---in timpul si dupa cules multe albine mor ---generatii noi de albine nu mai apar sau prea putin ---dupa cules extragem mierea si numaram bidoanele cu miere
Deblocarea cuibului se face in timpul culesului prin scoaterea ramelor cu pastura si duse la rezerva---ramele cu miere se storc sau se trec in corpul de stransura ( cine are MER sau ME ) consider ca aceasta este cauza principala a depopulari stup[ilor

stefan1

  Blocarea cuiburilor este o cauza a depopularii, dar e o altfel de depopulare. In general acele familii nu dispar, doar pierd din populatie si se pot redresa. Ce a patit el si,cum sm spus, si eu e o altfel de disparitie, inexplicabila.

  Ce a spus Orbanstefan64 poate ar merita o discutie. Mie mi s-au intamplat acele cazuri numai cand toamna au venit in zona alte stupine. Eu mi-am explcat prin unele viroze cu care acele albine au venit si fata de care ele poate chiar au dobandit o rezistenta, in timp ca cele din zona erau nepregatite, ceva asemanator cum populatiile Americii mureau de boli comune cand au venit in contact cu europenii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

SPYKAL


yulian

Citat din: SPYKAL din Decembrie 10, 2013, 09:23:46 PM
Alte pareri?!!!
Alte intrebari? La ce perioada a anului va referiti cand intrebati despre depopularea stupilor? Dupa un cules intens poate aparea depopulare, peste iarna apare depopulare, in lipsa tratamentelor la momentul oportun, intoxicare la rapita, la tei, la FS. Depinde cat de bine are apicultorul ochiul format ca sa isi dea seama de depopulare. Este o intrebare cu multe variabile...la fel de complexa ca si viata albinelor.

kamy

Io am cam esperimentat ase ceva,undeva in 2007 eram intrat cu capu in constructii,an de cacao,timp de albine ioc si ,,scapa care poate,,!albine lasate in grija ,,CELUI DE SUS,,
Amu sa revin la concluziile mele:
In anii in care te pun pacatele sa mergi la rapita si salcamu nu merge ai sanse mai mari de dezastru,sigur o cauza ar fi colburile de tratament a rapitei,un cules bun de afara sau din sac dupa rapita schimba macazul,altfel au tot sezonul o anemie generala care ajutata oleaca de paduchii care vin la pachet cu toate neamurile(virusii) e formula sigura!
Dupa observatiile mele,familia care in lunile mai iunie sta mai prost cu rezervele de hrana sant primele candidate mai ales ca daca nu au nectar suficient mai mananca si polen mai mult care le cam rareste!
La hibrizi parca e mai vizibil fenomenu dar nu face prea mari diferente!
La asta(lipsa rezervelor si prezenta paduchilor cu,, neamuri,,)o contributie semnifivativa are si foamea stuparului de a extrage tot si de a lasa familia ,,in pioneze,,cu hrana!virusii le slabesc apararea si pier furate!
Parerea me,pentru preventie intotdeauna rezerve suficiente lasat in stupi mai bine mai mari decat mai mici,tratamente de paduchi la zi,si mare atentie o famile raioasa(slaba) pe timpul sezonului activ e veriga cea mai slaba a unui lant,io am mai scris ca am incercat sa introduc rame cu loca in familii sanatoase si nu s-au imbolnavit si au curatat,acu zic ca o fi fost noroc chior,nu as mai avea curajul sa fac reconstituirea dar la o familieraioasa sa va asteptati sa dea de ea toate boalele posibile!sa nu taiati de pe lista nici nosemoza care e un ajutor de nadejde in ccd!

D006

In anul care tocmai se incheie au fost semnalate primele cazuri de declin marcat al coloniilor de albine pana la disparitia lor totala. Amanuntul cel mai important este faptul ca dupa disparitia coloniile nici o alta albina din respectiva stupina NU s-a atins de mierea din respectiva lada. In mod normal daca lasi in stupina o lada cu rame pline cu miere si cu urdinisul deschis foarte repede acea lada va fi atacata de toate albinele. Inca un amanunt , depopularea a lovit in familiile puternice si nu in cele slabe.
  Factori declansatori :  nosema cerana , pesticide sistemice folosite la rapita primavara ( lucru interzis dar practicat pe scara larga) , suprachimizarea terenurilor pe care se cultiva floarea- soarelui , stropirea masivelor de tei din jurul Bucurestiului contra tantarilor.
  Masuri de protectie : deja multi apicultori profesionisti au exclus din calendarul lor mersul la tei si unii deja au exclus si culesul de rapitza .

SPYKAL

Citat din: yulian din Decembrie 18, 2013, 05:46:24 PM
Citat din: SPYKAL din Decembrie 10, 2013, 09:23:46 PM
Alte pareri?!!!
Alte intrebari? La ce perioada a anului va referiti cand intrebati despre depopularea stupilor? Dupa un cules intens poate aparea depopulare, peste iarna apare depopulare, in lipsa tratamentelor la momentul oportun, intoxicare la rapita, la tei, la FS. Depinde cat de bine are apicultorul ochiul format ca sa isi dea seama de depopulare. Este o intrebare cu multe variabile...la fel de complexa ca si viata albinelor.
Vorbeam aici de perioadele de toamna tarzie.

bucovineanu

Daca rapita duce la depopulare, salcamul nu da in fiecare an, teiul e manat sau stropit cu insecticide, floarea e plina de pesticide, din ce se mai poate face miere?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Da, suntem pe "drumul cel bun'. Numai asa intram si noi in randul tarilor cu "apicultura avansata".

D006

Se merge pe salcam , floarea soarelui urmata de un cules puternic de polen astfel albinele sa se resimta cat mai putin dupa chimicalele de la marele cules.

marian sima

E greu de zis ceva despre depopularea stupilor.
Acest lucru s-a intamplat si la mine in zona insa intr-o perioada cand eu nu mai ma uitam in stupi.
3 ani stupi mei nu au primit nici un tratament doar scoteam mierea ca sa nu roiasca.
In aceasta perioada un apicultor m-i se vaita.
Mariane i-mi dispare albina din cutii si am vazut cutii curate pline cu rame cu miere dar albina disparuse.
Iarna zbura glont din cutie de ziceai ca pleaca la cules si dusa era ,intr-un an din 140 de familii mai a ramas 8.
Atunci am ajuns la concluzia ca celula mica este rezolvarea problemei.
Rapita nu ma afectat,floarea-soarelui nici atat.
Pe timpul lui Ceasca la persoanele de la oras mai sensibile li se spunea pui colectivisti.

Am creat o albina ingradita si sensibila ,e rezultatul nostru,calirea albinei si reantoarcerea la profilul ei natural e rezolvarea problemei.





stefan1

Citat din: dragos2006 din Decembrie 29, 2013, 09:08:19 AM
In anul care tocmai se incheie au fost semnalate primele cazuri de declin marcat al coloniilor de albine pana la disparitia lor totala. Amanuntul cel mai important este faptul ca dupa disparitia coloniile nici o alta albina din respectiva stupina NU s-a atins de mierea din respectiva lada. In mod normal daca lasi in stupina o lada cu rame pline cu miere si cu urdinisul deschis foarte repede acea lada va fi atacata de toate albinele. Inca un amanunt , depopularea a lovit in familiile puternice si nu in cele slabe.
  Factori declansatori :  nosema cerana , pesticide sistemice folosite la rapita primavara ( lucru interzis dar practicat pe scara larga) , suprachimizarea terenurilor pe care se cultiva floarea- soarelui , stropirea masivelor de tei din jurul Bucurestiului contra tantarilor.
  Masuri de protectie : deja multi apicultori profesionisti au exclus din calendarul lor mersul la tei si unii deja au exclus si culesul de rapitza .

  Descrise exact manifestarile. E diferenta fata de depopulari din cauza la blocaj sau boli evidente. Semnul cel mai caracteristic este acela pe care nici acum nu mi-l explic, ca stupii nu sunt atacati de hoate, desi au multa miere si hoate incearca la alte familii.
  Ca factori declansatori, in cele 2-3 cazuri pe care le-am avut in trecut eu trebuie sa exclud rapita (ca nu este), floarea-soarelui (idem), stropirile la tei sau contra tantarilor ( - ). Ramane in discutie o intoxicatie cu polen (se intampla la familii puternice care au avut o vreme foarte mult puiet) sau o boala mai greu de detectat, fara semne clinice. Ceva reduce drastic durata de viata a albinelor, incat puii traiesc doar cateva zile, doar cat sa paraseasca cuibul, fara a mai creste puiet sau a face muncile din cuib. Boala se transmite probabil prin schimbul de hrana intre membrii familiei si depopularea este tot mai drastica, pana dispar toate albinele sau ramane doar o mana de albine cu matca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Nea Stefan nu este nici o intoxicatie cu polen,de la stupina mea pana la stupina apicultorului care a pierdut 132 de familii nu era mai mult de 200 de m.
La distanta aceasta albina  acelui om  a mers pe aceiasi sursa de nectar si polen ca si albina mea .
In Romania aceasta problema se manifesta pe timpul de iarna cand albina nu mai iese afara.

De acea este si fenomenul ramelor cu miere neatinse,albina paraseste stupul si nu moare la distanta mica,iese pe urdinis glont si zboara in linie dreapta.
Nu e chestie de polen deoarece problema se manifesta intr-o perioada cand nu mai este puiet ,nu are de unde sa aduca polen si albina nu are activitate in afara cuibului in acea perioada.

Am vazut aceasta problema de aproape,nu reduce nimic durata de viata a albinelor deoarece nu ai albina moarta pe linga stupi si nici in stup.
E diferit de cea ce e in Spania unde am vazut ca ramane matca cu cateva albine.
In Romania nu ramane puiet nu ramane matca nu ramane nimic ,doar ramele goale de albina si pline cu miere.

Unde s-a constatat problema sa stea 30 de minute langa urdinise si sa vada daca albina paraseste stupul asa cum am zis.

2-3 cazuri e altceva fata de 132 de familii ale acelui apicultor urmate de 40 si ceva de familii ale nepotului lui.

Albina la dimensiunea ei naturala e rezolvarea.
Cati oameni de 2,60 a-ti vazut ajungand la o varsta inaintata?
Cati asemenea oameni mor prematur?
Cati se misca greoi datorita dimensiuni?
Alearga ei mai repede decat un om normal?
Care oboseste mai repede?
Care are  metabolismul mai bun?
Asa e si cu albina.
O albina mai mica se apara mai bine de factori mai marunti care o ataca.


stefan1

  Si la mine s-a intamplat doar la 1-2 familii desi au fost pe aceeasi vatra. Eu zic ca este un efect cumulat al toxinelor introduse in stup. Fie genetic acea familie a fost mai sensibila, fie a strans polen mai mult dintr-un loc cu probleme, fie polenul cu probleme mai mult consumat de familia cu puiet f mult a declansat boala in albinele doice si acestea au raspandit-o apoi la puietul care iesea debil si neviabil. Faptul ca nu se vad albine in jur poate insemna ca acestea isi simt sfarsitul si se indeparteaza voit de stup. La mine cel putin, slabirea - cand a fost - a inceput de prin august si s-a accentuat in septembrie-octombrie. Paduchii, cel putin la mine nu erau mai multi decat la alte familii nici in puiet nici dupa tratamente.
  Faptul ca albinele plecau pe iarna din stup si zburau sa moara departe poate insemna acelasi lucru: albina tanara din ultimul puiet a fost neviabila, stupul a intrat in iarna cu albina batrana si aceasta isi simtea sfarsitul si parasea stupii si pe iarna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)