Matca sau botca?Ce aleg..... astept pareri.

Creat de codrin br, August 15, 2012, 10:38:34 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Eu asa vad ca Codrin doreste sa treaca iarna cu cit mai multe regine posibile impingind "experimentul" la extremitati.
Exista ani cind cu mult noroc este posibil ceea ce el doreste dar nu in fiecare an. Este acest an acel an rar? Cred ca nimeni nu poate sa spuna cu sigur ca "da". Mai degraba cu totii am optat ca "nu" - din cele postate mai sus.

Deci eu merg pe ideea ca aici se doreste partrarea reginelor peste iarna.

O posibilitate ar fi ca:
-dupa ce reginele sau imperecheat treptat se mai adauga o rama de puiet capacit daca este de unde(DAR CU CONDITIA SA NU SE SLABEASCA ALTE FAMILII IN MOD DRASTIC!!!). Multe rame (2-3-4) cu puiet capacit nu se poate adauga ca nu va fi destula albina acoperitoare.
-pt iernare recomand ca roii slabuti(pai nu o sa fie nici unul beton) sa se puna peste o familie puternica. Deci avem o familie puternica apoi punem o gratie hanneman apoi roiul si apoi podisor si capac. Un ziar plin cu tesituri sub gratia hanneman ar fi recomandat.
Daca crapa acei roi nici o problema caci cutiile si ramele se mai pot folosi la anu.

codrin br

Da , este foarte indicat roii sa ierneze cum spuneti, in stupul etajat, sau intr-unul orizontal de 22-24 rame unde avem doua familii iar la mijloc acel roi, sau inca o varianta, din cate am vazut la un prieten, rama despartitoare dintre familii sa fie din plasa si atunci cuibul pentru iernare se formeaza la mijloc langa acea plasa ( deci doua familii se incalzesc mai bine decat una singura).
Toate cele bune.

G. Iulian

Ești hotărât, singuri sigur nu vor trece iarna, dacă ai lângă ce să îi iernezi (o altă familie) cresc șansele dar nu îți poate garanta nimeni că o să reușești. Eu îți doresc mult noroc în încercarea ta.

codrin br


ves.lucian

  acuma stii cum se spune : la lucrul gata orice prost stie sa bage de vina !!!
  eu nu as mai fi incercat sa fac roi la ora asta !!!
  am avut acum 2 ani o familie pe 10 rame , fara sa aibe cat , in care am gasit botci de salvare !!!
  la sfatul unui prieten , l-am " rupt in doua " !!! cinci rame au ramas pe loc , cinci le-am dus la 10 km distanta !!!
  la cel pe care l-am mutat a iesit matca , s-a imperecheat si a trecut iarna cu emotii !!! ( miere in punga deasupra ramelor ) !!!
  la cel care a ramas acasa nu am mai vazut matca de nici un fel !!! a trebuit sa-l unific !!! l-am unificat cu unul tare slab si pana la urma iarna a brancotat !!!
  asa ca dintr-o familie buna m-am ales cu o mata lesinata pe care era cat pe aci sa o pierd !!!
  NU AS MAI REPETA ACEASTA EXPERIENTA PENTRU NIMIC IN LUME !!!
  citind ceea ce ai scris as zice asa : era o varianta sa marchezi matca batrana , ( daca nu a fost marcata dinainte ) , si sa urmaresti ce se intampla !!!
  am citit undeva ca albinele nu lichideaza matca batrana pana nu inceope sa ponteze tinerica !!!
  cele 2 matci pot coabita pana toamna tarziu , intra in iarna amandoua , si primavara mai gasim in stup doar pe cea tanara !!!
  sanatate maxima tuturor !!! :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!