Stup cu fund antivaroa

Creat de n0rs3m4n, Iunie 21, 2013, 12:32:20 PM

« precedentul - următorul »

n0rs3m4n

Salut, sunt un incepator in tainele apiculturii. in urma cu o saptamana am luat 2 roiuri naturale de albine si le-am bagat in 2 stupi cu fund antivaroa. Astfel, dupa transport, ajuns cu ei la gradina mea, am scos tablele de pe fundul stupului, astfel a ramas doar plasa antivaroa. Un prieten ma sfatuit sa ii ajut primele zile cu sirop 1 la 1, dar pe tot acest timp am observat ca o parte din albinele acelor stupi se stabileau seara pe plasa acelor stupi, in afara stupului, mai exact in afara cutiei dedesubtul stupilor, fapt pentru care ma gandeam sa nu roiasca sau. . . dupa toate astea am hotarat sa pun inapoi acele table dupa ce am maturat albinele de pe plasa antivaroa, sa se invete ca treaba lor e in stup nu in afara lor si am intrerupt alimentarea cu siropul pt stimulare. As dori sa ma ajutati cu un sfat pentru urmatoarele zile, cat sa le las aceea tabla acolo, daca sa le mai bag sirop sau nu, cand sa incep sa mai bag rame cu foite pentru cladire deoarece acum am doar 5 rame in fiecare stup, etc., mentionez ca acesti 2 stupi au matca si au inceput fff bine sa cladeasca ramele cu foite, astept insa depunerea oualor de matca si intarirea familiilor pentru iarna. Multumesc

SPYKAL

In primul rand bine ai venit printre noi, multe bucurii si satisfactii in  ceea ce ti-ai propus sa faci. Spui ca sunt roi naturali. Nu au cum sa mai roiasca daca au ce le trebuie. Lasa-le in pace si nu le mai matura pt ca ele stiu mai bine decat tine sa gaseasca calea spre urdinis. Scoate tabla (sibarul) pt ca si asa este vreme caniculara. In privinta siropului da-le 200ml la doua zile si pune-le foite la cladit (una la 10 zile). Atentie cu siropul pt ca in curand va incepe culesul la floarea soarelui si nu vei mai avea nevoie de asa ceva. Siropul se foloseste in perioadele inactive (fara cules) doar pt stimularea pontei matcii si de a-i crea sentimentul de cules.  Sanatate maxima si butoaie pline!!!

C@T@LIN

#2
 :hi: un film despre problema ta

http://youtu.be/WQ5xjAMSbHU

n0rs3m4n

am citit si eu o idee pe internet cum ca acestea s-ar aduna acolo deoarece ele simt feromonii matcii. sa inteleg ca aceasta este singura problema pt care ele se aduna acolo si nu in stup. O alta problema ce am uitat sa o specific, problema e ca mai exact la lasarea serii ele se aduna acolo. luand in calcul aceasta problema, daca maine zi este o vreme urata, cu frig, ploi, etc., acele albine prinse in afara stupului, pe fundul stupului mai exact, le pot pierde? pot murii acolo ? sau se trecoara ele pe rand in stupul respectiv ?

romikele

Imi pare rau pentru cel care a postat filmul dar a dezactivat comentariile, dar nu fundul AV este problema ci stuparul.
Fiecare tehnologie trebuie corect aplicata, sau abandonata.
Albinele trebuiesc impiedicate sa patrunda sub stup, indiferent de mod - cu plasa, panza sau alte materiale.
Chiar suportul poate fi gandit pentru a impiedica fenomenul.

n0rs3m4n

alte idei ? ieri am scos tablele de la stupi

costelinni

Citat din: romikele din Iunie 21, 2013, 03:08:55 PM
Imi pare rau pentru cel care a postat filmul dar a dezactivat comentariile, dar nu fundul AV este problema ci stuparul.
Fiecare tehnologie trebuie corect aplicata, sau abandonata.
Albinele trebuiesc impiedicate sa patrunda sub stup, indiferent de mod - cu plasa, panza sau alte materiale.
Chiar suportul poate fi gandit pentru a impiedica fenomenul.
Si eu ma lovesc de aceeasi problema in pavilion, care ar fi rezovarea situatiei?
:thanks:
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

Tamu

Cand ajunge miere, sirop sau polen pe sita, ele merg sa o recicleze. Asta se intampla de obicei dupa alimentarera hranitorului (tip uluc), sau dupa ce s-a umblat in cuib si unele capacele de pe faguri se rup si mierea se prelinge pana pe sita.
Stupii mei sunt cu sita pe toata suprafata si niciodata nu am avut mai mult de 5-10 albine sub sita.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

romikele

Citat din: costelinni din Iunie 24, 2013, 08:25:10 PM
Si eu ma lovesc de aceeasi problema in pavilion, care ar fi rezovarea situatiei?
:thanks:

Pe pavilion se pot lasa suberele montate, care vor fi scoase doar la transport.
In acelasi timp se va asigura o ventilatie eficienta la partea superioara, prin podisor cu sita pe circa jumatate din suprafata

12 BNR

am primit 25 de stupi fiecare pe 20 rame, cu 2 urdinisuri, nu foarte mari, le pregatesc pt la anul. aerisire eu zic au foarte slaba in Capac de 20cm/3cm de o parte si de alta.daca tot le pregatesc, le vopsesc as vrea sa le fac o aerisire mai buna si nu stiu cum. eu m-am gandit sa decupez din fundul stupului un 25/25 si sa pun plasa. ce ziceti? cei care aveti stupi de genul acesta va rog sa va dati cu parerea.

costelinni

#10
Citat din: romikele din Iunie 24, 2013, 08:40:49 PM
Citat din: costelinni din Iunie 24, 2013, 08:25:10 PM
Si eu ma lovesc de aceeasi problema in pavilion, care ar fi rezovarea situatiei?
:thanks:

Pe pavilion se pot lasa suberele montate, care vor fi scoase doar la transport.
In acelasi timp se va asigura o ventilatie eficienta la partea superioara, prin podisor cu sita pe circa jumatate din suprafata

multumesc pentru sfat, am sa incerc si aceasta varianta
am observat si multa albina care "zace" in spatele diafragmei
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

n0rs3m4n

eu am scos sublerele din nou cum am zis ... iar acum nu le-am mai zarit deloc sub stup pe plasa. cea mai plauzibila idee e ceea cu mierea sau siropul ce ajunge pe plasa de pe fundul stupului ... multumesc !

Apicotef

Clipul de mai sus este postat de mine pe YouTube.

Nu folosesc decat experimental aces tip de fund, insa nu sunt incantat de el. Este excelent pe timpul transportului si pentru efectuarea tratamentului direct cu fitil aprins (fara varojet).

In clip prezint fenomenul care apare la familie, ATENTIE - nu dupa ce am umblat la stup banuind astfel ca se aduna pentru resturi de ceara sau miere. Consider ca daca ar veni dupa picaturi de miere picate pe plasa...ar veni si albine de la alte familii si asta ar declansa furtisagul....ar fi ca si cum manjim stupul cu miere. De aceea cred ca motivul sunt atractia feromonilor.

Daca veti arunca in iarba o regina...veti observa ca in jurul ei se aduna albine atrase de feromoni...la fel cred ca se intampla si aici. Rezolvarea ar fi sa stam cu suberele inchise presupun.

SPYKAL

Citat din: Apicotef din Octombrie 10, 2013, 10:13:24 PM
Clipul de mai sus este postat de mine pe YouTube.
In clip prezint fenomenul care apare la familie, ATENTIE - nu dupa ce am umblat la stup banuind astfel ca se aduna pentru resturi de ceara sau miere. Consider ca daca ar veni dupa picaturi de miere picate pe plasa...ar veni si albine de la alte familii si asta ar declansa furtisagul....ar fi ca si cum manjim stupul cu miere. De aceea cred ca motivul sunt atractia feromonilor.
Daca veti arunca in iarba o regina...veti observa ca in jurul ei se aduna albine atrase de feromoni...la fel cred ca se intampla si aici. Rezolvarea ar fi sa stam cu suberele inchise presupun.

Fundul AV are un rol foarte bine structurat in cadrul unui stup. Aici depinde si de model. Ce ai filmat tu acolo (sau cine o fi facut-o) este din vina.......stuparului :qp: :qp: Stima si respect!!!

Apicotef

Mai dl spykal ... cum e structurat....pe capitole cumva  :qp:
Baga si tu ceva mai stiintific ... o explicatie mai documentata ... sau de ce nu...posteaza un clip pe YouTube sa vedem si noi cum se lucreaza ... Impartaseste-ne si noua ceva din ce inseamna exact " rol foarte bine structurat in cadrul unui stup" :qp: :qp: :qp:
PS Acceptam si copy/paste dintr-o carte de specialitate...numai lamureste-ne concret cu structurarea asta  :bravo: