Este permis sa se lucreze la albine duminica?

Creat de oroles, Mai 18, 2014, 07:17:14 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Vin si eu cu o intrebare oarecum mai ciudata: Este permis ca ortodocsii si catolicii sa lucreze la albine duminica? Ma gandesc ca e ca si la celelalte animale... Si vacii ii dai de mancare duminica... Poate un teolog ne lamureste. :D

PS: Nu sunt credinciosul de pe lume. Ma gandeam doar sa nu mai adaug niste pacate inutil. Ajunge cate injuraturi am tras ieri cand am vazut ca iarasi se strica vremea.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Marius-ursulakhe

oroles- la aceasta intrebare ar trebuii sa ne raspunda parintele daca este popo cu adevarat
Eu oricum mi-am propus sa fac pe tot posibil sa nu lucrez duminica in stupina de nici un fel

oroles

Un stupar mi-a zis ieri ca niste preoti i-ar fi zis ca e permis. Asa cum il stiu eu, stuparul asta a mai dus niste borcane de miere pe la preoti, si de aceea cred ca nu e relevant. Ar fi interesant sa vedem ce zice un preot apicultor. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Habotnic neam mai suntem. Crezi că dacă trăieşti din apicultură şi ai câteva sute, zeci de stupi mai ai duminică? Asta e valabil la tot ce înseamnă zootehnie deasemenea. Păcat e când simţi că e păcat. În altă ordine de idei eu încerc, dacă-i musai treabă să respect măcar liturghia, ora 11:30-12. Cărţile sfinte, Sfinţii Părinţi încadrează păcatul de a lucra, munci duminica la păcate deosebit de grele cu oprire de la Împărtaşanie - asta cu tot cu dezlegarea duhovnicului.

filip

Este scris în Biblie:Matei 12:11-12. “El le-a răspuns: “Cine este omul acela dintre voi care, dacă are o oaie şi-i cade într-o groapă, în ziua Sabatului, să n-o apuce şi s-o scoată afară. Cu cât mai de preţ este deci un om decât o oaie? De aceea este îngăduit a face bine în zilele de Sabat.”

Acum depinde din ce unghi privim,daca doar Duminica esti harnic iar lucruri care in cursul saptamanii le puteai face sigur e pacat,cand esti angajat si ti se cere e alta treaba nu e doar vointa ta.
Eu ma limitez la urgente ,luatul unui roi,remedierea unor accidente(stupi rasturnati,etc)
A face bine nu are sensul de ati face bine tie insuti..................
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Citat din: filip din Mai 18, 2014, 09:25:11 AM
Este scris în Biblie:Matei 12:11-12. “El le-a răspuns: “Cine este omul acela dintre voi care, dacă are o oaie şi-i cade într-o groapă, în ziua Sabatului, să n-o apuce şi s-o scoată afară. Cu cât mai de preţ este deci un om decât o oaie? De aceea este îngăduit a face bine în zilele de Sabat.”

Acum depinde din ce unghi privim,daca doar Duminica esti harnic iar lucruri care in cursul saptamanii le puteai face sigur e pacat,cand esti angajat si ti se cere e alta treaba nu e doar vointa ta.
Eu ma limitez la urgente ,luatul unui roi,remedierea unor accidente(stupi rasturnati,etc)
A face bine nu are sensul de ati face bine tie insuti..................

Cam la asa ceva ma gandeam si eu domnule Filip. Am fost crescut in credinta lui Dumnezeu. Am citit si Biblia toata, NT de vreo 3-4 ori. Mi se pare un lucru prostesc sa zici ca crezi in Dumnezeu si sa nu fi citit Biblia... Am luat-o ca pe o datorie morala. Cunosc si citatul invocat mai sus.  Mi se parea si mie normal ca atunci cand este o nevoie sa putem interveni si duminica. In rest, cred ca nu este normal sa intervenim, in situatia in care avem si alte zile la dispozitie. Si totusi sunt persoane care muncesc si duminica... La mine in familie, de cand ma stiu parintii au lucrat si duminica, daca in celelalte zile nu le-a permis vremea sa mearga la munca. Ma refer la semanat, strans porumb de pe camp si adus acasa (in zona parintilor se fura mult si nu iti permiti sa lasi pe camp ce ai taiat sambata). Saptamana ce urmeaza se anunta vreme buna 100% in zona mea doar miercuri... Si atunci e Sf. Constantin si Elena...si ziua mea. Parca pe asta nu as sarbatori-o prin munca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nicomico

Oroles sant de acord cu ce spune TDI si Filip .De cate ori ne intrebam daca este bine sa consumam alcool duminica ? Care este pacatul mai mare ?

Stupar Baia Mare

Oameni buni, "treziti-va" , credinta in Dumnezeu nu inseamna preoti, biserici, palate si toate tampeniile, credinta in Dumnezeu inseamna insusi numele atat la figurat cat si la propriu, ce preoti ? poti sa fii preot fara de facultate ? a spus Dumnezeu ca tre sa ai facultate ca sa il reprezinti ? totul este inventat de oameni simpli !!!!!!!
La stupi se lucreaza cand este nevoie, nu cand spune "popa"
Sunt credincios doar in Dumnezeu Sfantul si legaturile de sange atat ! din lumea actuala , credinta nu are nici o legatura cu Dumnezeu decat aparent, totul este un teatru pentru bani, la fel ca si in fotbal !!! :lol: :P
Sunt omul care in activitatea mea profesionala, in momentul in care mi-se cer anumite servicii de cate persoane anevoiase, Romani de ai nostrii, oameni necajiti si cu bunsimpt al raspunderii,eu nu percep contravaloarea serviciilor prestate, desii in domeniul frigorific vorbim de investitie/ ori ce lucrare,cu totul este gratis,si o fac cu placere .

pad3

@ oroles La multi ani anticipat!! sunt fiu de taran, am fost crescut in respect fata de Dumnezeu si natura. munceam duminica doar strictul necesar si urgentele : hranirea animalelor, stransul fanului daca se intrezarea furtuna... sau stiu eu ce se mai ivea. e adevarat ca purtam in suflet credinta si nu trebuie sa ne cramponam de cutume, dar invatamintele parintilor fac parte din mine si credinta mea. albinele sunt capabile sa se ingrijeasca si singure, nu trebuie comparate cu vitele. eu as interveni duminica in stupi doar daca e o urgenta (asa cum a subliniat filip). daca tu alegi sa o faci nu inseamna ca unul e credincios si altul pagan. Trebuie sa ne urmam inima, ea spune fiecaruia ce e bine... ^:)^
somnul ratiunii naste monstri

bucovineanu

Spun  si eu o parere. Daca vremea e nepotrivita pentru a interveni la albine mai multe zile, urmeaza o duminica cu vreme buna iar de luni se strica iar vremea ce facem lucram sau nu duminica? Daca crestem regine trebuie sa intrvenim dupa un numar de zile exact si acest lucru cade duminica ce facem?. Daca ai multe familii si vremea e capricioasa, e greu sa nu lucrezi duminica, mai ales cand vremea e nepotrivita mai mult timp si duminica e vreme buna. Eu incerc sa nu planific lucrari la albine duminica, dar daca e neaparat nevoie intervin si duminica.

relutu

Daca muncim si Duminica,atunci cand ne mai odihnim.Cand e ziua noastra stam acasa,serbam ,petrecem, dar cand e ziua Domnului mergem la treaba.

G. Iulian

Sunt de acord cu domnul Bucovineanu. Cand trebuie neaparat, intervenim, vremea nu tine cont de zilele saptamanii.

mihai.vr

Aceasta discutie s-a mai purtat si alta data. Sabatul din Biblie nu are legatura cu faptul de a nu lucra in ziua de Duminica. 1. In cartea Exodul zice ca sabatul a fost facut intre Dumnezeu si israeliti. 2. Cand Isus a venit a implinit legea Mozaica, deci nu mai trebuie tinuta. 3. Sabatul era in ziua de sambata (ulterior s-a "mutat" in ziua Soarelui, duminica,  de catre imparatul Constantin, parca).
Dupa cum s-a spus si mai sus, Isus i-a certat pe conducatorii religiosi de atunci pentru ca nu intelegeau spiritul Legii. Noi azi nu mai trebuie sa tinem sabatul, dar trebuie in continuare sa ne facem timp pentru lucrurile spirituale. Matei 6:33 spune "ci căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui, şi toate acestea vi se vor adăuga." Noi azi trebuie sa ne rezervam mai mult timp decat evreii pentru inchinare, dar asta pe tot parcursul saptaminii, nu doar sambata sau duminica. Dar dupa cum zicea si altcineva mai sus: daca nu am participa la inchinarea din religia noastra (duminica, sambata sau oricand se tine in timpul saptamanii) si am alege sa stam la albine sa le verificam, am demonstra ca nu cautam mai intai imparatia lui Dumnezeu.
Atunci in timpul tau liber poti sa le verifici, dar asta dupa ce ai facut si partea de inchinare care se cere: sa citesti din Biblie, sa povestesti cu familia despre asta (mai ales ca majoritatea de aici suntem capi de familie si e responsabilitatea noastra), sa te inchini lui Dumnezeu (in modul cum cere el) etc.

oroles

Am tinut cont de parerile voastre si nu am lucrat astazi.  Voi lucra sapataman aceasta in alte zile.
Apropo de rugaciune, tot la Matei citeam saptamana aceasta ca Iisus ar fi spus sa nu ne rugam mult cum fac evreii, ca stie Dumnezeu de ce avem noi nevoie. Oricum, mi se par diferente colosale intre ce spune Biblia si ce facem noi si preotii din ziua de astazi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mosunick

Da, Oroles, numai sa fim noi asa de cu inima curata sa se ridice gandul nostru pana la Dumnezeu. Gandul ala bun tot o rugaciune e, daca e facut in Legea lui Dumnezeu.
E zi de odihna Duminica, dar vb. d-lui Bucovineanu, cand trebe, apoi trebe si eu unul mai trebaluiesc mici chestii si duminica, desi evit asta.
Dumnezeu sa va tina bine si curati la minte si la suflet!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone