Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

     Insfarsit am ajuns cu bine acasa. Gata cu vacanta, de maine incep munca si nu stiu cu ce sa incep.  Ma las in seama inspiratiei de la dimineata, acum incerc sa pun niste poze care le-am salvat cu cititorul de card. La inceput, cateva flori din curtea fiicei mele, Bianca. Aici am adus de la Dupapiatra si vreo 15 mesteceni care s-au aclimatizat foarte bine.

andreiu

      Trandafirii sunt  cam la ultimele flori, iar glicina si trambita acum se deschid.

andreiu

     Cateva sortimente

andreiu

       Mosu la mare, in inghesuiala de pe plaja hotelului la care trebuia sa ne cazam.

andreiu

       In piscina hotelului

andreiu

      Si departe de harmalaie, pe plaja generoasa si libera de la Navodari.

andreiu

      Povestea muntelui nostru la malul marii a inceput fireste, cu organizarea de santier, la cota zero. Cei doi mesteri si-au impartit sarcinile si s-au apucat serios de treaba.

andreiu

      Dupa mai multe consultari si ceva eforturi, muntele nostru prinde contur, si cineva a venit cu idea de a construi si o autostrada pana in varf.

bismark

   Fericitule,ce bine e sa ai la virsta  noastra doi nepoti cu care sa poti discuta probleme din viata lor, care acum este cea mai frumoasa.Era mai frumos sa fii tu in muntele acela cu capul in virf (sa fii virful Omul).Tare as vrea sa mai fim ca ei.Cu mult respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       Pai tocmai acesta este farmecul, omule. Doua saptamani, cel putin pe plaja, am fost ca ei. Ia te uita cum arata un copil la varsta de 65 de ani, mandru nevoie mare ca a terminat castelul de nisip. Referitor la prima ta remarca, am ajuns in aceasta placuta ipostaza datorita insurarii devreme si aducerea pe lume a copiilor in prima parte a casniciei. Este destul de greu, dar iata ca merita.

andreiu

      Pana acum aveam putina teama de meduze, aveam parerea preconceputa ca sunt periculoase. Dupa ce am pozat imaginile urmatoare cu un tanar necunoscut, care a prins o meduza mare, mi-am revizuit putin conceptia despre aceste superbe vietuitoare marine.

andreiu

       In ultima zi la mare am fost invitati sa luam masa la parintii lui Alex. La intrare ne-au intampinat doi  'catelusii'  de un an, ciobanesti carpatini, baiat si fetita. Deja am negociat un catel pentru Dupapiatra, cand Craita va face primii pui.

andreiu

      In curte, printre multe specii de pomi fructiferi si arbori ornamentali, am vazut si un arbore de matase.

andreiu

     La plecare am luat mai multe crengute de piersic , cais, par si cires, dintre soiurile pe care nu le am eu, le-am udat bine si le-am impachetat in hartie umeda. Sper sa reziste mugurii pana ajung la locul de altoire, la Deva si la Dupapiatra.

bismark

   Cred ca au rezistat daca le-ai pus in hirtie umeda si intr-o punga sa nu se usuce.Eu am adus tocmai din Germania si au rezistat.Asa-i acum la virsta noastra vrem sa mai fim tot copii.De pe unde am fost am cumparat afine pentru afinata zilnica si alune sa le pun in pamint sa prind si eu citiva.Ca cei cumparati vad ca nu rezista la caldura mare.Daca or iesi direct aici poate se vor adapta asa cum s-au adaptat si kaki si rodiile.Cred ca la anul voi avea primele kaki si rodii.Am cules primele goji din gradina..Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/