Este permis sa se lucreze la albine duminica?

Creat de oroles, Mai 18, 2014, 07:17:14 AM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: mihai.vr din Mai 18, 2014, 07:17:23 PM
Sa inteleg ca tu nu suni la 112 duminica, ca vine defapt Satana si te salveaza de la moarte sau hoti sau incendiu? :) Oamenii aia de ce au voie sa lucreze duminica? Sau nu mergi duminica la un magazin deschis sa iti cumperi ceva ce ai uitat sau iti trebuie pentru luni?

... citesti si nu intelegi nimic !   oaia daca cade in fantana in ziua Domnului sari si o salvezi !

  cat priveste treaba cu magazinul e pacatul celuia care il tine deschis.

Porfy66

O fi pacat sa deschidem calculatorul diminica si sa tastam tampenii pe forum?

relutu

Fiecare isi ia rasplata dupa ceia ce face, asa ca fiecare face cum ii spune constiinta.

dodo79

Citat din: Porfy66 din Mai 18, 2014, 07:24:24 PM
O fi pacat sa deschidem calculatorul diminica si sa tastam tampenii pe forum?
:bravo:,asta e tare  :)  :hi:
desi ,coincidenta azi e si ziua mea de nastere,am fost nevoit sa intru in 2 stupine si sa muncesc.asta este.
dar acum cand vad cate tampenii se scriu ma si amuz copios.
=)) =))
domnule doctor Dragos,sa inteleg ca daca dumneata esti chemat la o persoana care este inscrisa medical la cabinetul dumneavoastra ptr o urgenta,o evitati?
nu doresc sa mai intru cu dumneavoastra in replici urate.daca doresti sa raspunzi la intrebare facetio decent.daca nu va rog sa nu o luati in considerare.
Relutu are dreptate.fiecare face cum crede de cuviinta.

D006

Citeste ce am scris mai sus ! sau nu intelegi romaneste ? daca vrei iti dau un raspuns cu litere mari de tipar.

PS. " mai sus " inseamna si paginile anterioare .

oroles

Citat din: Porfy66 din Mai 18, 2014, 07:24:24 PM
O fi pacat sa deschidem calculatorul diminica si sa tastam tampenii pe forum?

Nu inteleg de ce astea sunt "tampenii"? Ceea ce pentru tine devin "tampenii" pentru mine sunt lucruri importante. Dezvoltarea noastra ca oameni nu ar trebui sa se faca doar in plan profesional, ci si in plan spiritual. Daca tu nu ai astfel de intrebari inseamna ca nu ai constiinta si nu esti mai destept decat animalele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mihai.vr

Daca dorim sa tinem ziua de odihna sau de sabat atunci trebuie sa o tinem pana in capat.... Nu cum ii zice la fiecare constiinta. Atunci trebuie omorat negresit cel care lucreaza in Sabat. La evrei asa era Legea.

Exodul 31:15-17: Lucrul să ţi-l faci în şase zile; a şaptea zi, cea de odihnă, odihnă sfântă va fi ea pentru Domnul; tot cel ce va lucra în ziua odihnei, cu moarte va fi omorât.
16   Vor păzi aşadar fiii lui Israel zilele odihnei, şi vor face aceasta din neam în neam: legământ veşnic,
17   veşnic semn între Mine şi fiii lui Israel, pentru că'n şase zile a făcut Domnul cerul şi pământul, iar în ziua a şaptea a încetat şi S'a odihnit".

Dupa cum vedem versetul 17 spune ca este un semn intre Dumnezeu si Israel, nu omenire (legea nu a fost data lui Adam, ci lui Moise).
Coloseni 2:13-16: v'a făcut vii împreună cu El, iertându-vă toate greşalele,
14   ştergând zapisul (documentul scris de mana) ce era asupra noastră, potrivnic nouă prin opreliştile lui e, pe care ni l-a luat din cale pironindu-l pe cruce;
15   prin ea biruit-a El Începătoriile şi Stăpâniile, dezbrăcându-le şi dându-le'n privelişte f.
16   Aşadar, nimeni să nu vă judece pentru mâncare sau băutură sau cu privire la vreo sărbătoare sau lună nouă sau sâmbete;
Versetul 16 concluzioneaza frumos: pentru a fi aprobati de Dumnezeu nu mai trebuie sa tinem Sabatul, la fel cum nu mai suntem limitati nici la mancare (cum erau israelitii).

D006


rarescyp

asta sa imi fie cel mai mare pacat; ca lucrez la albine duminica...
pt mine apicultura e in primul rand o pasiune inca nu pot spune ca e o afacere;...

apropo...azi am vandut 12 kg de miere...sa-mi fie iertat pacatul....

Ex: daca am stupii pe camp la rapita si a inceput salcamul; si la meteo se anunta ca de luni incep ploile in zona mea, iar daca ploua drumul devine impracticabil..eu ar trebui sa stau pana se opresc ploile si se usuca drumul, doar pt ca duminica nu se lucreaza...?...si multe alte situatii..

dar cei care au servici si pot ajunge la stupi doar la sfarsit de saptamana....
cred ca suntem poporul cu cele mai multi sarbatori si cu cele mai multe zile libere....romanul ( in genral ) daca ar putea ar munci doar 2 zile pe sapt, iar restul zilelor l-ar cinsti pe dumnezeu prin baruri si prin carciumi...

sunt printre noi si apicultori profesionisti care poate nu lucreaza duuminica la stupi, ca doar au angajati care muncesc pt ei...

P.S.  sunt crestin ortodox si cred in Dumnezeu

ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

D006

Citat din: rarescyp din Mai 18, 2014, 08:28:07 PM
P.S.  sunt crestin ortodox si cred in Dumnezeu
gresti , esti doar vocea satanei !
  Cu credinta poti muta muntii din loc , cu credinta Dumnezeu iti va da atata miere incat nu vei putea tu sa extragi.

  PS. In vest clasa muncitoare are mai multe zile libere decat in Romania.

feerary

Dragos.... tu cum Il cinstesti pe Dumnezeu in ziua de Duminica?

bio

Citat din: dragos2006 din Mai 18, 2014, 09:15:00 PM
........

  PS. In vest clasa muncitoare are mai multe zile libere decat in Romania.

Ahha... clasa muncitoare din vest este mai credincioasa.. ?


Bio a muncit azi de i-a sarit capacele..:(... sunt in urma cu lucrarile si nu pot lasa albinele fara ingrijirea necesara .

marian sima

Nu santem evrei.
Insa prin credinta santem urmasi lui Avram.

Am intrebat minte Isus cand face urmatoarea afirmatie?
"Câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege" (Matei 5,18)

In Isaia Dumnezeu spune destul de clar cum trebuie tinuta ziua de odihna.


Isaia 58:13

Cornilescu (RMNN)

13 Dacă îţi vei opri piciorul în ziua Sabatului, ca să nu-ţi faci gusturile tale în ziua Mea cea sfîntă; dacă Sabatul va fi desfătarea ta, ca să sfinţeşti pe Domnul, slăvindu -L, şi dacă -l vei cinsti, neurmînd căile tale, neîndeletnicindu-te cu treburile tale şi nededîndu-te la flecării,



Nu numai ca sabatul nu sa desfiintat dar el va fi tinut si dupa revenirea lui Isus.

Isaia 66.

22 Căci, după cum cerurile cele noi şi pământul cel nou, pe care le voi face, vor dăinui înaintea Mea – zice Domnul – aşa va dăinui şi sămânţa voastră şi numele vostru.
Isa 65.17; 2Pet 3.13; Apoc 21.1;
23 În fiecare lună nouă şi în fiecare Sabat, va veni orice făptură să se închine înaintea Mea – zice Domnul.


In sabat se va inchina orice faptura inaintea Domnului.

Unii au fost omorati si persecutati ca nu au vrut sa-si calce pe constiinta si sa lucreze in ziua Domnului si noi ne vaitam de ploaie. :)

Biblia spune;
Iacov 2;19

19 Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred... şi se înfioară!

20 Vrei, dar, să înţelegi, om nesocotit, că credinţa fără fapte este zadarnică?

Adevarat este ca aceste cuvinte din  biblie sant dure ,dar sant adevarate ,ele vorbesc pentru mine,pentru tine si pentru toata lumea.

Pavel spunea,MA STRADUIESC SA FAC BINELE,oare de ce?
Pai nu era el destul de credincios?La ce-i mai trebuia fapte bune?




struan

Citat din: oroles din Mai 18, 2014, 07:17:14 AM
Salutare!
Vin si eu cu o intrebare oarecum mai ciudata: Este permis ca ortodocsii si catolicii sa lucreze la albine duminica? Ma gandesc ca e ca si la celelalte animale... Si vacii ii dai de mancare duminica... Poate un teolog ne lamureste. :D

PS: Nu sunt credinciosul de pe lume. Ma gandeam doar sa nu mai adaug niste pacate inutil. Ajunge cate injuraturi am tras ieri cand am vazut ca iarasi se strica vremea.

Eu zic sa facem ca evreul din bancul urmator:

Se intalnesc un arab, un crestin si un evreu. Fiecare incepe sa spuna ce minune mare a facut Dumnezeul lui pentru dansul. Incepe arabul:
-Eram in desert mort de sete. M-am rugat cu ultimile puteri si in fata mea a aparut o oaza, am baut apa si mi-am revenit.
Crestinul:
-Eram pe mare si s-a starnit furtuna. Toti eram ingroziti. M-am rugat atunci si vantul s-a domolit, a aparut soarele si am scapat cu viata.
Evreul:
-Mergeam intr-o zi de sabat si pe drum am vazut un portofel. Nu puteam sa il ridic pentru ca nu era permis in zi de sabat. M-am rugat atunci din toate puterile si pe o raza de trei metri in jurul meu s-a facut miercuri.

D006

Citat din: bio din Mai 18, 2014, 09:32:02 PMAhha... clasa muncitoare din vest este mai credincioasa.. ?
Nu poti fi " mai credincios" sau " mai putin credincios" . Poti FI credincios sau NU , nu exista cale de mijloc.
  E adevarat ca atunci cand banul devine Dumnezeu nu mai exista nimic sfant si ajungi sa muncesti si Duminica.In fapt fiecare este liber sa faca ce vrea cu viata lui.