Cum sa topesc ceara?

Creat de oroles, Iulie 02, 2013, 11:06:01 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Am niste ceara (faguri) si vreau sa o topesc. Am vazut un film la un englez cum topea ceara intr-o oala cu apa. Nu spunea insa cata apa sa pun.
Nu am topitor nici solar si nici cu aburi. Cum as vrea sa fac?
Vreau sa pun la fiert intr-o oala fagurii. M-am gandit la 1:1. 1 kg de fagure si un litru de apa. Apoi strecor intr-o oala stropita cu apa in prealabil ca sa nu se lipeasca. Dupa care astept sa se usuce.

E bine asa? Nu vreau sa mi-o dea doamna de la Apicola in cap. :))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat
Metoda pentru stupinele mici și medii

    Această metodă este recomandată pentru apicultorul care deține un număr mai mic de stupi. Micile cantități de ceară pe care stuparul le recoltează se pot deteriora fiind atacate de găselniță, mucegaiuri etc., dacă nu sunt prelucrate. Metoda este simplă iar ustensilele folosite ușor de procurat. Setul de prelucrare este compus din: o oală smălțuită de 4-5 litri, o cratiță smălțuită de 4-5 l, o strecurătoare mare căreia i se atașează o bucată de tifon, o lingură mare de lemn.

    În oală se pun fagurii de prelucrat și se adaugă apă de ploaie, în cantitate egală cu masa de ceară (ex. un kg de ceară, un litru de apă). Este recomandată folosirea unei ape dedurizate pentru a da o culoare frumoasă și consistentă produsului final. Oala cu apă și ceară se așează pe aragaz și amestecând din când în când așteptăm să se topească fagurii. Trebuie să avem grijă ca amestecul să nu dea în clocot pentru a nu degrada ceara (reacția de hidroliză). Mixtura rezultată o strecurăm în cratiță. Cratița se acoperă cu materiale textile groase în scopul răcirii cât mai lente a mixturii. Cu cât răcirea este mai lentă, cu atât se produce o separare mai bună a cerii de reziduurile rămase.

    Putem lăsa la răcit și decantat până a doua zi când calupul rezultat se scoate ușor din cratiță. În partea inferioară calupul o să conțină reziduuri ce se pot rade cu un cuțit. Aceste reziduuri cât și cele rămase de la strecurare se lasă la uscat pentru că mai conțin încă destulă ceară. Repetăm operațiunea de câte ori mai strângem alte cantități de fagure. În toamnă toate calupurile de ceară se retopesc după același procedeu și se toarnă într-o formă mai mare.

Sfaturi finale:
- respectați proporția de 1/1 dintre ceară și apă;
- folosiți apa dedurizată(apa de ploaie);
- mixtura nu trebuie să dea în clocot pentru că se pot produce accidente sau deteriora produsul final;
- răciți lent pentru o bună separare;
- colectați și uscați reziduurile rămase.

sursa


sandupop

 :thanks: :thanks: :thanks: Romikele.
Si eu sunt in aceasi situatie ca Oroles, si am uitat ca undeva am citit acest articol.
@oroles Traiesti mai mult ca mine......, si eu am vrut sa deschid azi un tread cu acest subiect.. ))/ :yes: :beer:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

pistol28

Aici, "cel mai iubit si priceput dintre apicultori" va prezinta cum se topeste ceara.
Muzica din fundal reprezintă radacina noastra.

PS, se poate folosi un sac din rafie legat la gura, costa doar 1 leu.
PS2. Daca se poate rasturna apa si ceara topita intr-o galeata sau într-un vas oarecare iar sacul de rafie sa ramana in primul vas.

Topirea cerii în sac.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

Citat din: pistol28 din Iulie 03, 2013, 08:26:44 PM
Aici, "cel mai iubit si priceput dintre apicultori" va prezinta cum se topeste ceara.
Muzica din fundal reprezintă radacina noastra.

PS, se poate folosi un sac din rafie legat la gura, costa doar 1 leu.
PS2. Daca se poate rasturna apa si ceara topita intr-o galeata sau într-un vas oarecare iar sacul de rafie sa ramana in primul vas.

Topirea cerii în sac.
Mersi! Super!
Am topit-o in apa dupa care am strecurat-o intr-un alt vas. Am avut doua vase de inox. Nu s-a lipit de ele. Am scos pana la urma cca 3 kg de  ceara. E curata. Nu stiu cat scazamant ar putea sa imi ia. Am nevoie de faguri. As da la apicola ceara dar ma astept la surprize. Sa zica ca nu e curata, ca are parafina, ca ma mai costa nu stiu cat ca sa imi iau faguri gata facuti. Trag o fuga saptamana asta sa vad ce spun...

Azi am umblat la stupi si am avut surpriza ca sa gasesc faguri necladiti. Albinele au preferat sa imi lase rama cu fa necladiti dar si-au facut singuri faguri, lipiti de podisor. La unul cat o rama ca dimensiune, in doar doua saptamani! Cred ca au mai degraba ceara de la lumanari decat de la albine acesti fa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

Aici gasesti o firma serioasa, cu marfa pe gustul  :bzz: :bzz:.

http://www.apisrom.ro/contact.html#

Întreaba daca au un reprezentant in zona d-voastra sau cum poti sa cumperi de la ei .
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

kamy

La topitu cerii va este foarte util un topitor solar la care puteti face sticla dupa cutie sau cutia dupa sticla depinde ce aveti mai intai oul sau gaina,e foarte util in primul rand pentru ceara luata de pe speteze din descapacituri si nu in ultimul rand chiar pentru fagurii,si sa va mai spui un secret ceara din topitoru solar iese mai albita oleaca se decoloreaza!

happy

Eu am facut un topitor solar de o rama(schita de pe forum) si nu prea merge.Cumva trebuie temperatura foarte mare?La 30 de garde doar s-a luat cera de pe rama dar nu a curs :sad:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Obombo

Trebuie geam dublu, inchidere etansa si pereti cel putin din lemn. Al meu functioneaza bine si la 24° C.

kamy

Nu te intrista cu topitoru incearca sa ramai hapy,ai pierderi de caldura undeva ceara se topeste si pe capacele stupilor, in incinta inchisa ajunge de te opareste mierea care ramane din descapacituri si iese maronie la culoare,ase ca vezi unde-i baiu!

happy

Citat din: Obombo din Iulie 03, 2013, 11:31:37 PM
Trebuie geam dublu, inchidere etansa si pereti cel putin din lemn. Al meu functioneaza bine si la 24° C.
Sa stii ca asta este buba,la targuri am vazut numai cu carcasa de lemn.O sa il imbrac cu scandura si ii pun un termopan! ^:)^
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefanescu

De gura sefului de caolectiv am facut un topitor solar. Din primavara de cand l-am pus in functiune nu mai am nici o treaba. Nu aragaz murdar, nu strop pe jos, nu discutii. Atasez jos cateva poze cu topitorul solar
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

oroles

Citat din: stefanescu din Iulie 05, 2013, 06:38:48 AM
De gura sefului de caolectiv am facut un topitor solar. Din primavara de cand l-am pus in functiune nu mai am nici o treaba. Nu aragaz murdar, nu strop pe jos, nu discutii. Atasez jos cateva poze cu topitorul solar
Super topitorul! As vrea sa imi fac si eu unul din tabla dar nu am cele necesare sudurii. :(
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sandupop

Citat din: oroles din Iulie 05, 2013, 07:13:01 AM
Citat din: stefanescu din Iulie 05, 2013, 06:38:48 AM
De gura sefului de caolectiv am facut un topitor solar. Din primavara de cand l-am pus in functiune nu mai am nici o treaba. Nu aragaz murdar, nu strop pe jos, nu discutii. Atasez jos cateva poze cu topitorul solar
Super topitorul! As vrea sa imi fac si eu unul din tabla dar nu am cele necesare sudurii. :(
Ce vrei sa sudezi la el ,....il faci din scandura si il imbraci la interior cu tabla zincata, ...geam termopan, facut acasa si gata +vopsea neagra.
Eu o sa-mi fac un capac de termopan acasa, din  scandura de 22 , fac o rama de marimea cutiei topitorului, frezez două canale adanci de 5mm si latimea de 10mm si cu ajutorul siliconulul negru lipesc cele doua geamuri (de la ferestre vechi)de rama...balamale......
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

oroles

Citat din: sandupop din Iulie 05, 2013, 07:46:27 AM
Citat din: oroles din Iulie 05, 2013, 07:13:01 AM
Citat din: stefanescu din Iulie 05, 2013, 06:38:48 AM
De gura sefului de caolectiv am facut un topitor solar. Din primavara de cand l-am pus in functiune nu mai am nici o treaba. Nu aragaz murdar, nu strop pe jos, nu discutii. Atasez jos cateva poze cu topitorul solar
Super topitorul! As vrea sa imi fac si eu unul din tabla dar nu am cele necesare sudurii. :(
Ce vrei sa sudezi la el ,....il faci din scandura si il imbraci la interior cu tabla zincata, ...geam termopan, facut acasa si gata +vopsea neagra.
Eu o sa-mi fac un capac de termopan acasa, din  scandura de 22 , fac o rama de marimea cutiei topitorului, frezez două canale adanci de 5mm si latimea de 10mm si cu ajutorul siliconulul negru lipesc cele doua geamuri (de la ferestre vechi)de rama...balamale......
Ma gandeam sa il fac din tabla sudata. Daca zici tu ca merge din lemn captusit cu tabla zincata e si mai bine. La lemnarie cred ca m-as descurca mai usor. Si rama mi-ar fi mai usor sa o fac deoarece am la socri tot ce imi trebuie pentru lucrat in lemn.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani