Cum sa topesc ceara?

Creat de oroles, Iulie 02, 2013, 11:06:01 PM

« precedentul - următorul »

sandupop

S-a mai discutat aici: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=1525.msg67442#msg67442 si nu stiu daca este permis dar pe alt site am gasit urmatorul proiect, rog moderatorii daca am gresit postand link-ul sa ma scuze, iata link-ul: http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=19&t=3024&hilit=topitor+solar&start=16 :cu plăcere:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

stefanescu

Ce sa sudezi?(poate cu electrozi de mesteacan sau fag ca de plop nu se mai fabrica). Se face din lemn de care ai. Il faci functie de geamurile pe care vrei sa le folosesti. E simplu de facut. Niste OSB sau TEGO, 2 geamuri, o bucata de tabla zincata, niste polistiren, o bucata de plasa si o tavita veche de chec. In rest chef de treaba sa ai. Sa fiu sincer eu l-am gresit trebuia sa il fac mai mare sa incapa rama cu totul. Da si asa is multumit ca nu ma mai murdaresc, bostia iese aproape uscata, etc. Eu zic ca is numai avantaje.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

oroles

Citat din: stefanescu din Iulie 05, 2013, 07:23:16 PM
Ce sa sudezi?(poate cu electrozi de mesteacan sau fag ca de plop nu se mai fabrica). Se face din lemn de care ai. Il faci functie de geamurile pe care vrei sa le folosesti. E simplu de facut. Niste OSB sau TEGO, 2 geamuri, o bucata de tabla zincata, niste polistiren, o bucata de plasa si o tavita veche de chec. In rest chef de treaba sa ai. Sa fiu sincer eu l-am gresit trebuia sa il fac mai mare sa incapa rama cu totul. Da si asa is multumit ca nu ma mai murdaresc, bostia iese aproape uscata, etc. Eu zic ca is numai avantaje.
Am vazut la cineva foarte frumos facut din  tabla neagra groasa, vopsit in negru si am vrut sa imi fac si eu asa. Dar daca voi ziceti de lemn, asa o sa fac si eu. Chestia e ca nu o sa tina mult. Lemnul putrezeste in timp. Fierul chiar daca rugineste, tine mai mult. Omul avea un topitor care mi-a placut. Prinsese topitorul cu un rulment de picior si il orienta dupa soare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

happy

Citat din: stefanescu din Iulie 05, 2013, 07:23:16 PMNiste OSB sau TEGO, 2 geamuri, o bucata de tabla zincata, niste polistiren, o bucata de plasa si o tavita veche de chec. In rest chef de treaba sa ai. Sa fiu sincer eu l-am gresit trebuia sa il fac mai mare sa incapa rama cu tot
Polistirenul se pune la fundul topitorului?Eu asa l-am conceput sa bag o rama in el,doar ca trebuie sa improvizez o sita ...
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

sandupop

Dupa parerea mea cel facut di OSB si polistiren,  modelul pus de mine in linku-ul al doilea este cel mai usor de realizat. Si mai izolat , ...daca nu ai fereastra termopan faci una din geamuri vechi.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Obombo

Daca tot ai facut-o din tabla, foloseste-o asa. O izolezi la exterior cu lemn sau polistiren extrudat si ii pui geam dublu. Tabla nu este neaparat necesara, nici macar pentru scurgerea cerii. Eu folosesc o bucata de placaj iar geamul l-am facut din plexyglass, ca e mai usor si se sparge mai greu.

sandupop

Frumos realizat,  felicitări :bravo: :bravo:.....dar cand am vazut prima poza, din cauza rezolutiei mari, ...nu te supara...dar am crezut ca este un....coparseu (sicriu),..... l-am vazut prea mare,.... =)), încă odata nu te supara...... ^:)^ ^:)^, Dar arata fain de tot, felicitari... =D>
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Obombo

 :rotfl:
Se poate folosi si ala, daca ai unu' la indemana; e suficient sa-i inlocuiesti capacul cu un geam :D

viorel_v2000

Citat din: Obombo din Iulie 05, 2013, 10:55:34 PM
Daca tot ai facut-o din tabla, foloseste-o asa. O izolezi la exterior cu lemn sau polistiren extrudat si ii pui geam dublu. Tabla nu este neaparat necesara, nici macar pentru scurgerea cerii. Eu folosesc o bucata de placaj iar geamul l-am facut din plexyglass, ca e mai usor si se sparge mai greu.

Solutia de izolare cu polistiren, fie el chiar extrudat, nu este buna.
La temperatura ridicata se "topeste" in cateva zile.
Trei ani am refacut izolatia si de fiecare data dupa o saptamana de soare puternic ramaneam fara izolatie.
Anul acesta am refacut izolatia termica cu vata minerala. pana acum e OK!

Deci... fara polistiren, parerea mea

marian_6777

Parerea mea este sa renuntati la termopan. Acesta prin constructie impiedica (reduce) transferul termic. Un geam obisnuit cred ca este suficient pentru a crea efectul de sera in incinta.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

sandupop

Citat din: marian_6777 din Iulie 06, 2013, 11:09:53 AM
Parerea mea este sa renuntati la termopan. Acesta prin constructie impiedica (reduce) transferul termic. Un geam obisnuit cred ca este suficient pentru a crea efectul de sera in incinta.
Aici cred ca ai dreptate...izolarea este cheia...
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Obombo

Citat din: marian_6777 din Iulie 06, 2013, 11:09:53 AM
Parerea mea este sa renuntati la termopan. Acesta prin constructie impiedica (reduce) transferul termic. Un geam obisnuit cred ca este suficient pentru a crea efectul de sera in incinta.
Nu sunt de acord. Rolul termopanului este tocmai acela de a impiedica transferul termic, dat fiind faptul ca temperatura in interiorul topitorului trebuie sa fie mult mai mare decat la exterior. Incalzirea se face prin energia solara, nu prin transferul temperaturii de la exterior la interior iar cu un geam simplu se pierde eficienta.

stefanescu

Obombo are dreptate. Eu am incercat cu un singur geam si am dat chix. Cu doua geamuri (gen termopan) merge super fain. Daca vreau sa umblu inauntru cand e cald afara trebuie sa folosesc manusi de piele. Si inca ceva nu uitati sa puneti in tavita in care se scurge ceara un pic de apa ca altfel nu prea poti scoate ceara cand se intareste.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

oroles

Citat din: stefanescu din Iulie 06, 2013, 06:37:36 PM
Obombo are dreptate. Eu am incercat cu un singur geam si am dat chix. Cu doua geamuri (gen termopan) merge super fain. Daca vreau sa umblu inauntru cand e cald afara trebuie sa folosesc manusi de piele. Si inca ceva nu uitati sa puneti in tavita in care se scurge ceara un pic de apa ca altfel nu prea poti scoate ceara cand se intareste.
Parerea mea, fara a-l supara pe Obombo e ca nu merge bine cu termopan. Doar sa te lauzi ca ai topitor cu termopan. Geamurile termopan au vid intre sticle. Sticlele simple au aer care este un mediu de refractie pentru razele solare. Practic ele ajuta la topire. Razele nerefractate nu au putere asa de mare. Se stie ca trecute printr-o prisma razele solare isi modifica structura. In cazul termopanului refractia se face altfel, din cauza vidului. E adevarat ca sunt si geamuri termopan cu gaz inauntru care asigura o mai buna izolare. De fapt pentru asta e facut geamul termopan. Cred ca un fizician ne-ar ajuta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Porfy66

Geamul termopan este foarte bun a se folosi la topitoarele solare. Si sa explic si de ce.
Caldura de la Soare spre Pamant se transmite sub forma de RADIATIE termica cu ajutorul undelor electromagnetice. Undele electromagnetice tranziteaza foarte usor sticla si gazul dintre cele doua bucati de sticla. Astfel energia termica transmisa prin radiatie tranziteaza geamul si incalzeste incinta topitorului. Din acest moment vorbim despre un alt mod de propagare a caldurii si anume CONDUCTIA. Conducţia este fenomenul de trecere treptată a căldurii prin masa unui corp. De aceea este necesar ca topitorul sa fie confectionat din materiale izolatoare termic. (lemnul, geamul termopan sunt izolatoare termice). Izolarea termică este proprietatea unui corp de a nu permite propagarea căldurii prin conducţie.
In concluzie, geamul termopan permite trecerea caldurii sub forma de radiatie termica dar nu permite trecerea caldurii in sens invers, prin convectie, fiind, in acest caz, un material izolator termic.
:cu plăcere: